TOP 10: LIIS LEMSALU

Foto: Merili Reinpalu

17. aprillil algas MuusikaPlaneedis 2011. aasta suvel telesaate “Eesti otsib superstaari” võitnud Liis Lemsalu laulude hääletus. Valikus oli lausa 40 muusikapala ning nagu lubatud, siis 1. mai keskpäeval läks gallup lukku ja kümme enim hääli saanud pala on nüüd teie abiga üles reastatud! 

Enne kui asume uurima, milliseks kõrvetav TOP 10 kujunes, saadame teele tänusõnad kõigile kes pingerea koostamisel abiks olid! Hääli kogunes lausa 469, nii et küllap annab see päris hea pildi selle kohta, millised Liisi laulud need kõige-kõigemad on. 🙂 Olgu ette vihjatud, et pühapäeval, 5. mail stardib MuusikaPlaneedis juba uus gallup, aga seekord ei asu me moodustama edetabelit mitte ühe artisti šedöövrite kohta, vaid vastamisi astuvad kahe laulja parimad pärlid. Praegu on aga aeg küll sealmaal, et vaatame üle, millised Liis Lemsalu lood kõige rohkem toetust kogusid.

TOP 10: Liis Lemsalu

10. “Keep Running”

Esikümne tõmbab käima pala, mis jõudis konkursi Eesti Laul 2017 finaali. Eesti Lauluakadeemia laulukirjutajate laagris sündinud loo muusika autoriteks on lisaks Liisile Mihkel Mattisen ning kaks rootslasest produtsenti Gustaf Svenungsson & Magnus Wallin, kes olid ka Liisi suurhiti “Sinu ees” autorid. Fun fact: 2015. aastal saavutas noormeeste produtseeritud Polina Gagarina lugu “A Million Voices” Eurovisiooni lauluvõistlusel teise koha.

Loost “Keep Running” valmis ka eestikeelne versioon “Aeg on käes”, mille sõnad kirjutas Aapo Ilves.


9. “Sel ööl on tunne”

2018. aasta detsembris esilinastus kogupere jõulufilm “Eia jõulud Tondikakul”, mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Filmile spetsiaalselt loodud tunnuslugu “Sel ööl on tunne” esitab filmis debüütrolli teinud Liis Lemsalu.

Loo muusika autorid on Sten Šeripov ja Liis Lemsalu, sõnad lõi Maian Kärmas. “Saime Sten Šeripoviga kokku ja panime tema tehtud instrumentaalse põhja käima. Sealt edasi läks lahti puhas improviseerimine. Laulsin umbes 1h erinevaid mõtteid, kuidas vokaal põhja peal liikuda võiks ja sealt arenes kõik edasi. Teadsime, et lugu võiks olla jõululik ja filmiga sobiv, peegeldades täielikult filmi helgust ning andes vaatajale hea feelingu ja sooja tunde,” jutustas Liis Lemsalu uue pala tekkeloost.

Laulu muusikavideo tegi filmi režissöör Anu Aun. “Loo videos on näha palju kauneid Eesti looduse ja loomade kaadreid ning meie lõbusaid hetki ja seiklusi filmist,” kommenteeris Lemsalu.


8. “Made Up My Mind”

Kaheksandale platsile hääletati Eesti Laul 2012 finaalis viienda koha saanud souli- ja džässisugemetega lugu “Made Up My Mind”.

“”Made Up My Mind” sündis sel ajal, kui otsisin tiimi, et hakata [debüüt]plaati tegema. Sel hetkel tundus abiliste leidmine olevat lootusetu ja mulle hakkas vahepeal juba tunduma, et Eestist ma ei leiagi kedagi. Aga siis nad hakkasid vaikselt minu poole liikuma ning kuidagi leidsime tee. Kuna ma ise pilli mängida ei oska, siis muusikaliselt aitas mind ka bändi klahvpillimängija Rene Puura,” pajatas Liis loo ilmudes.


7. “Hold On” (feat. Egert Milder)

Eesti Laulu lainele ka jääme, sest seitsmendaks platseerus 2015. aasta konkursil osalenud “Hold On”, mille autoriteks on Liis Lemsalu ja ansambel Slippery Slope ning sõnade loomisel aitas kaasa ka produtsent Rob Montes.

Kuidas sündis üldse selline kooslus nagu Egert ja Liis? “Idee on tegelikult laulu produtsendi Rob Montes’i oma,” rääkis Liis 2014. a. lõpus. “Mulle väga meeldib Egerti hääl ja lähenemine muusikale üldisemalt. Oleme mõlemad noored inimesed kelle maailmavaated haakuvad päris mitmes mõttes, sellepärast ka sellise tekstiga lugu, mis peegeldab suuremal määral väga inimlikke aspekte elust, nagu näiteks kõhklused-teadmatus ja pidevad enesevõrdlemised teistega. Usun, et igaüks meist on kasvõi korra midagi taolist tundnud. Päeva lõpuks on aga kõige tähtsam see, et me ei kaotaks kunagi usku iseendasse.”

Egert lisas: “Liis on Eesti muusikamaastikul tegelikult erakordne. Ta on superhea laulja. Ideest valmislooni läks aega tegelikult väga vähe, sest toorik, mille kallal Liis oli varemalt nokitsenud, oli hea baas millest edasi minna ja koostöö sujus.”

Lugu “Hold On” räägib sellest, kuidas mitte kunagi ei tohi lootust kaotada iseendasse ja enda uskumustesse.


6. “Tähed me jalge all”

Kuuendal kohal asub Liisi aktuaalne singel “Tähed me jalge all”, mille Ameerikas filmitud video režissööriks on hiljuti Eesti muusikataevasse artistina Majorlilkween sööstnud rahvusvaheliselt tuntud modell Alexandra Elizabeth Ljadov.

“”Tähed me jalge all” on oma mõnusa minekuga ideaalne kaaslane ajal, mil taevas läheb suve lähenedes aina selgemaks ja sobib kui valatult suveootuse playlisti. “Tähed me jalge all” on fraas, mida me oleme juba varemalt ka erinevatest lugudest kuulnud, kuid kui ma sellele loole sõnu kirjutasin, tekkis mul hoopis teine idee antud lause tähendusest. Tähed on teravad, kuid ilusad ehk nende peal olles ei ole tegelikkuses mugav olla. Sellest räägib ka lugu, et kõik on justkui hästi, kuid miski on siiski ebamugav. Mujal on muru ikka rohelisem nagu me kipume asju tihti ilustama,” avas Liis loo tähenduse.

Lugu on valminud koostöös hollandi laulukirjutaja Clifford Goilo ja produtsent Raul Ojamaaga. Neist viimane kommenteeris: “Selle loo juures on minul mitu “esimest korda” – esimest korda Liisi ja Cliffordiga lugu teha ning esimest korda Music Estonia laulukirjutajate laagrist osa võtta. Kirjutasime omamoodi power-ballaadi. Samas, kui tähed on jalge all, siis võikski ju vunki küll ja veel olla!”


5. “Sunflowers”

Tabeli keskosast leiame loo, mis kuulub tegelikult hoopis Laura Põldvere repertuaari, kuid Liis esitas seda lugu telesaates “Laula mu laulu” nii ägedalt, et tema versiooni mängiti isegi raadios ja ta esitab seda aeg-ajalt ka oma kontsertidel.

“Sunflowers” ilmus Laura 2007. aasta debüütalbumil “Muusa” ning selle autor on hitimeister Sven Lõhmus. Lugu pälvis konkursil Eurolaul 2007 pronksmedali.


4. “Breaking the Rules”

Auväärsest esikolmikust jäi esimesena välja 2015. aasta lõpus avaldatud lugu “Breaking the Rules”.

Lemsalu sõnul sündis see laul läbi peas viisijupiga ringi tiirlema hakanud väljendi “hmm hmm”, mis on loo vältel siduvaks jooneks ning mida on seal korduvalt kuulda. “Uuele singlile on andnud väga huvitavad kõlavarjundid produtsent Rob Stanley Montes ning sõnad kirjutati koostöös USA-s resideeruva Janne Saarega,” kommenteeris Liis, kes on ise ka laulu muusika üks autoritest.

“Breaking the Rulesi” video räägib klassidevahelisest keelatud armastusest ning on kohati ka ühiskonnakriitilise alatooniga. “Ekraanile tuuakse ootamatu lõpuga lugu armastuse keerdkäikudest, mille tulemuseks on olukorrad, kus inimesed ei oska enam realistlikult mõelda,” avas Liis video tausta.

Muusikavideo võeti Sven Oltersi juhendamisel üles Vene Draamateatris ja seda filmiti üle kümne tunni. Videos teeb kaasa ka Tom-Olaf Urb ehk reket, kes räppis samal, 2015. aastal Genka ja Paul Oja loos “Kõik”: “Olen elus teinud kõike peale Liis Lemsalu.”


3. “Süda taob” (feat. Ott Lepland) 🥉

Ja nüüd kolmas poodiumikoht! Pronksmedal kuulub aasta tagasi, aprillis 2018 ilmunud Liis Lemsalu ja Ott Leplandi esimesele ühissinglile “Süda taob”, mis meil siinsamas MuusikaPlaneedi iganädalases tabelis lausa kuuel korral esikoha napsas.

Liis Lemsalu rääkis eelmise kevadel loo sünnist järgmist: “Algselt oli see lugu mõeldud ühe lauljaga, kuid peale minu vokaali salvestamist saime me tiimiga aru, et siit on siiski puudu üks tugev meeshääl. Pala üks autoritest Ott Lepland oli otseloomulikult meie esimene mõte ja õnneks oli ta koheselt nõus meie paati hüppama ning mul on äärmiselt hea meel, et see duett leidis koha ka minu eestikeelsel albumil “+1″.”

Duetipartner Ott Lepland lisas: “Mul on erakordselt hea meel, et oleme Liisiga valmis saanud ja salvestanud väga hea laulu. Loo kirjutasin Eesti Laulu poolt ellukutsutud laulukirjutajate laagris ning algselt oli see pala inglise keeles. Kui lugu sündis, tekkis kohe mõte, et see laul sobiks Liisile ja minu suureks rõõmuks võttis ta selle enda plaadile. Lugu sai Aapo Ilvese käe läbi talle omaselt haaravad eestikeelsed sõnad. Kirss tordil oli minu jaoks aga see, et Liis mind sellesse loose oma duetipartneriks kutsus. Olin rõõmuga nõus, sest olin juba pikalt tahtnud Liisiga duetti salvestada ja eriti hea meel on selle üle, et selleks osutus laul, mille sünnile olen ise kaasa aidanud.”

Laulu muusikavideos osalesid videokunstnikud Katri Palm ja Juhani Särglep, kes on silma paistnud just selliste muinasjutuliste visuaalidega, mida “Süda taob” videosse ette kujutati. Eksootilised kaadrid, mida pildis näeb, on filmitud Gili saartel ja Maldiividel. Video ise on monteeritud Los Angeleses.

Haarava biidi ning lõpliku lihvi andis loole Bert Prikenfeld.


2. “Sinu ees” 🥈

Pinge kerkib! Hõbemedalile hääletati Liisi 2016. aasta megahitt “Sinu ees”, mis oli lauljatari esimene enda kirjutatud emakeelne lugu.

Laul sündis Tallinn Music Week’i raames esmakordselt toimunud rahvusvahelises laulukirjutajate laagris, kuhu pääsemiseks tuli läbida tihe sõel ning kus tiimid moodustati segamini Eesti ja Skandinaavia heliloojatest ja sõnade autoritest ning produtsentidest. “Iga kolmiku ülesandeks oli jõuda kahe päeva jooksul loo ideest demo salvestuseni. Hakkasime oma kolmeliikmelise tiimiga lugu kirjutama ja üsna kiiresti sai selgeks, et see sobiks mõnusasti ühele naishäälele. Õnneks oli Liis mõned toad eemal ja nii saigi meie koostöö alguse. Talle meeldis lugu ja meile meeldis, kuidas Liis seda laulis,” rääkis loo üks autoritest Ewert Sundja aastal 2016.

Loo produtsendiks oli Johannes Lõhmus ja viimase lihvi andis Soomes loole Svante Forsbäck Chartmakers’i stuudios.

“See oli eriline aeg, sest me keegi ei teadnud, mis sealt täpselt tuleb. Aga see lugu võlus mind ja meloodia, eriti laulu alguses, oli väga catchy ja paljutõotav,” muljetas Lõhmus 2017. aastal Koit Raudsepale antud usutluses. “Lugu valmis mitmete kuude sünnitusvaludega. Me just meenutasime Liisiga, olime tegelikult juba kõik ära produtseerinud, ära laulnud, justkui hakkasime asja lukku lööma ja siis otsustasime, et mis oleks, kui teeks uuesti. Muudaks natuke sõnu siit-sealt… Tegelikult see oli pikk protsess.”

Muusika: Mikaela Pada, Ewert Sundja, Gustaf Svenungsson, Magnus Wallin; sõnad: Liis Lemsalu.


Ja nüüd siis see kõige populaarsem laul… 😮

Kohale number 1 hääletati… 🥁


1. “Püüab meid” 🥇

Jehhuu! Kõige rohkem hääli kogus ülekaalukalt pala pealkirjaga “Püüab meid”, mis avaldati 2017. aasta novembris koos albumiga “+1”.

Loo produtseeris – nagu ka teisele kohale maandunud singli “Sinu ees” – Johannes Lõhmus, kes mainis pala ilmudes Raadio 2-le antud intervjuus, et laulu demo oli hoopis teistsugune ja rokilikum. Liis Lemsalu lisas, et algne versioon meenutas veidi ansambli Coldplay loomingut.

Liis jätkas: “”Püüab meid” looga oli mul koheselt teadmine, et ma tahan sõnu ise kirjutada. Ükskõik, kas ma olen kõikidest töötundidest koomas või väsinud, aga ma teadsin, et tahan seda ise teha. Sõnad tulid väga kergelt ja lihtsalt, võrreldes looga “Sinu ees”, mis tuli raskemalt.”

Laulu muusika üheks autoriks on noor tegija Uku Moldau ning taustalauljatena astusid üles Kaire Vilgats ja Dagmar Oja. Palju-palju õnne esikoha puhul! 🙂 💐


Lõpetuseks veelkord tänusõnad kõigile, kes tabeli koostamisel osalesid! Esimestena jäid kuumast kümnest välja lood “Tangled Up” (+ NOËP) ja “Täitugu soovid”.

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.