EUROVISIOONI LAULUVÕISTLUSE KORRALDAJAD EI OLE ENDISELT OTSUSTANUD, KUIDAS TÄNAVUNE KONKURSS TOIMUB

Kuigi Eurovisiooni lauluvõistluse korraldajad lootsid veebruari alguses vastata küsimusele, kuidas tänavune konkurss Hollandi linnas Rotterdamis täpselt toimub, pidid nad 3. veebruari pärastlõunal tõdema, et lõpliku otsuse tegemine võtab veel paar nädalat aega.

Kolmapäeval välistati konkursi toimumise neljast võimalikust stsenaariumist vaid variant A, ehk siis lauluvõistluse toimumine tavapärasel viisil.

“Eurovisiooni lauluvõistlus saab pandeemiast hoolimata kindlasti mais taas toimuma, kuid valitsevates oludes on üritust kahjuks võimatu korraldada nii, nagu me harjunud oleme,” ütles Eurovisiooni lauluvõistluse peaprodutsent Martin Österdahl, tänades Rotterdami linna ja lauluvõistlusel osalevaid ringhäälinguorganisatsioone jätkuva toetuse eest. “Pidevalt muutuvas olukorras võtame aega, et tagada Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamine parimal ja turvalisimal viisil,” lisas ta.

“Kõigi Eurovisiooni lauluvõistluse osalejate turvalisus, tervis ja ohutus, alates meeskonnast ja lõpetades artistidega, on meie peamine prioriteet. Jälgime tähelepanelikult rahvusvahelisi arenguid ning jätkame kolme muudetud stsenaariumi (B, C ja D) uurimist ja kavandamist,” lisas Österdahl.

Järgmine otsus võistluse korraldamise kohta tehakse lähinädalatel. Eurovisiooni tegevprodutsendi Sietse Bakkeri sõnul püütakse antud olukorras korraldada parim võimalik lauluvõistlus. “Meie peamine eesmärk on viia 41 artisti Rotterdami, esineda kõik samal laval ja tervitada ajakirjanikke võistlust kajastama,” märkis Bakker.

Seega on Eurovisiooni toimumise neljast võimalikust stsenaariumist alles jäänud kolm, täiendatud varianti:

1. Stsenaarium B: Sotsiaalselt distantseeritud Eurovisiooni lauluvõistlus

 • Kõigil neil, kes võtavad Ahoy Arenal toimuvast Eurovisiooni lauluvõistlusest osa, tuleb kinni pidada rangest sotsiaalsest distantseerumisest. Ajakirjanikke on saalis 500, virtuaalselt 1000.
 • Toimumiskohas kehtestatakse ranged tervise- ja ohutusmeetmed (sealhulgas sagedased COVID-19 testid). Järgitakse protokolli esinejate, delegatsioonide ja meeskonna kaitsmiseks kohapeal ja väljaspool seda.
 • Kui on delegatsioone, kes ei saa Rotterdami sõita, tuleb esitamisele nende artistide võistlusloo nn live-on-tape ehk stuudioversioon, mis on salvestatud oma riigi telestuudios. Need, kes saavad Rotterdami sõita, esitavad oma lugusid laval otse-eetris.
 • Toimub 9 show’d (6 peaproovi, 2 poolfinaali ja suur finaal), kas ilma publikuta või piiratud arvu (kuni 80%) publikuga, et võimaldada sotsiaalset distantseerumist. Lõplik otsus sõltub kohaliku omavalitsuse suunistest.
 • Rotterdamis toimuvad lauluvõistlusega seotud üritused, kuid ohutult ja vastutustundlikult.

2. Stsenaarium C: Eurovisiooni lauluvõistlus piiratud reisimisega

 • Rotterdami ei sõida ükski delegatsioon ega artist. 1500 ajakirjanikku osalevad virtuaalselt.
 • Saatejuhid ja vaheesinejad esinevad ikkagi otse.
 • Kõik võistlevate laulude lavanumbrid tulevad esitamisele lindilt, ehk siis on eelnevalt salvestatud oma riigi telestuudios. 
 • Toimumiskohas kehtestatakse ranged tervise- ja ohutusmeetmed (sealhulgas sagedased COVID-19 testid). Kinni peetakse protokollist meeskonna kaitsmiseks kohapeal ja väljaspool seda.
 • Toimub 9 show’d (6 peaproovi, 2 poolfinaali ja suur finaal), kas ilma publikuta või piiratud arvu (kuni 80%) publikuga, et võimaldada sotsiaalset distantseerumist. Lõplik otsus sõltub kohaliku omavalitsuse suunistest.
 • Rotterdami linnas toimuvad mõned lauluvõistlusega seotud üritused, kuid ohutult ja vastutustundlikult. 

3. Stsenaarium D: Lukustatud Eurovisiooni lauluvõistlus

 • Lauluvõistlus toimub ilma publikuta, võimalusel korraldatakse virtuaalseid Rotterdami tutvustavaid tegevusi. 1500 ajakirjanikku osalevad virtuaalselt.
 • Kõik võistlevate laulude lavanumbrid tulevad esitamisele lindilt, ehk siis on eelnevalt salvestatud oma riigi telestuudios. 
 • Toimub 9 show’d (6 peaproovi, 2 poolfinaali ja suur finaal), aga ilma publikuta.

Hollandi valitsus on kinnitanud, et juhul, kui Eurovisiooni lauluvõistlus korraldatakse B-stsenaariumi järgi, saavad kõik osalevad artistid ja delegatsioonid siseneda Hollandisse.

Kuna stsenaariumites B ja C on publikule vähem ruumi, on korraldajad otsustanud selle kuu jooksul maksta kõigile praegustele piletiomanikele raha tagasi ja anda neile hiljem võimalus osta tagasi sama show/samade show’de piletid. Igale show‘le saadaolevate piletite arv sõltub valitsuse juhistest sotsiaalse distantseerumise kohta. Korraldajad rõhutavad, et kui asjaolud lubavad, on hiljem võimalus rohkem pileteid müüa. Lõplik otsus publiku osalemise kohta tehakse tõenäoliselt alles aprilli keskel.

Tänavusel Eurovisioonil osaleb kokku 41 riiki. Praeguse seisuga on oma eurolood avalikustanud kolm riiki – Albaania, Iisrael ja Prantsusmaa. Lisaks on selgunud Kreeka ja Küprose esindaja/loo pealkiri ning 21 riigi puhul on teada ainult esitajad. Muide, lausa 23 riiki saadab esindustulle sama artisti/kollektiivi, kes pidi Hollandis võistlema 2020. aastal. Järgmisena, 6. veebruaril, valitakse Leedu esinduslaul.  

Meie jaoks olulise Eesti Laul 2021 poolfinaalid toimuvad kahe nädala pärast – 18. ja 20. veebruaril Saku Suurhallis ning suurejooneline finaal leiab samas kohas aset 6. märtsil. Võistluse õhtujuhtideks on nii poolfinaalides kui finaalis Grete Kuld ja Tõnis Niinemets. Kuigi ka Eesti Laulu kohta pole veel täpset infot antud, võib arvata et publikut saali ei lubata.

Tänavuse Eurovisiooni promoklipp:

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.