SUURKONTSERT “VELJO TORMIS 90” VILJANDI LAULUVÄLJAKUL

Veljo Tormis (foto: Tõnu Tormis)

Sellel augustikuul täitub 90 aastat päevast, mil sündis Eesti üks omanäolisemaid heliloojaid Veljo Tormis (1930-2017). 8. augusti õhtul kogunevad Viljandi laululavale seda märgilist sündmust tähistama Eesti Rahvusmeeskoor, Tormis Quartet, Metsatöll ja mitmed regilaulude eestlauljad. Toimub suurkontsert, mille keskmes on muidugi Veljo Tormise looming. Kontserdil kõlavad ka meie oma rahvalaulud, mis olid Veljo loomingu rammusaks kasvupinnaks.

Veljo Tormise helilooming on midagi, mis on saanud otsekui eestluse omanäoliseks sümboliks. Sümboliks, nagu regilaul või rukkileib. Veljo on kogunud meie, eestlaste, iidvana kultuuri – maailmatunnetuse, rahvalaulud ja muusika ning sidunud need nagu rukkikõrred tüsedasse vihku ning toonud kodutalu vana palkrehe alla. Seal peksti terad ja tuulati, kuivatati. Siis viidi veskile. Pehmest jahust sai lõhnav leib. Selle leiva maitset teab pea iga eestlane.

“Raua needmine”, “Pikse litaania”, “Ingerimaa õhtud”, “Eesti ballaadid”, “Sampo tagumine”, “Helletused”, filmi “Kevade” muusika… Seda, tugevalt turbast, suitsutarede lõhnast, lõpututest heinamaadest ning ugrilikkusest läbi imbunud laulude nimekirja võiks jätkata pikalt. Pikemalt kui mahuks ühe kauni suveõhtu kontsertkavasse. Tehakse kummardus Veljo Tormisele ning esitusele tuleb valik tema loomingust, mis on esinejaid enim kõnetanud.

Pääsmed müügil Ticketeri lehel.

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.