
Mari Kalkun (foto: Ruudu Rahumaru)
Mari Kalkuni juulis ilmunud albumi “Stoonia lood”, mille andis välja Peter Gabrieli ilmakuulus briti plaadifirma Real World Records on saavutanud juba märkimisväärseid tunnustusi rahvusvahelistes edetabelites.
Raadio 2-s ja Eesti Ekspressis oli plaat nädala albumiks. Hinnatud Rootsi ajakiri Lira on jaganud lahkeid sõnu ning võrdleb Marit Kate Bushi ja Tori Amosega, Financial Time andis albumile viis tärni. Oktoobris hinnati Mari Kalkun Eesti Pärimusmuusika auhindadel “Etnokulp” aasta artisti vääriliseks.
Oma muusika ja kontsertidega esindab Mari Kalkun meie vägevat pärimust nii Eestis kui laias maailmas – tänavu on toimunud albumi esitluskontserdid juba üheksas riigis (Norra, Portugal, Kanada, Inglismaa, Ungari, Belgia, Põhja-Makedoonia, Lõuna-Korea ja Eesti) ning tema looming kõlanud suurtel festivalidel ja raadiojaamades (BBC kanalid, CBC ja mujal üle maailma). Hiljuti naasis Mari Lõuna-Koreast ning juba järgmisel nädalal astub üles Kanadas, hinnatud esitlusfestivalil Mundial Montreal, et sadadele Ameerika ja Kanada muusikainimestele oma loomingut tutvustada.
Ainukese täispika esitluskontserdi Tallinnas annab Mari Kalkun 2. detsembril MUBA-s.
“On olnud pöörane aeg ja olen muuhulgas andnud oma elu seni suurimad ja olulisimad kontserdid, näiteks festivalidel WOMAD Inglismaal ja Sines Portugalis. Ääretult huvitav on olnud mängida uut kava sedavõrd erinevale publikule Euroopast Kanada ning Aasiani. Ehk kõige eksootilisem oligi pajatada ja laulda müütilisi lugusid Lõuna-Korea publikule ning kutsuda neid kaasa laulma. Ikka ja jälle saan kinnitust, et muusika on universaalne keel! Tähtis ei ole aru saada kõigist sõnadest, vaid edastada seda tunnet ning oma lugu,” kommenteeris Mari ise oma albumi esitluse maailmaturneed.
Albumi pealkiri “Stoonia lood” viitab müütilise omailma loomisele sõnas ja helis. Iga lugu sel plaadil on justkui miniteos, läbi põimunud helide ja aegade kihtidest. Kõigi lugude muusika autor on Kalkun ise, ent üks pala on kirjutatud koos Norra tuubavirtuoosi Daniel Herskedaliga, kes ka albumil kaasa lööb. Külalisi on albumil teisigi, näiteks kontrabassimängija Nathan Riki Thomson (Austraalia/Soome), Tarmo Noormaa, Tanel Kadalipp ja Roland Seer. Lisaks inspiratsioonile pärimusest on albumile jõudnud kaasaegsete eesti ja võro luuletajate tekstid.
Plaat on salvestatud Tartus Ö Stuudios, materjali on kokku mänginud Martin Kikas ja masterdanud Kaur Kenk. Albumi kaasprodutsendiks on briti muusik Sam Lee. Albumi kujunduse autor on Peeter Laurits ning korralduse ja rahvusvahelise lennu eest vastutab mänedžer Marili Jõgi.
“Stoonia lood” on kättesaadav nii CD kui vinüülina ning kuulatav voogedastuskanalites.
Kontserdikava on leitav siit!