TALVEJAZZI FOOKUS: ECM-I JA EESTI JAZZITIPUD

Dominic Miller

Talvejazzi fookuses on maailma parimaks plaadifirmaks valitud ja 50. sünnipäeva tähistava ECM Recordsi artistide ja Eesti muusikute ühiskontserdid. Kontsertidel kuuleb Inglise kitarrilegendi Dominic Millerit kõrvuti kodumaise kitarrivirtuoosi Erki Pärnojaga ning Norra säravat trompetisti Mathias Eicki kõrvuti pianist Kirke Karjaga. Topeltkontserdid toimuvad 26. ja 27. veebruaril Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

Talvejazzi esimesel kontserdipäeval, 26. veebruaril kuuleb Kirke Karjat oma sooloprojektiga, mille kohta pianist on öelnud järgmist: “Kaks aastat tagasi hakkasin intensiivsemalt sooloklaverile muusikat kirjutama, sest tahtsin oma hirme ĂĽletada ning see osutus väga põnevaks protsessiks. Ansamblikaaslaste puudumine osutus suureks plussiks, sest tekkis võimalus minna oma muusikaga sinna, kuhu ise soovin. Korraga on mu ees hoopis teistsugused valikud ja võimalused.” Väljakutseks tõotab kujuneda ka Kirke Karja ja Mathias Eicki koosmusitseerimine.

Kontserdi teises pooles astub ĂĽles ĂĽks Norra uue jazzipõlvkonna eredamaid esindajaid, trompetist Mathias Eick oma kvintetiga. ECM Recordsi firmamärgi alt ilmunud Eicki neli albumit on saanud väga sooja vastuvõtu, tema mängu võib nautida rohkem kui 100 heliplaadil, kus lisaks trompetile on Eick mänginud veel bassi, vibrafoni, klaverit, kitarri ja nagu ta ise ĂĽtleb “kõike, mida vaja”. Mathias Eick on esinenud koos jazzmuusika superstaaridega nagu Chick Corea, Pat Metheny, Mike Stern ja Manu KatchĂ©. Aastal 2018 ilmunud Eicki neljas ECM-i album “Ravensburg” on nime saanud Eicki vanaema kodulinna järgi. See on hingeminev muusika, kus joonistuvad välja trompeti ja viiuli liinid, tumedad bassid ja julged löökpillid. Muusikas köidab autorit kodune õhkkond, oma inimesed ja nende tunded ning suhted.

Talvejazzi teisel päeval astub oma uhiuue sooloalbumi muusikaga publiku ette helilooja, kitarrist ja multiinstrumentalist Erki Pärnoja. Veebruaris avaldab ta oma neljanda albumi “Leva”. Seitsmest palast koosnev kauamängiv on oma eelkäijate mõjutustega, kuid kõla ja sisu poolest siiski täiesti värske ja iseseisev tervik. Pärnojalt on varem ilmunud kolm albumit: “Himmelbjerget” (2015), Eesti Muusikauhindadel aasta indie-alternatiiv albumi auhinnaga pärjatud “Efterglow” (2017) ning “Saja lugu” (2018). Kontserdil on oodata ka kahe armastatud kitarristi Erki Pärnoja ja Dominic Milleri ĂĽhisimprovisatsiooni.

Kahepäevasele kontsertmaratonile paneb punkti legendaarne kitarrist Dominic Miller oma ansambliga. Muusik on Eestis esinenud koos superstaar Stingiga ja andnud 2018. aasta Jazzkaarel väga menuka kontserdi oma bändiga. Stuudiomuusikuna on Miller koostööd teinud legendaarsete artistidega nagu Phil Collins, Level 42, Tina Turner, Youssou N’Dour, Placido Domingo, Paul Simon jpt. Kõige olulisemaks võib pidada Milleri 1991. aastal alanud koostööd Stingiga, kellega ta on salvestanud 10 albumit ning osalenud arvukatel turneedel. Dominic Miller on salvestanud 13 sooloalbumit, millest esimene, “First Touch” ilmus 1995. aastal ja viimane “Absinthe” 2019. aastal. Kitarristi teise ECM-i albumi “Absinthe” muusikat kuuleme ka Tallinnas Dominic Miller Groupi esituses.

Plaadifirma ECM Records esimese plaadi ilmumisest möödus 2019. detsembris 50 aastat ning seda sĂĽndmust tähistatakse nii Eestis kui ka mujal maailmas. Esimese Eesti ECM-i jazzartisti Kristjan Randalu eestvedamisel algas 2019. aasta kevadel kontsertide seeria ECM-i artistidega jazziklubis Philly Joe’s. Talvejazz loob võimaluse eesti- ja välisartistide koostööks.

Talvejazzi kontserdid EMTA-s:

  • 26. veebruaril kell 19.00 Kirke Karja / Mathias Eick Quintet (Norra)
  • 27. veebruaril kell 19.00 Erki Pärnoja / Dominic Miller Group (UK)

Kontserdid toimuvad kahes osas ning kestavad orienteeruvalt 3 tundi.

Talvejazzi piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis. Saadaval on ka kahe päeva pass.

Kontserthooaja peasponsorid on JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht, aastasponsorid My City Hotel, BMW, Tallink, Aktaprint. Talvejazzi toetavad Tallinna linn, Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.

Mathias Eick

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.