JÄRGMISEL NÄDALAL TOIMUVA TALLINN MUSIC WEEKI KONVERENTSI JUHATAB SISSE ARUTELU UUE AJASTU MUUSIKAEKSPORDIST JA KULTUURIDIPLOMAATIAST

Fairmusi asutaja Reigo Ahven nõuab artistidele õiglast ja läbipaistvat tasu (pressifoto)

Järgmisel nädalal, 1.–2. oktoobril Nordic Hotel Forumis ja klubis HALL toimuva rahvusvahelise Tallinn Music Weeki (TMW) konverentsi programm ja ajakava on valmis. Sündmuse avab paneel uue ajastu rahvusvahelisest koostööst, muusikaekspordist ja kultuuridiplomaatiast. TMW PRO passid on kuni nädala lõpuni müügil hinnaga 175 eurot. Alates esmaspäevast, 27. septembrist maksab PRO pass 200 eurot.

Uue ajastu kultuuridiplomaatia ja loomeeksport, turvaline sündmuskorraldus, muusika litsenseerimine ja õiglane voogedastus, Eesti muusikaturu kuumad tegijad ja uued suunad, klubikultuur kui kogukonna identiteedi süda ja öömajanduse mootor – need on osa teemadest, mida tänavusel konverentsil uuritakse.

Konverents avatakse reedel, 1. oktoobril kell 10 Nordic Hotel Forumi Siriuse saalis. Konverentsi avavad Nordic Hotel Forumi tegevjuht ja kaasomanik Feliks Mägus, Eesti Vabariigi kultuuriminister Anneli Ott ning TMW asutaja ja juht Helen Sildna. Avapaneelis arutletakse, kas muusika- ja kultuurivaldkonna välissuhted on pandeemia ajal suletud riigipiiride tõttu kannatanud ning kas taas avanev maailm on valmis lööklauset “mõtle globaalselt, tegutse lokaalselt” rakendama üleilmse kultuuridiplomaatia teenistusse. Arutlevad Briti Nõukogu Eesti esinduse juht Ursula Roosmaa, Soome välisministeeriumi saadik Lõuna-Kaukaasias Kirsti Narinen, Music Finlandi tegevjuht Kaisa Rönkkö ning turismi- ja ettevõtlussektorit nõustava ettevõtte KATALEST asutaja Noel Toolan. Modereerib Põhjamaade suurima kultuuri- ja kongressikeskuse Tampere Maja juht Paulina Ahokas.

Kuidas voogedastuse ajastu esitajad ja autorid saaksid oma loomingu eest õiglast ja läbipaistvat tasu? Kuidas koguda täpseid andmeid selle kohta, kes mida tegi ja kellele mis kuulub? Sellest räägivad muusikaedastuse platvormi Fairmus tegevjuht Reigo Ahven, meedia ja autoriõiguste digitaristu ettevõtte DigiCiti uuringute ja innovatsiooni juht Philippe Rixhon ning Eesti Patendiameti peadirektor Margus Viher.

Kas kaotatud autoritasusid saab dokumenteerida ja sisse nõuda? See selgub ühe maailma suurima raadiomonitooringu teenuse MusicDNA tegevjuhi Dagfinn Bachi ja Agderi ülikooli dotsendi Daniel Nordgaardi esitletavast uuringust “MuSEc/MusicDNA kestlik ökosüsteem”.

Kuidas toimivad uuel ajastul plaaditööstuse hiiud? Kui veel kümmekond aastat tegelesid suurleiblite kohalikud kontorid eeskätt globaalsete staaride muusika levitamisega, siis nüüd on nende pilgud pööratud Spotify esikümneid ja raadiote edetabeleid valitsevatele kohalikele artistidele. Made In Baltics asutaja ja tegevjuht Toomas Olljum uurib Sony Music Finlandi ning Universali ja Warneri Balti regiooni juhtidelt, mis on nende agenda kohaliku muusikatööstuse arendamisel.

Euroopa sõltumatute muusikaettevõtete assotsiatsioon IMPALA esitleb aruteupaneeli Baltikumi muusikaettevõtete hetkeseisu ja toimimisudeleid. kõnelejaiks teiste seas Eesti artistiagentuuri Monday Morning kaasasutaja ja Music Estonia programmide juht Marii Reiman, Läti muusikavahenduse agentuuri Every Little Thing asutaja Guna Zučika ja Vilnius Night Alliance asutaja Mark Harold.

Kultuuri ja spordisündmuste ohutusstrateegiatest ja pandeemia-õppetundidest sadade tuhandete inimeste tervise ja turvalisuse tagamisel arutletakse paneelil “Avalike ürituste kunst”. Arutlevad teiste seas Event Safety Alliance president Jim Digby, kes on töötanud muuhulgas selliste staaridega nagu Linkin Park ja Backstreet Boys, Live Nationi Soome ja Baltimaade kontserdituuride juht Scott Lavender, Päästeameti hädaolukorraks valmisoleku osakonna nõunik Jako Vernik ja Rally Estonia peakorraldaja Urmo Aava.

Sellest, kuidas on kohanenud pandeemia nõuetega ürituskorraldusega seotud valdkonnad, arutletakse ka koduturule suunatud eestikeelsel paneelil. Kogemusi jagavad eriolukorras tegutsenud eksperdid: Meeskond Security juht Eigo Sõster, Häirekeskus 112 teenuse juht Heiko Leesment, Rally Estonia haldusjuht Janno Siitan, festivali Jazzkaar turundusjuht ja produtsent Eva Saar ning Viljandi pärimusmuusika festivali korraldaja Anu Rannu.

Konverentsi kavas on veel kaks Eesti muusikavaldkonna tegijaile keskendunud eestikeelset arutelu. Koduturul muusikaettevõtluse arenguid ja trende tutvustab Moonwalk Stuudio asutaja ja artistimanageri Tambet Mumma, vestluskaaslasteks FAAR Music artistide ja plaadifirma suhete koordinaator Kertu Mägar, Tier Music Publishing A&R manager Sandra Perens, peosarja GRIND asutaja, promootor ja artistimanager Kaarel Sein ning Gateway Managementi artistimanager ja nõunik Kristjan Heinmets.

Millised on nõudmised “õigele kriitikule” ja kust nad tulevad ning kuidas jaguneb vastutus sisuka muusikakajastuse eest kultuuritarbijate, -teavitajate, -rahastajate ja haridusasutuste vahel? Arutlevad teiste seas Postimehe muusika- ja kultuuritoimetaja Janar Ala, ERR Kultuuriportaali peatoimetaja Kaspar Viilup, Sirbi muusikatoimetaja Maria Mölder ja Müürilehe muusikatoimetaja Mariliis Mõttus.

Esmakordselt toimub TMW konverents ka technoklubis HALL, kus leiavad aset arutelud klubikultuurist kui kogukondliku identiteedi südamest ja rahvusvahelise öömajanduse mootorist.

HALLi programmi avab laupäeval, 2. oktoobril spordibioloogia professori Kristjan Pordi kõne “Neuronite reiv” ning kalamburisti ja tviteraadi Keiti Vilmsi tantsusäutsu esitlus. Konverentsipäev sisaldab arutelusid nii ööelu ja klubikultuuri turvalisusest ja selle rollist noorte sotsiaalsete suhete kasvulavana kui ka postsoveti riikide pulbitsevast klubikultuurist. Esinejateks teiste seas Berlin Clubcommissioni juhatuse liige Lutz Leichsenring, Tallinna linna ettevõtlusdirektor Mart Luik, LGBT aktivist Helgi Saldo, psühholoog Eva Maria Kangro, klubisarja Beats from the Vaults asutaja Anders Melts ja Vilniuse Opium klubi kunstiline juht Vidmantas Čepkauskas.

HALLi programmi lõpetab Itaalia muusiku ja muusikaloolase Johann Merrichi raamatu “Elektroonilise muusika ja selle naispeategelaste lühiajalugu” esitlus ja vestlusring, milles lisaks autorile osalevad ka teised elektroonilise muusikavälja tegijad ja rahvusvahelise soolise võrdõiguslikkuse Keychange liikmed nagu Maarja Nuut ja Katja Adrikova. Vestlus on ühtlasi sissejuhatuseks elektroonilise muusika naispioneeridest kõnelevale muusikadokile “Sisters with Transistors”. Filmiseanss ja sellele eelnev vestlus on kõigile huvilistele tasuta.

Konverentsi varem väljakuulutatud staaresinejate seas on Briti muusik ja aktivist Billy Bragg, keda intervjueerib ajakirjanik Artemi Troitski, endine president Toomas Hendrik Ilves ettekandega “30 aastat iseseisvust – kas Eesti laulis end vabaks?” ning Arvo Pärdi Keskuse kaasasutaja, produtsent ja muusikatoimetaja Michael Pärt aruteluga kohalike helide üleilmsetest perspektiividest.

Uue põlvkonna talendiagentuure tutvustavadkonverentsil kontserdiagentuuri Pitch & Smithi kaasasutaja Kalle Lundgren Smith ning artistiagentuuri PlayBook Artist partner Nikita Lavrinenko. Muusikaärihariduse tulevikuvisioone esitlevad Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia direktor Juko-Mart Kõlar, WRD õppejuht Howard Monk ning NordicNinja VC juhtivpartner ja kood/Jõhvi tehnoloogiakooli kaasasutaja Rainer Sternfeld. Turvalist ruumi vaimse tervise teemaliseks mõttevahetuseks pakub muusikatööstusele spetsialiseerunud nõustamisteenuse M.I. Therapy asutaja Rosana Corbacho. Luubi all on ka muusikatööstuse võrdõiguslikkus ärieelisena ning muusika kasutus filmis, reklaamis ja mängunduses.

Konverentsi raames toimub ka Euroopa elavmuusika korraldajaid koondava Live DMA foorum. Rahvusvahelise platvormi HEMI esitletaval paneelil arutlevad Lääne-Euroopa mõistes “eksootilisemate” piirkondade – Baltikumist Balkanini – esindajad, kuidas oma maa artiste ja skenesid maailmakaardile tuua.

Koostöös Music Estoniaga pakub konverents ka praktilisi töötube, esitlusi ja mentorlustunde, mida viivad läbi muusikatööstuse eri valdkonna eksperdid.

TMW 2021 konverent toimub 1.–2. oktoobril Nordic Hotel Forumis ja klubis HALL. Konverentsi programmi ülevaade.

TMW 2021 passid on müügil festivali veebipoes.

PRO pass hinnaga 175 eurot (alates esmaspäevast, 27. septembrist 200 eurot) võimaldab nii kohapealset kui ka veebiosalust konverentsil, eelis-sissepääsu muusikafestivali üritustele ja TMW PRO digiplatvormi kasutusõigust.

Konverentsi päevapass hinnaga 75 eurot tagab konverentsile nii kohapealse kui ka veebiosaluse. Päevapassid on müügil nii reedel, 1. oktoobril toimuvale konverentsipäevale Nordic Hotel Forumis kui ka laupäeval, 2. oktoobril Nordic Hotel Forumis ja klubis HALL toimuvale konverentsipäevale.

Konverentsi veebiosalust võimaldav DigiPRO pass on müügil 50 euroga.

TMW 2021 festivali korraldab ettevõte Shiftworks koos paljude partnerite ja kaaskorraldajatega. Konverentsi programm valmib koostöös Eesti muusika ekspordi- ja arenduskontoriga Music Estonia.

TMW esitleja on Telia, strateegiline partner muusikavaldkonnas on Music Estonia, suurtoetajad Nordic Hotel Forum ja Visit Estonia. Festivali partnerid on Telliskivi Loomelinnak ja Viru Keskus, meediapartnerid Postimees Grupp ja Raadio 2.

Festivali toetavad Kultuuriministeerium, Tallinna Linn, Tallinna Ettevõtlusamet ja Kultuurkapital.

TMW rahvusvahelisi tegevusi, mille eesmärk on tutvustada Eestit kui atraktiivset sihtkohta muusika- ja kultuurihuvilistele, toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

Üritus korraldatakse vastavalt avalikele üritustele kehtivatele reeglitele, mis aitavad vältida koroonaviiruse levitamist. Terviseohutuse lisainfo.

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.