📊 TOP 20: ELINA BORN VS. KARL-ERIK TAUKAR (KOHAD 1-10)

Teisipäeval tegime algust populaarsete lauljate Elina Borni ja Karl-Erik Taukari singlite vastasseisu hääletuse tulemustest moodustatud edetabeli tutvustamisega. Seda, millised laulud jõudsid kohtadele 11-20, saab vaadata siit ning nagu lubatud, siis nüüd on aeg vaadata üle, millised šedöövrid lendasid TOP 10-sse!

📊 TOP 20: ELINA BORN VS. KARL-ERIK TAUKAR (Kohad 1-10):

10. Karl-Erik Taukar “Tähti täis on öö”

Esikümne viimasele kohale platseerus Viljandist pärit Taukari 2016. aasta suvel ilmunud singel “Tähti täis on öö”, mis võitis Raadio 2 Aastahiti küsitluses teise koha ja mida muusik ise on kommenteerinud järgmiselt: “Lugu kannab selgelt hedonistlikku sõnumit. Suveöös peitub palju nauditavat, eriti koos hea kaaslasega, kellega seda veeta.”

“On levinud arvamus, et kui muusikat elus pillidega salvestada, kõlab see automaatselt aegunult ja vanamoodsalt. Minu meelest pole see tõsi – mängisime nii trummid, bassi, kitarri kui ka klahvpillid live’is sisse ning jäime tulemusega väga rahule,” kirjeldas Karl-Erik salvestusprotsessi.

Stig Rästa sõnul sündis lugu laulukirjutajate laagri hotellitoas ja seda tegema hakates teati juba ette, et see läheb Taukarile. Põhimõtteliselt ei ole laul loomishetkest alates muutunud. Lihtsalt algsed ingliskeelsed sõnad on eestikeelseks tehtud. 

Lisaks Stig Rästale olid laulu kirjutamisega seotud Gustaf Svenungsson, Galina Bosaya, Fred Krieger ja Eric Kammiste.

9. Elina Born & Stig Rästa “Kõnõtraat”

Üheksandaks hääletati Elina Borni ja Stig Rästa esitatud “Kõnõtraat”, mis on 1994. aasta Ummamuudu samanimelise hittloo kaver. Kuigi tegelikult pole ka Ummamuudu esitatud lugu ansambli originaallooming.

“Ma käisin 1994. aastal tudengilaulul vanas EPA peahoones. Seal kuulsin seda oma koolivendade esituses, ta oli siis väidetavalt mažooris, seda ütles aastaid hiljem meie kunagine kitarrist Sulev Salm, et oli üldse teisel kujul seal demosalvestisel. Ummamuudu poistega arranžeerisime selle oluliselt ümber ja sai ta minoorse ehk kurvema kõlapildi,” meenutas Ummamuudu solist Meelis Leis loo sündi Vikerraadio saates “Aeg peatub”.

Seega kinnitas Leis, et Ummamuudu ei saa legendaarset laulu omaloominguks pidada. “Seade ja arranžeering on meie sulest kambapeale tehtud, aga autor on Jan Rahman, tema tekst ja põhimeloodia, mis salmi ajal käib,” tõdes Leis.

Elina Born esitab 2014. aastal Raadio 2 Aastahiti jaoks tehtud “Kõnõtraadi” uusversiooni oma kontsertidel siiani.

8. Karl-Erik Taukar “Seitsme tuule poole”

Kaheksandal astmel asub Karl-Erik Taukari debüütsingel “Seitsme tuule poole”, mis tuli välja 30. augustil 2013. Lugu räägib Taukari sõnul sellest, mis juhtub siis, kui auto paak pannakse täis ja asutakse teele, et igapäevased mured unustada. 

Laulu autoriteks on Stig Rästa, Fred Krieger, Karl-Erik Taukar ja Heiti Kender. Lõviosa pillidest salvestas Taukar ise.

“Töötasime loo kallal nädalaid, trummidel tuli appi Mikk Simson ja elektrikitarril Elmar Liitmaa,” on rääkinud Karl-Erik Taukar, kes oli singli ilmudes 24-aastane.

Loo üks autoritest Stig Rästa jutustas 2015. aastal Vikerraadio saatele “Lood ja laulud” pala “Seitsme tuule poole” sünni kohta järgmist: “See sündis selliselt, et meil olid Trafficuga pidevalt kontserdid ja soundcheck’is mängisin ma kuude viisi ühte riffi ja mõtlesin sinna asju peale, et kuidas see lugu võiks kõlada. Kodus mängisin selle sisse ning hakkasin sinna viisi peale laulma. Kuna Trafficul oli album äsja välja tulnud, siis neil otseselt lugusid polnud vaja. Kui Karl-Erikul oli aeg käes, et ta tahab laule saada ja et võiks jälle koos midagi teha ja albumitäie lugusid kirjutada, andsin natuke ebalevalt selle loo talle üle. Ma ei olnud kindel, et mis sellest laulust tulla võib. See on laisk lugu. Kuigi ta kõlab hästi tavaliselt, siis tegelikult on sellist laulu üliraske teha, et ta jääks kõlama ka hästi tavaliselt. Tahaks kogu aeg midagi juurde teha loole, aga sellise asja puhul polegi vaja midagi muud kui üks kidrariff, hästi laisk vokaal ja üks eriti lihtne trummibiit kogu aeg seal taga.”

Rästa jätkas: “Fred Krieger kirjutas sinna kohe peale, et laulaks “seitsme tuule poole”. Nii ta läks. Mul olid mingid ingliskeelsed sõnad juba ees, need sõnakordused mis kohe hakkab pihta: “kaua kaua”. Fraseerimise poolest olid seal mingid sõnakordused mida me mõtlesime et võiks kasutada, et see kõlab kihvtilt. Sellest loost sai päris edukas hitt, mida inimesed laulavad siiani väga palju kaasa.”

Tõepoolest, laul sai kohe peale ilmumist väga populaarseks ning saavutas Raadio 2 Aastahitt 2013 küsitluses teise koha, jäädes alla vaid Smilersi loole “Moijto”. Muideks, kaotust oli kõigest 25 häält, mis on selle Eesti suurima muusikaküsitluse napimate kaotuste arvestuses siiani teisel kohal (veel napimalt jäi 2014. aastal Aastahiti tiitlist ilma Trafficu “Für Elise” – 19 punktiga). Lisaks hõbemedalile pälvis Karl-Erik Taukar Raadio 2-lt Aasta Uue Tulija auhinna.

7. Elina Born “Tagasi me”

Ja nüüd hüppame aastast 2013 käesolevasse aastasse! Jaanuaris ilmus Elina lugu “Tagasi me”, mis sündis eelmisel aastal Universal Music Balticsi poolt korraldatud laulukirjutajate laagris ning Elina kõrval on kaasautoriteks veel räppar reket ja Soome produtsent Niko Lith.

Elina küsis uut lugu tutvustades, et kes on inimene siis, kui kardin langeb. “Üksteist võetakse iseenesest mõistetavalt ja kadunud on see, millepärast õigupoolest üldse kokku mindi. Vaatad lõpuks peeglisse, iseendale silma, lootes leida midagigi. Oled rahvast täis ruumis ja pole end iial nii üksikuna tundnud. Lugu kaotatud teeotsa lõpust ringiga tagasi. Ringiga tagasi selleks, kes oldi. Tagasi algusesse, kus polnud tähtsust mitte millelgi muul, kui vaid teil kahel,” kirjeldas ta.

Muusikavideo sündis koostöös Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi tudengitega, kes võtsid Elinaga ise ühendust. “Nad ütlesid, et lugu on väga hea, see kõnetas neid, ja tahtsid teha videot,” jutustas lauljatar.

6. Elina Born “Enough”

Kuuenda platsi võttis enda alla Lehtsest pärit Elina Borni debüütsingel “Enough”, mille autoriteks Stig Rästa ja Fred Krieger ning mis osales konkursil “Eesti Laul 2013”. Muusikavideo valmis Hanna Samosoni käe all.

5. Elina Born & Stig Rästa “Goodbye to Yesterday”

Viiendale kohale platseerus Elina Borni ja Stig Rästa duett “Goodbye to Yesterday”, mis tõi 2015. aastal Austrias toimunud Eurovisiooni lauluvõistlusel Eestile seitsmenda koha. Lugu nautis Eurovisiooni järel edu ka mitmetes välisriikides, näiteks Soome singlitabelis jõudis see 2. ja Austria singlitabelis 8. kohale. 

Stig Rästa loodud laul sündis juba paar aastat varem ja oli koheselt mõeldud duetina esitamiseks. “[2014. aasta] Suve lõpus, kui kuulasin oma vanu ideid läbi, mõeldes just Eesti Laulule, tõusis see laul koheselt esile. Kuna meie koostöö Elinaga on sujunud väga hästi, siis tundus ainuvõimalik see laul just meil kahekesi ära salvestada,” on Rästa kommenteerinud.

Pala salvestamisel osalesid Tõnis Kivisild (basskitarr), Pent Järve (kitarr), Joosep Kõrvits (tšello), Siima Aimla (saksofon/flööt), Tanel Juksaar (tromboon) ja Allan Järve (trompet). Produtsendiks Vallo Kikas, kes vastutas ka laulu lõpliku heli eest.

Loo muusikavideo esmaesitlus toimus 16. märtsil 2015 ETV saates “Ringvaade” ja selle režissöör on Hindrek “Masa” Maasik. Muusikavideo filmiti Viimsi vallas, Rohuneeme külas. Lisaks lauljatele näeb selles ka beeži labradoripoissi Lord, kellele Stig laulusõnades naeratab.

4. Karl-Erik Taukar “Need read”

Napilt jäi esikolmikust välja Karl-Erik Taukari 2018. aasta detsembris üllitatud sinku “Need read”, mis avaldati koos suursuguses Kolga mõisas filmitud muusikavideoga.

“Sarnase helikeelega lugu pole ma varem avaldanud, samuti pole ka ühtki mu muusikavideot filmitud üheainsa võttekaadrina,” rääkis Taukar loo ilmudes. “Video filmimine oli suhteliselt jahe protsess – miinuskraadid, mis Kolga mõisas toimunud võttel valitsesid, on ka videost näha,” lisas ta.

Laulu autorid on konkursi Eesti Laul 2019 võitja Victor Crone, Vallo Kikas, Karl-Erik Taukar ja Fred Krieger, video režissöör on Ermo Säks.

3. Elina Born & Jüri Pootsmann “Jagatud saladus” 🥉

Pinge kasvab! Auväärsele kolmandale kohale maandus Elina Borni ja Jüri Pootsmanni eelmise suve hitt “Jagatud saladus”. Elina oli selleks ajaks eesti keeles laulnud varemgi, kuid tegu oli tema esimese emakeelse singliga. “Eesti keel on väga ilus keel ja mul on see mõte mõlkunud peas juba üle aasta, et tahaks muutust,” rääkis lauljatar raadiole Sky Plus. 

Singel “Jagatud saladus” valmis koostöös välisprodutsentide ja laulukirjutajate Kim W, Alx Go & Louise Lennartssoniga, sõnade autoriks on Taavi Paomets. Muusikavideo tegid Patrick Lindholm, Mikko Roulamo ja Vita Pictura.

2. Elina Born “Miss Calculation” 🥈

Hõbemedalilt leiame pikalt küsitlust juhtinud Elina esitatud hoogsa pala “Miss Calculation”, mis oli lauljatari teine singel ja tuli välja 17. novembril 2013. Autoriteks Stig Rästa ning Fred Krieger. Rihannalikult malbe, ent samas jõuline lugu sobib ideaalselt halli sügist veidi vürtsitama!


Ja nüüd siis kõige olulisem teade…

Kas aimad juba, milline laul on #1?

Trummipõrin 🥁

Vastasseisu hääletuse pani kinni…


1. Karl-Erik Taukar “Segased lood” 🥇

Hip-hip, hurraa! Võidulugu on Karl-Erik Taukari repertuaarist, sügisehõngulise muusikavideoga singel “Segased lood”, mis valiti nii raadios Uuno kui ka Raadio 2-s 2015. parimaks kodumaiseks lauluks! Palju õnne! 🏆

“Terve see klipp on pööratud tagurpidi – et mina tunduks õigetpidi ja ülejäänud maailm tagurpidi,” rääkis Taukar, kes laulis video tegemise ajal sõnu tagurpidi. Samuti tuli tal liikuda tagurpidi nii, et see teistpidi vaadates usutavana tunduks.

Tegu oli kuuenda singliga Taukari debüütalbumilt “Vääramatu jõud”. Loo kirjutasid Stig Rästa ja Fred Krieger.

Kokkuvõtteks võib välja tuua, et kahekümne loo sekka mahtus 10 laulu Bornilt ja 10 Taukarilt. Tänusõnad veelkord kõigile, kes tabelit kokku aitasid panna! Hääli kogunes 586.

Juba loetud päevade pärast stardib MuusikaPlaneedis uus hääletus. Seekord asume reastama ühe ansambli hitte, mille liikmeteks on ainult naised! Kas oskad arvata, millisest kollektiivist on jutt? 🤔

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.