OOPUS VS. COVID 1:0 | OOPUS ESINEB PIIRANGUTEST HOOLIMATA LEEDUS LOFTAS FESTIL

Üheksandat aastat toimuv linnakultuurile ja muusikale pühendatud Vilniuses toimuv festival Loftas on sel aastal enda pealava esinejate nimistut täiendanud eesti folktroonika koosseisuga OOPUS. Tulenevalt koroonaviirusest pole bändil võimalik siiski kohapeal kontserti anda, kuid lavale jõutakse voogedastuse vahendusel.

Loftas festivali peakorraldaja Victor Diawara kinnitab, et OOPUSe muusika nõidus ta ära esimesest kuulamise hetkest alates: “Esmalt nägin OOPUSt live’is esinemas sel suvel, Kometa festivalil Lätis. Armusin nende esitusse ja muusikaga edasi kanduvasse tunnetusse. Lisaks oli hämmastav näha publiku reaktsiooni,” kirjeldas Diawara. Tulenevalt kogetust sai koosseis kutse esinemaks Loftas festivalil, kuid pandeemia tõttu oli keeruline prognoosida koostööplaanide reaalsust. “Järgmisel aastal on võimalik OOPUSE esitust nautida ka kohapeal Vilniuses, aga sellegipoolest saab bänd tutvustada enda muusikat virtuaalselt ja otseülekandena juba 11. septembri südaöösel.”

Bändina on OOPUS tänaseks loonud juba kolmkümmend ülekannet oma YouTube’i kanalile ja võib julgelt öelda, et ettevalmistus suuremaks virtuaalkontserdi hetkeks on olnud suurepärane. OOPUSe üks liikmetest Mari Meentalo muljetab: “Päris kohale see ei ole jõudnud, et reede südaööl vastu laupäeva lähme esineme oma stuudios Leedu publikule! Esiteks olukord, kus OOPUSE kontsert voogedastatakse välismaale suure festivali lavale on meie ja võimalik ka, et Eesti muusikute ajaloos esmakordne.” Publikule ei saa ometigi elamust pakkumata jätta: “Meie jaoks on tegemist sürreaalse võimalusega, mis kohati saamas uueks esinemise standardiks. Meie luua on selle esinemise tehniline teostus ja muidugi sisu, et pakkuda Leedu publikule reaalajas ägedat just neile pühendatud elamust,” lisab bändikaaslane Johannes Ahun.

OOPUSe jaoks on muutunud oluliseks küsimuseks muusikamaastikul, kuidas tänase seisuga publik üldse välismaa bändide live-muusikast osa saaks. Kindlasti tuleks läheneda loominguliselt ja mõelda alternatiividele. Tänapäeva võimaluste juures on hea ettevalmistuse korral võimalik välismaa kontserdi ärajätmise asemel viia muusika ikkagi virtuaalselt publikuni. On oluline mitte kaotada kontakti oma kuulajatega ja hoida iseenda meeled jätkuvalt teravad. Kõik bändiliikmed kinnitavad, et video vahendusel live’ide andmine on väga mänguline ülesanne, mille puhul saab kasutada selliseid nurki ja mängida visuaalidega, mida tavaolukorras ei saaks mingi valemiga luua või kogeda. Johannes Ahun kinnitab: “Usume, et meie looming jõuab kuulajate ja vaatajate südamesse ka just sellises formaadis.”

Loftase peakorraldaja sõnul on OOPUSe puhul tegemist väga unikaalse muusikalise koosseisuga: “OOPUSe looming ühendab valiku traditsioonilisi Eesti rahvaviise, mis on kavalalt ühendatud tänapäevase elektroonikaga. See sobib ideaalselt meie festivaliga, mis otsib alati uusi kõlasid. Leian, et see on ideaalne viis tutvustamaks uuele auditooriumile autentset Eesti muusikat, mis kannab endas elavat energiat,” kommenteeris Diawara. Reedene südaöine kontsert saab olema avaliku lingiga, seega kõigil on võimalus ka Eestis muusikaelamusest osa saada. Link on avalik OOPUSe ametlikul kodulehel ning sotsiaalmeediakontodel.

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.