VEEBRUARI ALGUSES LANGETATAKSE OTSUS SELLE KOHTA, KUIDAS KORRALDATAKSE TÄNAVUNE EUROVISIOONI LAULUVÕISTLUS

Pilt: NPO/AVROTROS/NOS

Euroopa Ringhäälingute Liit ehk EBU avaldas eelmise aasta septembris neli võimalikku stsenaariumit, mis kirjeldavad erinevaid viise, kuidas COVID-19 pandeemia mõjutab 2021. aasta Eurovisiooni lauluvõistluse korraldamist Rotterdamis. Veebuari esimeses pooles saame teada, millist stsenaariumit tänavuse võistluse jaoks kasutatakse. 

Eurovisiooni tegevprodutsent, 36-aastane hollandlane Sietse Bakker säutsus 2. jaanuaril Twitteris järgmist: “Stsenaariumid on valmis, alustame otsuste langetamisega 4-5 nädala pärast.” Oma säutsu juurde lisas Bakker lingi kohaliku ajalehe De Telegraaf artiklile, milles arutletakse 2021. aastal Hollandis kavandatud suursündmuste toimumiste üle.

Hollandis kehtib praegu eriolukord, mida sealne valitsus kirjeldab kui “seni kõige rangemat lukustust”. Piirangud nõuavad, et inimesed töötaksid võimalusel kodus, hoiaksid teineteistest 1,5 meetri kaugusele, väldiksid tihedalt asustatud kohti ja kannaksid avalikus kohas viibides näomaski.

Samuti on Hollandis enamik üritusi praegu keelatud ning ühine laulmine ja karjumine pole lubatud.

Need piirangud kehtivad vähemalt 19. jaanuarini, aga kuigi Hollandis on positiivsete koroonatestide arv langenud, on siiski suur võimalus, et piirangute aega pikendatakse. Muide, Holland alustab viimase Euroopa Liidu riigina vaktsineerimist sel kolmapäeval. Sellised jätkuvad lukustuspiirangud mõjutavad loomulikult ka seda, millist Eurovisiooni stsenaariumit lõpuks kasutatakse.

Neli võimalikku stsenaariumit tänavuseks Eurovisiooniks

Stsenaarium A: tavapärane Eurovisiooni lauluvõistlus

Neljast versioonist kõige ebatõelisema variandi kohaselt toimub Eurovisioon nii, nagu see ikka alati toimunud on – võistluse raames toimub üheksa sõud (sh proovid), Rotterdamis on kohal nii riikide delegatsioonid, press kui ka publik ning lauluvõistluse raames toimub huvilistele mitmeid üritusi.

Stsenaarium B: Eurovisioon sotsiaalse distantsiga

Ka teise variandi puhul toimuks Eurovisioonil üheksa sõud, kuid kohal olevate inimeste arv oleks piiratud. Seda nii publiku, pressi kui ka riikide delegatsioonide seas. Kõik, kes kohal on, peavad üksteisega poolteist meetrit vahet hoidma.

Eurovisiooni raames toimuks endiselt mitmeid üritusi, kuid vaid sellised, kus on võimalik distantsi hoida.

Stsenaarium C: reisipiirangutega Eurovisioon

Mõnes mõttes on stsenaarium C B-le sarnane. Jällegi toimuks üheksa sõud, inimeste arv oleks piiratud ja toimuksid mõned lisaüritused.

C stsenaarium tähendab aga lisaks veel seda, et mitmetes riikides on kehtestatud reisipiirangud ning artistid ei saa Hollandisse minna. Selleks, et nad ikkagi lauluvõistlusest osa saaks, saavad nad esineda video vahendusel oma koduriigist.

Need, keda reisipiirangud ei mõjuta, saavad ikka Rotterdami laval esineda.

Stsenaarium D: Eurovisioon karantiinis

Stsenaariumiga D ollakse valmis selleks, et Holland on Eurovisiooni ajaks endiselt n-ö lukus ja sealsed inimesed peavad karantiinis olema.

Sel juhul esitavad kõik artistid oma võistluslugusid enda kodumaal ja video vahendusel. Publikut Rotterdami ei lubata ja ära jäävad ka lauluvõistlusega seotud lisaüritused.

See stsenaarium on hetkel kõige tõenäolisem ning niimoodi korraldati 2020. a. novembris ka Laste Eurovisioon.

Sõltumata sellest, millist stsenaariumit kasutatakse, tuleb igal osalejariigil salvestada oma võistluslaulust nn live-on-tape ehk stuudioversioon – seda oma riigi telestuudios. Iga osalev ringhäälinguorganisatsioon peab EBU-le esitama oma stuudioversiooni hiljemalt 26. märtsiks.

Eurovisiooni korraldajad on lubanud, et tänavune lauluvõistlus toimub igal juhul. Eesti esindaja esineb 20. mail toimuva teise poolfinaali esimeses pooles – seda siis kas video vahendusel või Rotterdamis kohapeal.

Mis saab Eesti Laulust?

Ka Eesti Laul 2021 ärajäämise tõttu ei pea muretsema. Kui viimastel aastatel on Eesti Laulu poolfinaalid toimunud Tartus suure publiku ees, siis tänavu naaseb lauluvõistlus telestuudiosse. “Oleme saanud palju head tagasisidet poolfinaalidesse jõudnud laulude kohta. Ettevalmistused saadeteks käivad ja kinnitan, et artistid võtavad võistlust väga tõsiselt ning planeeritud lava-show’d tulevad vägevad. Kindlasti jätkub meil materjali ka igasugusteks üllatusteks,” kommenteeris Eesti Laulu peaprodutsent Tomi Rahula 1. jaanuaril välja saadetud pressiteates.

Konkursi suurejooneline finaal toimub praeguse seisuga taas Saku Suurhallis. Kas (ja kui palju) finaalkontserdile publikut lubatakse, sõltub juba hetkeolukorrast märtsis.

Eesti Laul 2021 poolfinaalid toimuvad 18. ja 20. veebruaril, konkursi võitja selgub finaalis 6. märtsil. Võistluse õhtujuhtideks on nii poolfinaalides kui finaalis Grete Kuld ja Tõnis Niinemets.

Grete Kuld ja Tõnis Niinemets (foto: Kairit Leibold / ERR)

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.