
Kollaaž: Viljandi folgi kolmas päev (autor: MuusikaPlaneet)
Viljandi pärimusmuusika festival on täies hoos ning laupäeval, 29. juulil musitseerisid erinevatel lavadel näiteks Minu Isa Oli Ausus Ise, Heino Tartes ja Sõbrad, Svjata Vatra ja Rute Trochynskyi, Vägilased ning Untsakad.
Nelja päeva jooksul astub Viljandi pärimusmuusika festivalil üles 654 muusikut 99 koosseisus, kellest 13 artisti on välismaalt. Põhiprogrammis toimub 78 kontserti ja 37 õpituba. Festivali 30. sünnipäeva puhul on publikule kingituseks tasuta sissepääs pärimeetri alale. Rohelisel laval ning Õlleõues saab nii Viljandi linnarahvas kui kõik külalised ilma piletita kuulata ligi 70 kontserti.
Sel aastal saab festivaliga olla otseühenduses ka teleekraani kaudu. Telia Eesti toob kõik II Kirsimäe ja Kaevumäe kontserdid televaatajateni Telia Inspira kanalil.
❗ Viljandis on neljapäevast kuni festivali lõpuni kohal ka MuusikaPlaneet ning kogu selle aja jooksul on meie veebilehel avatud otseblogi, kus toome teieni muljeid sõnas ja pildis.
🔴 OTSEBLOGI VILJANDI FOLGILT (3. päev):
⌚ 00.00 | Laululaval paneb folgifestivali kolmandale päevale punkti legendaarne kollektiiv Untsakad!
⌚ 23.33 | Keskööl vallutab Kaevumäe lava Poolas lausa brändi staatuse saavutanud Tęgie Chłopy. Kollektiiv hoiab elus Kesk-Poola Kielce piirkonna tantsumuusika traditsiooni ning nende debüütalbum “Dansing” (2015) hääletati Poola raadiokuulajate poolt viimase 25 aasta parimaks pärimusmuusika plaadiks.
⌚ 23.27 | Mõned öised mobiiliklõpsud:
⌚ 21.30 | II Kirsimäel musitseerib ansambel Vägilased, mis hullutas Eesti folgilavasid kokku 11 aastat (2000–2011) ja omandas pärast laialiminekut legendi staatuse. Vägilased on otsustanud Viljandi pärimusmuusika festivalil, oma “koduväljakul”, festivali auväärse 30. aasta juubeli puhul üheks õhtuks taas kokku tulla, et anda juubilarile üle oma pisike muusikaline pakike rohkem kui kümne aasta tagant.
⌚ 21.22 | Mali/Kanada muusik Djely Tapa, kes esines Viljandi folgil ka reedel, annab kell 21.30 kontserdi I Kirsimäel. Djely Tapa on võrratu ja võimsa häälega Montréalis tegutsev griot – nii nimetatakse Lääne-Aafrikas pärimusekandjat, laulikut, jutuvestjat. Tema ema oli üks Mali kuulsamaid laulikuid. Djely Tapa sammus sihikindlalt ema jälgedes ning võttis oma missiooniks hoida esivanemate väärtusi ja kultuuri ning anda mandinkade ajalugu edasi läbi laulu, tantsu ja rahvajuttude. Veendunud feministina on tema töös olulisel kohal ka mustanahaliste naiste õiguste kaitsmine.
⌚ 20.05 | Júlia Kozáková esitleb praegu Kaevumäel oma debüütalbumit “Manuša” (2022), mis rändab Slovakkia ja Kesk-Euroopa romade vanade laulude ja lugude jälgedes. Lauljanna häält saadab traditsiooniline simbeliansambel, millesse kuuluvad Slovakkia ühed tunnustatumad roma muusikud.
Laululaval algas Eesti-Ukraina ansambli Svjata Vatra ja Rute Trochynskyi kontsert.
⌚ 19.22 | Paar pilti:
⌚ 19.01 | Festivali publiku rõõmuks esines kollektiiv Int & Müller. Asso Int ja Martin Müller on kaks väga head sõpra ja veel paremat lõõtsameest, kelle kirg on rõõmustada inimesi elava ja rahvaliku muusikaga.
⌚ 18.06 | Ruslan Trochynskyi andmas intervjuud Raadio 4 telgis:
⌚ 17.02 | Kaevumäel astus äsja üles pärimusest ja muusikahuvist kantud trio Triuka, kelle ühisest koostööst sünnib rütmiline muusika. Bändiliikmed kohtusid laagrites, kus neid tõi kokku rõõm pillimängust ning huvi erinevate stiilide ja seadetega katsetamise vastu.
⌚ 15.59 | Kirsimäe 2. laval on praegu käimas kollektiivi Le Diable à Cinq kontsert. Kanadast pärit ansambel koosneb viiest noorest multiinstrumentalistist ja teeb prantsuskeelset folkrokki.
… Kirsimäe 1. laval musitseerib hetkel aga kodumaine rahvaliku muusika ansambel Heino Tartes ja Sõbrad, mis tegutseb juba 1985. aastast. Selle aja jooksul on mängitud üle Eesti nii tantsuks kui taustaks.
⌚ 15.36 | Mida head festivalil süüa-juua pakutakse ja kui palju tuleb raha välja käia? Siin on ülevaade tänavuse Viljandi pärimusmuusika festivali hindadest:
⌚ 14.24 | Viljandi folgi kolmanda päeva tõmbab Kaevumäel käima 1990. aastal alustanud kollektiiv Minu Isa Oli Ausus Ise, mille liikmed on Margo Mitt ehk Eino Süggu ja Gaute Kivistik ehk Einar Süggu. Ansambel on eelkõige tuntud oma humoorikate esinemiste poolest Viljandi pärimusmuusika festivalil – mehed andsid kontserdi ka kõige esimesel festivalil, 1993. aastal! Veel samal aastal läks ansambel lahku, kuid jätkas tegutsemist juba järgmisel aastal, kui pillid võeti kätte Q Raadio saate “Rakke raadio” eetris. Bänd tegutseb tänaseni.