Paia aktuaalne singel “Kinni mind püüda saa” leidis oma algidee legendaarsest “Saaremaa valsist”. “Ma kirjutasin selle loo eelmise aasta augustis, kuid siis jäi see sahtlisse oma aega ootama. Kevadel vaatasin, et sellest saaks hea suveloo teha ja kirjutasin eestikeelsed sõnad. Sõnade poole pealt inspireeris mind “Saaremaa valss”. Mõtlesin, et miks ei ole linalakk neiu vaatevinklist kirjutatud ühtegi laulu. Lähtusin sellest ideest, kuid sisu on loodud tänapäevasemas suhete võtmes,” avaldas Paia raadiole Elmar antud intervjuus.

Muusiku hinnangul pole “Saaremaa valsist” lähtuva uue lauluni jõudmine sugugi üllatav ega eriskummaline. “Esiteks, ma olen ju ise saarlane ja mulle tohutult meeldib see laul. Teiseks, näiteks nublul ja Lennal oli samuti lugu, mis kirjutatud “Saaremaa valsi” ainetel. Ma ei saa nüüd öelda, et oleksin nende järgi selle loo teinud. Lihtsalt, alustasin otsast sõnade kirjutamist ja mõtlesin, et kuidas oleks refrääni teistpidi “Saaremaa valss” sisse tõmmata,” tunnistas laulja.


3. “Püüame droone” (2015) 🥉

Ja olemegi jõudnud esikolmikuni! 2015. aasta 27. augustil tähistas Grete Paia oma 20. sünnipäeva ning samal päeval ilmus rohkem kui pooleteistaastase vaheaja järel tema sinku “Püüame droone”, mille autor on Sven Lõhmus.

Laulu ilmumise ajal viibis Grete Itaalia linnas Milanos, kus ta alustas õpinguid EBSi vahetusüliõpilasena väga kõrgelt hinnatud äriülikoolis Universtià Commerciale Luigi Bocconi. Grete võttis seal poole aasta jooksul finantsalaseid ja turundus- ning juhtimisvaldkonna aineid.


2. “San Sebastiano” (2013) 🥈

Hõbemedalile hääletasid MuusikaPlaneedi lugejad loo pealkirjaga “San Sebastiano”, mis avalikustati 8. juulil 2013. “San Sebastiano”, mille nimi on tuletatud itaallaste kaitsepühakust ning pühast San Sebastiano mäest, räägib kahest noorest ja nendevahelistest suhetest. “Selle looga on nii, et igaühe jaoks tähendab see midagi erinevat ja igaüks saab mõista seda nii, nagu ta ise heaks arvab. Minu jaoks on sellel lool veidi sügavam tähendus,” kommenteeris Grete Paia.


Ja nüüd siis kõige olulisema, esikoha laulu juurde!

Võitja on…  🥁 


1. “Päästke noored hinged” (2013) 🥇

Võidulauluks hääletati ülekaalukalt Grete Paia hitt “Päästke noored hinged”, mis jõudis Eesti Laul 2013 finaalsaates teisele kohale. Tol ajal Kuressaare Gümnaasiumis õppinud 17-aastane Paia oli äsja alustanud koostööd agentuuriga Moonwalk ning singel “Päästke noored hinged” oli selle koostöö esimene käegakatsutav vili. Loo autor on Grete ise, kuid eestikeelsed sõnad ja kaasaegse produtseeringu tegi hitimeister Sven Lõhmus.

Grete Paia kirjutas loo “Päästke noored hinged” algselt ingliskeelsena ja siis kandis see nime “Spirits Whispers”. “See oli selline suht skiso tekst tegelikult. Põhimõtteliselt rääkis see kahest armastajast, kes käituvad nagu võõrad ja süda räägib neile, kuidas oleks õige,” avas Grete loo tagamaid.

Eestikeelse versiooni mõtet kirjeldas aga Sven Lõhmus järgnevalt: “Tekstis leiab noor inimene ühe vana maja, kus elavad erinevad generatsioonid, mitu põlvkonda. Keegi on selle maja seinale joonistanud graffiti. Lugu räägibki sellest, kuidas vana ja uus on koos ja sellest tulenevad identiteediprobleemid ning mässumeelsus. Inimesed tahavad olla ilma raamideta, just noored inimesed.”

Paia on öelnud, et konkursil Eesti Laul 2013 osaledes ei osanud ta midagi oodata. “Superfinaalis hoidsin pöidlaid ja palusin, et ma ei peaks Eurovisioonile minema, sest ma polnud valmis veel nii suure vastutuse – Eesti esindamise – jaoks. Minu jaoks oli tol ajal juba Nordea kontserdimajas esinemine paras trauma, kui nii pool naljaga öelda. Närvide mäng oli kohutav, kuid pärast ma muidugi mõtlesin, et oh, jess, saingi hakkama,” kommenteeris lauljatar aastaid hiljem.


Loo remixversioon:


Selliseks see tabeli lõppseis siis kujunes ning aitäh kõigile, kes pingerivi koostada aitasid! Kokku anti 336 häält ja esimesena jäi kuumast kümnest välja pala pealkirjaga “Lõpp sellel lool”.