LEGENDAARNE SUVELAUL – CURLY STRINGS “KAUGES KÜLAS” (2014)

Curly Strings aastal 2014 (Foto: Sven Tupits)

Kevade lõpp ja suvi on sel aastal olnud väga päikesepaistelised ja soojad ning paljud eestlased olid 2. juuniks juba pruunid… aga MuusikaPlaneedi rubriigis “Legendaarne suvelaul” võtame just täna vaatluse alla ansambli Curly Strings hiti “Kauges külas”, mille Raadio 2 kuulajad valisid 2014. aasta parimaks kodumaiseks lauluks ning mis võitis Eesti Muusikaauhindade jagamisel aasta parima laulu karika.  

2013. aastal loodud neljaliikmelise Curly Stringsi repertuaari kuuluva loo muusika kirjutas bändi laulja Eeva Talsi, sõnad aga luuletaja Kristiina Ehin. Külalismuusikuna teeb laulus weissenbornil kaasa ka Tõnu “Tõun” Timm.

Pala jõudis Curly Stringsi SoundCloudi lehele kolmapäeval, 2. aprillil 2014 ning sama kuu lõpus ka ansambli mitmete auhindadega pärjatud debüütalbumile “Üle ilma” (teine träkk).

“Seda, et lugu nii populaarseks saab ja rahva seas levib, ei osanud me ette näha. Ja ikka tekitab häid tundeid, kui väiksed lapsed seda oskavad laulda ja tahavad laulda,” on öelnud Eeva Talsi, kes oli “Kauges külas” valmides 25-aastane. “Mis puudutab loo sündi, siis kõigepealt tegin meloodia, seejärel saime poistega kokku ja lõime üheskoos vormi ning salvestasime ja saatsime selle Kristiinale. Sõnade tegemisel andsime talle vabad käed. Olen Kristiinaga sugulane. Minu vanaisa ja tema vanaema olid õde ja vend. Tahtsin juba ammu temaga koos mõne loo luua ja on hea meel, et meil see nii hästi õnnestus.”

Kristiina Ehin (kellel on muideks täna, 18. juulil sünnipäev – palju õnne! 💐) on meenutanud Õhtulehele, et hakkas “Kauges külas” sõnu kirjutama oma ansamblikaaslase Kairi Leivo köögis Viljandis. “Mõtisklesime koos maavanaemadest ja vanaisadest ja seal sündisid ka sõnad “…aga noorel neiul, neist ei piisa…”, mis ajas meid naerma.”

Hiljem jättis Kristiina selle alguse mitu korda kõrvale, kuid jõudis ikka ringiga selleni taas tagasi. “”Saada pruuniks teiseks juuniks” sündis aga minu Tartu kodus ühel krõbekülmal talvepäeval mitu nädalat hiljem.”

Ehin rääkis 2014. aastal ETV saates “Tuled akendes” Vahur Kersnale, et nii nagu tema tekstide puhul pea alati, mõtles ta viimase hetkeni, et jätab ka “Kauges külas” pigem kirjutamata: “Aga selle taga on palju valu. Need väljasurnud eesti külad, kuhu ei vii enam ühtegi bussi ja kust veel võib-olla mõni vanainimene jalgrattaga, mida pole ka kümme aastat parandatud sest mehi enam ei ole, kärutab lähimasse poodi, mis asub kümne kilomeetri kaugusel. Ja kuhu aeg-ajalt satub mõni lapselaps, kes ka kohe sealt põgeneda tahab, kuigi teda on nii kaua oodatud ning kes tahab tegelikult saada pruuniks 2. juuniks ja vanaisa-vanaema on ka kallid. Aga see naaberküla pidu, mis siiski toimub mingil imeväel veel – ei toimugi kõik pealinnas – on sel õhtul kindlasti veel kallim, sest ta on noor. Kui palju meil on noortele kaugetes külades kohta, võimalust, väljakutset? Minu arvates on see üks kõige tähtsamaid küsimusi praegu Eesti jaoks.”

Eeva Talsi ütles samas saatesarjas Vahur Kersnale, et võib-olla on loo edu taga eestlaste maaläheduse tunne, mis meie sees on. “Minagi olin lapsepõlves maal vanaema ja vanaisa juures, meil olid loomad ja see on mälestus, mis jääb alatiseks hinge. Võib-olla tuli see ka selles laulus välja, kuigi mina ju sõnu ei kirjutanud, vaid Kristiina Ehin.”

“Me [Curly Strings] saime need sõnad, meile need väga meeldisid, mängisime seda, rahvas võttis selle vastu ja see hakkas oma elu elama,” lausus Talsi.

Kuula Raadio 2 “Aastahitt 2014” võitja väljakuulutamist (telefoniintervjuu Eeva Talsiga):

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.