
Tallinna Barokkorkester (foto: pressimaterjal)
17.–18. novembril Eesti Nüüdismuusika Keskuse eestvedamisel toimuva varajase ja nüüdismuusika konverentsi raames astuvad Mustpeade majas kahel järjestikusel õhtul kuulajate ette Euroopa varajase muusika üks võtmefiguure Sigiswald Kuijken ning Islandi varajase muusika ansambli Nordic Affect liige Halla Steinunn Stefánsdóttir koos Tallinna Barokkorkestri ja Ansambliga U:.
Kahepäevane sündmus teeb kummarduse 45 aasta eest 1978. aasta novembris aset leidnud esimesele varajase ja nüüdismuusika festivalile Tallinnas.
17. novembri õhtul kell 19.00 esitab legendaarne ajalooliste keelpillide virtuoos ja dirigent Sigiswald Kuijken Mustpeade maja Valges saalis nõudliku soolokava Bachi teostest. Kuijken on olnud üks varajase muusika renessansi võtmefiguure Euroopas. Tema karjäär algas koos mõttekaaslastega varajast ja nüüdismuusikat esitanud ansambli Alarius ridades, mille tuumikust sai hilisem La Petite Bande. Koos Gustav Leonhardti ning vendade Bartholdi ja Wielandiga asutatud ansambel on üks Euroopa ajalooliselt informeeritud esituspraktika legendaarseimaid kooslusi, mille teedrajavad mänguvõtted on mõjutanud järeltulevaid põlvkondi ning pannud aluse ajaloolistel pillidel mängimise kaanonitele kogu maailmas. Tänaseks soliidses eas altkeelpillide avastaja, mängija ja dirigent on küll aktiivsest kontserdielust taandunud, kuid nõustus erandlikult Tallinnas esinema. Tegemist on harukordse võimalusega kohtuda silmast silma elava legendiga.
18. novembril kell 18 esineb Mustpeade majas Islandi varajase muusika ansambli Nordic Affect liige Halla Steinunn Stefánsdóttir, kes on helilooja, interpreet ja kuraator, üks Islandi varajase ja nüüdismuusika skeene säravamaid esindajaid. 2005. aastast on ta ansambli Nordic Affect kunstiline juht. Halla Steinunn Stefánsdóttiriga koos on laval Tallinna Barokkorkester, Ansambel U: Anna-Liisa Eller ja Taavi Kerikmäe. Joonistatakse välja aja kihilisi struktuure ja luuakse lineaarse aja mõistet avardavaid uusi tähendusvälju nii varajase kui nüüdismuusika mõtestamiseks. Kõrvuti, vaheldumisi ja koos kõlavad varajane ja nüüdismuusika, akustiline ja elektrooniline muusika. Sarnane ja erinev.
Kahepäevane konverents ja kontserdid “Varajane ja hiline muusika” toimub muusikalinn Tallinn projekti raames. Sündmust korraldab Eesti Nüüdismuusika keskus koostöös Tallinna Filharmoonia ja Eesti Kultuurkapitaliga. Lisainfo: www.eccm.ee