14. OKTOOBRIL ESIMEST KORDA EESTIS TALLINNA VENE TEATRIS ESINEV AMEERIKA EKSPERIMENTAAL-METALI SUURNIMI O))) LUBAB TEATRI LÜHTRID HIILGAMA MÄNGIDA

Sunn O))) (foto: Ronald Dick)

Juba kahe nädala pärast, esmaspäeval, 14. oktoobril esineb Eestis Tallinna Vene Teatris esmakordselt Ameerika eksperimentaal-metali kooslus Sunn O))). Tegu on Sunn O))) tänavuse maailmatuuri “Let There Be Drone” kontserdiga, millel esitatakse grupi aprillis ilmunud albumi “Life Metal” ja oktoobri lõpus ilmavalgust nägeva albumi “Pyroclasts” muusikat. Kontserdi erikülaline on Saksa avangardkitarrist Caspar Brötzmann.

Kontserdi piletid hinnaga 35–65 eurot on müügil Piletilevi veebipoes ja müügipunktides üle Eesti.

Aastal 1998 Seattle’is kitarristi, produtsendi ja visuaalkunstniku Stephen O’Malley ning kitarristi Greg Andersoni loodud Sunn O))) monoliitseis helimassiivides sulanduvad droneblack metal, tume ambient ja mürarokk nüüdisklassika, džässi ja minimalismiga, läbivaiks tunnusjoonteks ülim valjus, äärmuslikult aeglane tempo ning selgelt määratletava rütmi ja meloodia puudumine. Romaanikirjanik John Wray on Sunn O))) muusikast osasaamise kogemust kirjeldanud kui “India raga kuulamist keset maavärinat”. Kontsertidel võimendab bänd oma muusika kummituslikku laengut pikkade esinemisrüüde ja toimuvat saladuseloori mähkivate tossupilvedega.

“Vene Teatri lühtrid igal juhul alla ei kuku,” lubab ülima valjuse poolest kuulsa grupi liider Stephen O’Malley. “Meie tegevuse ümber on aja jooksul levinud palju müüte, et mis kõik inimeste ja objektidega juhtuda võib. Paljud neist on puudutanud inimeste füsioloogiaid. Aga ei, lühtrid alla ei kuku, pigem paneme oma vibratsioonidega need hiilgama.”

Raskemuusika žanripiire hägustava Sunn O))) loomingut tunnustavad nii müraroki kui ka eksperimentaalmuusika austajad. Nad on teinud koostööd nii Norra eksperimentaalmuusika kooslusega Ulver kui ka popi ja avangardi vaheliste stratosfääride pooljumalate Scott Walkeri ja Julian Cope’iga. Bändi krüptilise kirjapildiga nimi pärineb omaaegse võimendibrändi “Sunn” logost, millel lisaks nimele oli kujutatud ring koos kolme paremale suunatud lainega.

Aprilikuus grupi kitarristi Greg Andersoni plaadileibli Southern Lord Records alt ilmunud ja kõrge kriitikaskoori pälvinud Sunn O))) kaheksas täispikk stuudioalbum “Life Metal” on selle loojate sõnul “alateadvuse soppides sobravate helide, aja ja energia manipulatsioon”. Plaat salvestati legendaarse Steve Albini Electrical Audio stuudios täisanaloogsel meetodil. Juba 25. oktoobril näeb ilmavalgust Sunn O))) järjekordne kauamängiv album, “Pyroclasts”, mis koosneb neljast “Life Metal” sessiooni ajal salvestatud palast. Plaat on pühendatud tänavu meie seast lahkunud hardcore vokalisti Ron Guardipee, näitleja Kerstin Daley ja muusikaajaloo suurkuju Scott Walkeri mälestuseks.

Sunn O))) Tallinna kontserdi erikülalisena astub üles Saksa avangardkitarrist Caspar Brötzmann, kelle muusikat on kirjeldatud kui “pommi maandumisel vallanduvat metalli sulamise, tuletormi ja varisevate hoonete häält”. Juba 1980ndatest aastatest tegutsevat eksperimentaatorit on tihti võrreldud rocki, jazzi ja funki lõhkava ja lagundava uue aja Jimi Hendrixiga, kelle sarnaselt tegeleb ta iidse muusikalise tooraine bluesi muundamist millekski uudseks ja ootamatuks. 

Sunn O))) ja Caspar Brötzmanni kontsert Tallinna Vene Teatris toimub 14. oktoobril 2019. Uksed kontserdile avatakse kell 19, kontsert algab kell 20.

Kontserdi piletid hinnaga 35–65 eurot on müügil Piletilevis.

Ürituse leht Facebookis.

Korraldajad: Shiftworks OÜ ja Damn.Loud agentuur.

Kuula YouTube’ist albumit “Life Metal”:

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.