TOP 10: NEED LAULUD ON KIHLVEOKONTORITES TEHTUD ENNUSTUSTE KOHASELT EUROVISIOONI 1. POOLFINAALI EDASIPÄÄSEJAD

Kätte on jõudnud tähtis päev. Täna, 14. mail kell 22:00 algab Iisraeli linnas Tel Avivis Eurovisiooni lauluvõistluse esimene poolfinaal, kus neljateistkümnendana kõlab ka Eesti esinduslugu “Storm”. MuusikaPlaneet uuris, milline näeb keskpäevase seisuga välja kihlveokontorite TOP 10 tänaseks õhtuks.

Enne kui asume uurima, millised kümme laulu tänased favoriidid on, pisut selgitavat juttu ka. Esimeses poolfinaalis kõlab kokku seitseteist laulu, millest laupäevasesse finaali pääsevad edasi kümme paremat. Nagu ikka, siis 50% tulemustest on televaatajate kätes ning 50% otsusest teevad žüriid. Hääletada saavad esimeses poolfinaalis osalevate riikide televaatajad ja žüriid + Prantsusmaa, Iisrael ja Hispaania.

Igas riigis kuulub žüriisse viis muusikaeksperti. Eestlastest on esindatud teleprodutsent Kaupo Karelson (45), laulja ja saatejuht Reet Linna (74), muusikamänedžer Sandra Sersant (34), Eesti Autorite Ühingu juhatuse esimees Mikk Targo (59) ning laulja-laulukirjutaja Stefan Airapetjan (21). Žürii andis oma punktid juba esmaspäeva hilisõhtul toimunud 1. poolfinaali peaproovi põhjal, televaatajad hääletavad tänaõhtuse teleshow ajal.

Aga olgu, nüüd siis tabeli juurde!

Kihlveokontorite TOP 10: 2019. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse esimene poolfinaal:

10. EESTI | Victor Crone – “Storm” 🇪🇪
Esinemise järjekorranumber: 14
Edasipääsemise võimalus: 58%

Esimese poolfinaali kümnendaks ehk viimaseks edasipääsejaks peetakse justnimelt Eestit ning kilhveokontorites on Eesti edasipääsule finaali raha alla pannud 58% inimestest.

Meie tänavuse võistlusloo “Storm” autorid on Stig Rästa, Vallo Kikas, Victor Crone, Fred Krieger ja Sebastian Lestapier. Kui Stig Rästalt küsiti jaanuaris ETV saates “Hommik Anuga”, miks valiti laulu esitajaks rootslane, selgitas Rästa: “Kirjutasime eelmisel aastal hästi palju muusikat koos. Olime palju stuudios ja siis, kui hakkas see Eesti Laulu värk ja Tomi (Rahula – toim) sai peaprodutsendiks, siis ma küsisin kohe, et kuule, kuidas on, kas välismaalased on lubatud sel aastal. Ja siis me mõtlesime, et teeme ära.”

2015. aastal osales Victor Crone Rootsi Eurovisiooni eelvoorus ehk kohalikul muusikakonkursil Melodifestivalen koos räppar Behrang Miriga, palaks “Det rår vi inte för” (eesti keeles “Me ei hooli sellest”). “Stormi” peab ta endale tunduvalt omasemaks looks kui Rootsi võistluslaulu.

Tel Avivi on Crone’ile tulnud kaasa elama tema ema ja isa, õde ning viis sõpra. Vahetult enne reisi Iisraeli kommenteeris 27-aastane Victor MuusikaPlaneedile, et ta on kuulanud kõiki tänavusi eurolaule ning tal on välja kujunenud nii mõnedki lemmikud. Näiteks meeldib talle Hollandit esindav lugu “Arcade”, Hispaania pala “La Venda” ja samuti Itaalia laul “Soldi” (Hollandi lugu kuuleb 2. poolfinaalis, Hispaania ja Itaalia on otse finaalis).

Meie tänavuse euroloo “Storm” taustalauljatena täiendavad Iisraelis etteastet laulu üks autoritest Stig Rästa, Dagmar Oja, Kaido Põldmaa, Kaire Vilgats ja Rootsist pärit Lars Gunnar Säfsund.

Victori etteaste 2015. aastal Rootsi euroloo valimisel…: 

… ja nüüd ongi ta Eurovisioonile pääsenud, esindades Eestit:

9. BELGIA | Eliot “Wake Up” 🇧🇪
Esinemise järjekorranumber: 10
Edasipääsemise võimalus: 66%

Belgiat esindab tänavu Monsi linnast pärit 18-aastane Eliot Vassamillet, kes osales eelmisel aastal telesaates “The Voice Belgique”.

Eliot on ka loo “Wake Up” üks autoritest. Lisaks temale oli laulu sünni juures Pierre Dumoulin, kes kirjutas ka 2017. aastal Belgiat esindanud euroloo “City Lights”, mida esitas Blanche ja mis saavutas kõrge neljanda koha.

Muideks, enne seda kui Eliot nõustus Belgiat Eurovisioonil esindama (sealkandis otsustab esindusloo üle rahvusringhääling, avalikku konkurssi ei toimu), ei teadnud noormees Eurovisioonist suurt midagi, kuna tema kodus seda lauluvõistlust ei vaadata.

8. SLOVEENIA | Zala Kralj & Gašper Šantl “Sebi” 🇸🇮
Esinemise järjekorranumber: 5
Edasipääsemise võimalus: 68%

Kaheksandal positsioonil paikneb duo Sloveeniast, kes on paar ka päriselus – Zala Kralj & Gašper Šantl. Nende võit Sloveenia euroloo valimisel oli mäekõrgune, sest kahe laulu vahel toimunud superfinaali duellis kogusid nad lausa 72,89% häältest. Pala pealkirjaga “Sebi” (eesti keeles “Iseendale”) jõudis Sloveenia singlitabelis üheksandale kohale.

Sloveenial on Eurovisioonil läinud üsna kehvasti. Kümnel korral pole nad poolfinaalist edasi finaali pääsenud (eelmisel aastal see siiski juhtus ja nad said finaalis 22. koha) ning nende parim koht üleüldse on seitsmes, kuhu jõuti aastatel 1995 ja 2001.

7. TŠEHHI | Lake Malawi “Friend of a Friend” 🇨🇿
Esinemise järjekorranumber: 6
Edasipääsemise võimalus: 80%

Seitsmendal astmel asub Tšehhi kolmeliikmeline indie-pop bänd Lake Malawi, mis moodustati aastal 2013 ja oma esimese albumi andsid nad välja kaks aastat tagasi. Lake Malawi esitatud võistluspala kannab pealkirja “Friend of a Friend”.

Tšehhi osaleb Eurovisioonil alles kaheksandat korda, neist finaali on jõutud kahel aastal. Parim tulemus pärineb eelmisest aastast, mil laul “Lie to Me” platseerus kuuendaks.

6. SERBIA | Nevena Božović “Kruna” 🇷🇸
Esinemise järjekorranumber: 9
Edasipääsemise võimalus: 82%

Serbia eest laulab tänavu 24-aastane Nevena Božović, kes esindas riiki 2007. aastal ka konkursil Junior Eurovision Song Contest, saavutades kolmanda koha. 2013. aastal sai lauljatar talendisaates “Prvi glas Srbije” hõbemedali ning samal aastal osales ta Eurovisioonil tüdrukutebändi Moje 3 koosseisus, aga paraku jäid nad esimesena finaali ukse taha (täpselt nende ette, kümnendaks platseerus meie Birgiti “Et uus saaks alguse”).

5. UNGARI | Joci Pápai “Az én apám” 🇭🇺
Esinemise järjekorranumber: 7
Edasipääsemise võimalus: 83%

Viiendal positsioonil laulab oma isast (loo pealkiri “Az én apám” tähendabki “Minu isa”) ungarlane Joci Pápai (37), kes alles kaks aastat tagasi tõi Ungarile Eurovisioonilt 8. koha (kuula laulu).

Muusikaga on ta olnud seotud juba lapsest peale ning tuntuks sai mees aastal 2005, kui osales talendisaates “Megasztár”.

4. ISLAND | Hatari “Hatrið mun sigra” 🇮🇸
Esinemise järjekorranumber: 13
Edasipääsemise võimalus: 85%

Neljandal kohal paiknev techno-punk rock bänd Hatari esineb täpselt enne meie Victorit, kolmeteistkümnendana. 2015. aastal asutatud kollektiiv võitis eelmisel aastal Islandi muusikaauhindade jagamisel Aasta Esineja auhinna ja nende eurolaulu “Hatrið mun sigra” pealkiri tähendab: “Vihkamine hakkab valitsema”.

Pisike Island ihkab kindlasti edasipääsu, sest neljal viimasel aastal pole neil finaalkontserdile asja olnud.

3. AUSTRAALIA | Kate Miller-Heidke “Zero Gravity” 🇦🇺
Esinemise järjekorranumber: 12
Edasipääsemise võimalus: 92%

Kui eelmisel aastal esines Eurovisioonil hiiglasliku kleidiga meie Elina Nechayeva, siis tänavu astub Kate Miller-Heidke Austraaliast üles veelgi võimsama kostüümiga! Mitmeid auhindu võitnud Kate (37) on saanud klassikalise muusika hariduse, kuid esitab valdavalt siiski alternatiivseid poplaule. Muide, Eurovisioonil kõlav pop-ooperi pala “Zero Gravity” on tema enda kirjutatud ja seda pärast sünnitusjärgset depressiooni.

Austraalia osaleb Eurovisioonil viiendat korda ning on seni alati finaali saanud. Kui varem otsustas riigi esindusloo üle Austraalia rahvusringhääling, siis sel aastal toimus esmakordselt avalik konkurss, kus 50% häältest tuli žüriilt ja 50% rahvalt.

2. KÜPROS | Tamta “Replay” 🇨🇾
Esinemise järjekorranumber: 1
Edasipääsemise võimalus: 92%

Tänavusel konkursil kõige esimesena lavale astuvale 38-aastasele Küprose esindajale Tamtale on kodusaarel pandud kõrged ootused, sest eelmisel aastal jäi Küpros Eurovisioonil teiseks, jäädes alla vaid Netta esitatud võiduloole “Toy”. Et ka tänavu kindla peale välja minna, on muusikapala “Replay” kolm autorit viiest samad, kes 2018. aasta lool “Fuego”.

Tamta Goduadze on Gruusia juurtega Kreeka poplaulja, kes saavutas 2004. aastal Kreeka talendisaates “Super Idol” teise koha. Sellest ajast on ta nii Kreekas kui Küprosel üks kuulsamaid lauljaid, avaldanud neli albumit ja üle kolmekümne singli ning teinud koostööd ka selliste Eurovisiooni tähtedega nagu Sakis Rouvas ja Helena Paparizou.

1. KREEKA | Katerine Duska “Better Love” 🇬🇷
Esinemise järjekorranumber: 16
Edasipääsemise võimalus: 93%

Ja siin on number 1! Kihlveokontorite andmetel võidab esimese poolfinaali Kreeka laul “Better Love”, mille esitab 29-aastane Kanadas sündinud ja Kreeka pealinnas Ateenas resideeruv Katerine Duska. Lauljataril on seni ilmunud üks album, 2015. aastal avaldatud “Embodiment”.

“Better Love” ehk “Parem armastus” räägib igavese, sügava ja tingimusteta armastuse otsimisest.

Nagu ehk tähele panite, on esikolmik teistest kindlalt ees, kuid TOP 3 laulude vahe on vaid 1%!

Lõpetuseks vaatame ära, kes jäid esikümnest välja. Kõige esimene neist, #11 on Poola, mille edasipääsemist on ennustanud napilt üle poole kihlveokontorites käinutest- 51%! 12. positsioonil asub Portugal (38%), 13. Gruusia (31%), 14. Valgevene (31%), 15. San Marino (28%), 16. Soome (14%) ja kõige viimasel kohal paikneb Montenegro (7%).

Küll aga on tegu ainult ennustustega ning nagu me igal aastal näeme, on Eurovisioon täis üllatusi! Kui paljud TOP 10-st välja jäänud riigid end kihlveokontorites tehtud panuste kiuste siiski finaali suruvad ja kes on need üllatajad, kes vaatamata kõrgetele protsentidele siiski edasi ei saa? Tulemused selguvad kesköö paiku! 😉

Reaalajas muutuvat kihlveokontorite pingerida näeb siit.

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.