TUULIKKI BARTOSIK KAASAJASTAB UUEL PLAADIL AKORDIONI KÕLAPILTI

Foto: Krõõt Tarkmeel

Rahvusvahelise haardega Eesti akordionist Tuulikki Bartosik on saanud valmis teise sooloplaadi “Torm veeklaasis”. Oktoobris ilmub plaat Eestis ja Rootsis, novembris mujal Euroopas.

Värskes loomingus eksperimenteerib muusik akordioni kõlavarjunditega, pidades oluliseks oma tooni leidmist ja unikaalse atmosfääri tekitamist. “Minu jaoks on akordion kaasaegne ja rohkelt mängulisust võimaldav instrument, ma ei taha olla pelgalt polkamasin,” sõnab Tuulikki Bartosik. 

Plaadil “Torm veeklaasis” on üheksa lugu. Atmosfääri aitavad luua Lõuna-Eesti loodushelid, mis lindistatud koos Põlvamaal resideeruva helikunstnik John Grzinichiga. Lisaks oma põhipillile, Pigini meloodiabassidega akordionile mängib Tuulikki Bartosik plaadil elektriklaverit, 12-keelset kannelt ja metallofoni. Neljas loos kostub ka tema lauluhääl.

Tuulikki Bartosik on Eesti ainus rahvusvahelist karjääri tegev akordionist ja üks väheseid enda lugusid esitavaid akordionimängijaid maailmas, kel rahvusvaheline plaadileping. Kriitikud on esile toonud tema elavat ja improvisatsioonilist mängustiili. Näiteks viimases maailmamuusikaajakirjas Songlines nimetati Tuulikkit hetkel üheks dünaamiliseimaks akordionimängijaks maailmas ja kiideti tema ilmekat esinemisstiili – akordion oleks Tuulikki käes nagu elus, kopsudega hingav olend.

Kui varem on Bartosik oma loomingut lindistanud näiteks Võrumaa metsasügavuses või Wales’is rahvuspargi koopas, siis seekord salvestati plaat Stockholmis, Petter Berndaleni stuudios. Eestis ja Rootsis annab plaadi välja Playing With Music, mujal Euroopas Nordic Notes.

Tuulikki Bartosik on muusikalooja ja akordionimängija, kelle lugusid mängitakse Suurbritanniast Austraaliani. Ta on pannud aluse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika erialale, kutsunud ellu ja juhendanud noorte ja laste rahvusvahelisi etnolaagreid ning lükanud käima naisakordionistide koostööprojekti Accordionesse.

Kahe sooloalbumi kõrval on ta välja andnud neli koostööalbumit ja ühe EP. Bartosik on esimene akordionimängija, kes võeti vastu Rootsi Kuningliku Muusikakõrgkooli rahvamuusika erialale, enne seda lõpetas ta esimese eestlasena Soomes Sibeliuse Akadeemia rahvamuusika eriala. Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis oli tema akordioniõpetajaks Henn Rebane ja legendaarne Venda Tammann.

Tuulikki Bartosiki plaadi “Torm veeklaasis” esitluskontserdid Eestis toimuvad:

  • 5. novembril Viljandis Pärimusmuusika Aidas (NB! lamamiskontsert)
  • 6. novembril Tartus Erinevate Tubade Klubis, külaliseks mandoliinimängija Villu Talsi
  • 7. novembril Võrus Stendingu majas, külaliseks mandoliinimängija Villu Talsi
  • 8. novembril Tallinnas Erinevate Tubade Klubis

Uue plaadi helinäitena saab SoundCloudis kuulata lugu “Kojusaabumine”:

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.