KOLLEKTIIV NINA AVALDAS TÖÖTLUSE VÄINO JA TOOMAS UIBO LOOLE “VARI”

Väino ja Toomas Uibo koos bändiga

Kollektiiv nina, mille moodustavad produtsent Lauri Täht (Tintura) ning muusik Taavet Niller (Curly Strings), avaldas töötluse Väino Uibo ja Toomas Uibo esitatud loole “Vari”. Värske remiks ilmus plaadifirma TIKS alt ning pärineb kolm aastakümmet tagasi mängitud populaarselt kontsertetenduselt “Laulan sõbraks öö ja päeva”.

“Minu jaoks on “Vari” alati olnud nende parim lugu,” räägib Lauri Täht, kes ühes Taavet Nilleriga loole uue kuue andsid. “Need sündid ja Toomase veel murdumata hääl on selle loo minu jaoks väga eriliseks teinud. Selles loos on nii kurbust kui ka mingisugust “teise tasandi energiat”, mis minu arvates tänu meie remiksile sellest välja tuleb. Inspiratsiooniks oli algmuusika, millele lisasime omapoolsed instrumendid ja käigud, et see veel kaasahaaravamalt ning modernsemalt kõlaks.”

“Sellel lool on põhimõtteliselt kõik olemas: bass, hea meloodia ja käigud, mida on lihtne loop’ida, kuid vajaka on trummidest ning veel gruuvimast bassist. Eelmisel aastal hakkasin eriolukorra ajal Taavetile rohkem biite ja instrumentaale saatma, sest ma ei oska ise bassikäike väga luua. Ja muidugi on bassimängija parim valik, kui ise seda teha ei oska,” räägib Täht, kuidas ühes Nilleriga “Vari” töötluseni jõuti.

Toomas Uibo, kes 80ndate alguses ühes isa Väinoga mitme aasta jooksul kontsertetendusel “Laulan sõbraks öö ja päeva” antud lugu ette kandis, meenutab, et “Vari” lugu esitades jooksid tal silme eest läbi pildid, kuidas vanavanemate või ema-isaga jalutamas käis, näiteks mööda pimedat tänavat ja mõtted, mida kõndimise ajal mõeldud sai. Uibo on värskelt ilmunud “Vari” töötlusega rahul: “Väga omapärane lähenemine, selline vana asja taaselustamine. Väga ägedalt välja kukkunud!”.

Uibo sõnul olid need aastad 80ndate alguses 9-aastaselt lavalaudadele jõudnud poisile müstilised. “Lavakujundus ja tekstid, millele isa viisid oli kirjutanud… need olid tolle aja kontekstis väga tähendusrikkad. Oli palju ridade vahelt lugemist ja palju tolle aja kohta värskendavaid emotsioone ja mõttearendusi, mida väga avalikult ei tohtinud teha. Mida ei tajutud, oli see, et meie lavakujundus oli sinimustvalge. Kõik lava oli must, isal oli sinine särk ja ma olin üleni valges. See oli alati niimoodi. Ainult kolm värvi. Huvitaval kombel see osa… seda ei märgatud,” meenutab Uibo.

Lauri Täht ütleb, et lugu jõudis uuesti ringiga tema juurde kuus aastat tagasi, mil oli tulemas TIKSu pidu ning TIKSu eestvedajad Sander Mölder ja Peeter Ehala palusid temalt ning Ats Luigelt peo promo tarvis “Vari” loost töötlust. “Esimene remiks, kus Ats loo outro’sse enda idee lisas, sai purki kiiresti ja veidi pealiskaudselt. Tahtsin seda mudida ning sinna parema bassi saada. Seetõttu tegin sellest remiksist omakorda uue remiksi ja nüüd koos Taavet Nilleriga.”

Kollektiiv nina, mille moodustasid algselt Lauri Täht ja Taavet Niller, sai alguse ühisest musitseerimisest kollektiivis Tintura. Muusikute loomingut kuuleb teiste seas ka reketi lool “Hetked” ja “Võit” kontsert-versioonis. Duona alustanud kollektiiviga on vahepeal liitunud laulja ja muusik Anett Tamm ning hetkel tegeletakse uue muusika loomisega.

Väino ja Toomas Uibo “Vari (nina TIKS remix)” on saadaval kõikidel muusikaplatvormidel. Varasemalt on TIKSu alt ilmunud ametlikud töötlused ka EiKi, Egert Milderi, Frankie Animali ja teiste kodumaiste artistide loomingule.


Lugu Spotifys, SoundCloudis

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.