✅ TULEMUSED | TOP 10: TRAD.ATTACK!

Foto: Jelena Rudi

Mõni aeg tagasi toimus MuusikaPlaneedis populaarse folgibändi Trad.Attack! laulude hääletus. Nüüd on lõpuks aeg teatavaks teha, millised kümme lugu ansambli repertuaarist on fännide arvates kõige ägedamad! 

Mitmeid auhindu võitnud ja ka välismaal ilma tegev Trad.Attack! sai alguse 2013. aasta lõpus, kui avaldati debüütsingel “Kooreke”. Trad.Attack!i esimene kontsert toimus 2014. aasta märtsis Tallinn Music Week’i raames ja praeguse seisuga on bänd avaldanud ühe lühialbumi “Trad.Attack!” (2014) + kolm stuudioalbumit – “AH!” (2015), “Kullakarva” (2017) ja “Make Your Move” (2020). Neist viimane on esitatud Grammyde eelselektsiooni (!) ning hiljuti andis kollektiiv teada, et “Make Your Move” koos lisadega saab õige pea LIVE-albumiks, see salvestatakse 4. detsembril Mooste Folgikojas. Nii et kel soovi üritusest osa võtta, saab pileteid hankida siit.

Ansamblisse kuuluvad Sandra ja Jalmar Vabarna ning Tõnu Tubli.

Aga nüüd siis asja juurde. Meie gallupis oli üleval 39 Trad Attack!i lugu. Millised neist riisusid koorekese?

TOP 10: TRAD.ATTACK!

10. “SÕIT”

Esikümne avab lugu pealkirjaga “Sõit”, mille tekst koosneb vanadest liisusalmidest ja oma maheda tämbri on eeslaulja rollis andnud palale tuntud näitleja Aivar Tommingas.

“Tükk aega oli see puhtalt torupilli lugu, kuid siis leidsime äraütlemata veidrad ja põnevad liisusalmid ning lugu sai väga tugeva sotsiaalse mõõtme. Me kõik ju oleme kunagi mänginud ja liisusalme lugenud,” kommenteeris Jalmar Vabarna. Liisusalmidega selgitatakse välja roll – kellele viimane sõna langeb, saab rollist vabaks või uue rolli.


9. “JAAN’KENE”

Üheksandaks hääletati “Jaan’kene”, milles kasutatakse arhiivisalvestist, millel laulab Jalmar Vabarna vanavanaema, kuulus Seto lauluema Anne Vabarna.

Arhiivisalvestis pärineb 1959. aastast ja räägib naise võtmisest ja pulmadest.

Loo muusikavideo režissöör Martti Helde on öelnud, et video on mõtteline järg Trad.Attack!i “Kuukesele” ning otsing armastuse- ja elukaare väljendamiseks läbi muusika, tantsu ja filmi. Algimpulsiks olid loo sõnad ning nendest sügavamale vaatamine – et mõte väljenduks katkematult peatusteta.

Videos tantsiva Irina Pähni sõnul oli tegemist heas mõttes piinarikka projektiga. “See võttis väga palju aega, ikkagi neli päeva olime võtteplatsil. Kuna Martti on selline suure tähega perfektsionist ja tema mõte oli mitte kaadreid lõigata, vaid luua tervik, siis olime sunnitud paarsada korda kordama.”

Tantsijanna rääkis, kuidas ta oli video võtetel isegi verine, sest oli palju põrandal veeremist. “Ühesõnaga, pigistasime kõik välja Irinast,” sõnas video koreograaf Arolin Raudva.

Lisaks Irina Pähnile tantsib videos ka Endro Roosimäe. 


8. “KOOREKE”

Kaheksas plats kuulub Trad.Attack!i esimesele singlile “Kooreke”, kus figureerib solistina legendaarne rahvalaulik Liisa Kümmel (1888-1964). Sõnad, mida lausuti vanasti või valmistamise juures, on toru sisse lauldud 1961. aastal.

Video on komponeeritud vanadest arhiivisalvestustest (filmitud aastatel ~1950-1975), mis peegeldavad eestlaste elu, millest ei puudunud hullumeelsed mängud, muusika ja rituaalid.

Video alguses ja lõpus näeb ka Liisa Kümmelit isiklikult!

“Kui lugu tuli välja, siis see oli ainult katsetus ja tollel hetkel me arvasime, et sinnakanti see jääbki. Et võib-olla üks-kaks kontserti teeme, sest bänd sai ju tehtud sellepärast, et oleks lihtsalt endal lõbus,” kommenteeris Sandra Vabarna tänavu aprillis Vikerraadiole antud usutluses. “Meie mõte oli, et me mängime ainult suvel Viljandi Folgil, küsime hästi palju raha, oleme laval, kutsume sõpru lavale ja joome samal ajal õlut.”


7. “SÄDE”

“Säde” oli Trad.Attack!i esimene singel albumilt “Kullakarva”. Selle video filmiti müstilises metsas ja valmis koostöös Martti Heldega.

“Trad.Attack!’i album “Kullakarva” viib rännakule müstilisse Eesti loodusesse, traditsioonidesse, inimestesse ja uus energia kohtub vanade juurtega. “Säde” on esmane võimalus sellesse maailma piiluda,” paljastas Sandra Vabarna singli ilmudes. Tõnu Tubli lisas: “Seal, kus poolused kohtuvad, lööb alati sädemeid.”


6. “LELL’O”

“Lell’o” on Setomaalt pärit rahvalaul, mis jõudis bändini ehedal viisil. “Minu ema laulis seda kunagi minu õele ning tema omakorda minule, täpselt nii traditsiooniliselt see juhtuski,” kirjeldas algmaterjali saamist Jalmar Vabarna. “See tavapäraselt lastele lauldud pala võlus kohe oma rütmiga ning andis impulsi teha midagi tantsulist,” lisas ta.

Laulus teevad muuhulgas kaasa ka Jalmari õde Jane ja ema Maret Vabarna. “Kuna sellest loost meie muusikasse tavapäraselt sobituvat arhiivisalvestist polnud, siis otsustasime kaasata elava traditsiooni kandjad,” selgitas Tõnu Tubli.

Muide, “Lell’o” on Trad.Attack!i edukaim lugu Raadio 2 Aastahiti küsitluses, kus see platseerus 2018. aastal kolmandale platsile, jäädes alla vaid nublu megahittidele “Mina ka” ja “Öölaps!”.


5. “KALLIMALE”

Täpselt esikümne keskele, viiendaks, hääletati armastuslaul “Kallimale”, mis räägib olukorrast, kus ema tabab noored suudlemast. Loo teeb eriliseks 1995. aastal Siberis Omski oblaskis salvestatud arhiviisalvestis.

Video on filmitud Setomaal.


4. “KUUKENE”

“Kuukene” on vana loits, millega pöörduti kuu poole, et kuu annaks kehale noorust ja jõudu.

Loo sõnade autor on Emilie Kõiv. 


3. “TEHKE RUUMI!” 🥉

Hakkame esikohale juba üsna lähedale jõudma. Pronksmedal kuulub laulule “Tehke ruumi!”. 

“Video on tugevaks kontrastiks laulu helgusele, rääkides õudusfilmi sugemetega loo kütkeist vabanemisest. Kui raske võib olla senistest harjumustest välja tulemine ja kui vabastav võib see olla kui kogu “õudus” läbi teha,” selgitas video lugu režissöör Janar Aronija.

Tõnu Tubli on rääkinud, et kui singel tuli välja, juhtus tal Viljandis jalutades üks lõbus vahejuhtum. “Järsku üks must bemm jäi seisma, sealt tuli rullnokk välja ja ütles, et kuule, nukid, see viimane singel on teil jumala äge! Vot selliste hetkede nimel tasub küll elada.”  


2. “PASS-PASS” 🥈

Hõbemedali vääriliseks hääletati “Pass-pass”, mille energiline video filmiti Põhjala tehases.

Jalmar Vabarna on öelnud, et iga uue looga tuleb bändil mitmeid erinevaid videomõtteid, kuid “Pass-pass” oli täpselt see lugu, mis annab edasi julgust teha oma asja täisgaasil. “Sõita läbi täkistustest nagu tank ning esitada endale alati uusi väljakutseid. Ikka edasi, ikka edasi, nagu see ütlus on”.

Sandra Vabarna rääkis, et elas end videovõtetel nii välja, et järgmisel päeval ei saanud ta kaela liigutada ja kuna ta oli kandnud Setu ehteid, siis oli tal terve kael verevalumeid täis.  


Ja olemegi jõudnud võiduloo juurde…

Kas aimad juba, milline laul napsas kuldmedali? 

Trummipõrin 🥁

MuusikaPlaneedi lugejad hääletasid ansambli Trad.Attack! parimaks lauluks…


1.  “ARMASTA MIND” 🥇

Just nii, kõige rohkem hääli kogus laul pealkirjaga “Armasta mind”, mis sündis koostöös Vaiko Eplikuga. Lugu kõlas esmakordselt tänavu veebruaris Vabariigi aastapäeva kontserdil.

“”Armasta mind” on armastuse loits, mille sõnad on üles tähendatud 1963. aastal Häädemeeste kihelkonnast. Vana kombe kohaselt tuleb loitsu öelda kolm korda, siis pidavat see toimima,” kommenteeris loo sisu Sandra Vabarna. Jalmar Vabarna lisas, et selle loo kirjutamine algas bändil juba 2018. aasta suvel ja lõppes alles möödunud aasta detsembris. “Oleme õnnelikud, et see protsess nii pikk oli, muidu poleks seda koostööd Vaikoga ehk sündinudki.”

“See on hoopis uus külg, mida Trad.Attack! endast näitab. Mäletan, kui sattusin seda lugu nende salajasel festivalil kuulma, ja kuigi ma teadsin, et see pole võimalik, tundsin justkui, et mingi teine bänd oleks lavale läinud. Olen tänulik, et meie rajad kokku sattusid ja sain omaltpoolt lugu täiendada,“ kirjeldas koostööd Vaiko Eplik.

Eplik laulab loos taustavokaale. Lisaks temale üllatab kuulajat ka bändi trummar Tõnu Tubli, sedapuhku hoopis tromboonimänguga. “Jalmar ja Sandra pidid mind väga palju veenma, sest ma olin väga skeptiline selles suhtes, et minu tromboonimäng võiks kõlada piisavalt hästi, et see loosse sobiks,” nentis Tubli. Kuid Jalmar on kommenteerinud: “Minu arvates on tegemist ühe musikaalseima tromboonisoologa, mida ma kuulnud olen. Pange kõik kindlasti seda tähele!”  


Selliseks kujunes siis Trad.Attack!i laulude hääletuse esikümme, mille poodiumikohad hõivasid lood tänavu aprillis ilmavalgust näinud albumilt “Make Your Move”. Muide, kõige napimalt jäi TOP 10-st välja lugu pealkirjaga “Kus mu süda on…”. “See võtab kokku kogu selle ilu, valu, nukruse, lootuse, sügavuse ja rõõmu, mis sai sellesse albumisse valatud ja mida me ise selle tegemise käigus tundsime,” on öelnud Sandra Vabarna, kelle jaoks on tegu ka tema lemmiklooga plaadilt “Make Your Move”.

Küsitlus kogus 1140 häält. Aitäh kõigile, kes arvamust avaldasid!

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.