
Narva Ooperipäevad (foto: pressimaterjalid)
16.–19. augustil Eestis Narvas toimuv ooperifestival kutsub ooperigurmaane ja kaasaegse balleti austajaid. Vaheldusrikas programm pakub põnevat avastamist isegi Depeche Mode’i ja Haruki Murakami fännidele. Igal õhtul on kavas uus etendus, külalisetendus või koguni esietendus. Uuri lähemalt siit!
Narva on põnev koht. See ei ole mitte ainult Eesti piirilinn, vaid ka NATO ja Euroopa Liidu piirilinn. Paiknemine kultuuride ja riikide piirialal, maaliliste mererandade läheduses ja Eesti kõige veerohkema Narva jõe ääres pakub palju põnevat avastamist väga erinevate huvidega inimestele. Narvast leiab arhitektuurimälestisi keskaegsest linnusest ja baroksest Rootsi-aegsest Narva raekojast kuni 1990ndate alguse ehitisteni. Ühes arhitektuurimälestises, kunagise Euroopa suurima tekstiilitööstuse – Narva Kreenholmi Manufaktuuri varemete vahel on ka Narva Ooperipäevade iga-aastane toimumiskoht.
16.–19. augustini toimuvatel seitsmendatel Narva ooperipäevadel toob rahvusvaheline meeskond lavale kaks uut ooperit maailmaklassikast ning võõrustab Leedu Rahvusooperit. Kordusena etendub festivali eelmise aasta menuteos Eesti-Soome koostöös sündinud ballett “Flesh” ning uudisena Depeche Mode’i muusikal ja Haruki Murakami romaanil põhinev teos “Another World” Leedu kaasaegse balleti trupi Baltic Ballet Theatre esituses.
Ooperigurmaanidele: koomiline ooper ratastel ehk “La serva padrona”
16. augustil väisab Narva ooperipäevi Leedu Rahvusooper, tuues endaga kaasa Pergolesi koomilise ooperi “La serva padrona”. Etendus räägib teenijannast, kes proovib leidlikkusega perenaiseks saada, narritades oma peremeest. See on lugu armastusest ja kavalusest, kus kogu publikust saavad pulmakülalised.
Lavastus tuuakse kohale rekka-veokil, millelt see ka publikule ette kantakse Narva Kreenholmi läheduses asuvas põnevas uues kultuurikohas Narva Kunstiresidentuuri hoovis.
Ooperigurmaanidele: dramaatiline lugu “Hertsog Sinihabeme Loss”
17. augustil esietendub Narva Kreenholmis ungari helilooja Béla Bartóki ooper “Hertsog Sinihabeme loss”, mis põhineb Charles Perrault’ tuntud muinasjutul. “Sisust tulenevalt valisime lavastuse toimumispaigaks Kreenholmi Manufaktuuri ruumid, mis on põnevad ja müstilised ning sobivad hästi Sinihabeme loo jutustamiseks,“ rääkis produtsent, Narva ooperipäevade kunstiline juht Julia Savitskaja.
Sinihabeme libreto autor on ungari poeet Béla Balázs ning ooper räägib loo hertsogist, kes toob oma noore naise Juuditi süngesse akendeta lossi, kus on seitse lukustatud ust. Loss kujutab Sinihabeme hinge, uksed aga tema iseloomuomadusi, minevikku ja hingeelu. Lavateos jõuab Narvas publiku ette rahvusvahelise meeskonna koostöös. Solistidena teevad kaasa Eesti-Ukraina ooperilaulja bass Pavlo Balakin ja Serbiast pärit sopran Marija Jelić ning muusikat mängib Narva Linna Sümfooniaorkester dirigent Anatoli Štšura juhtimisel. Lavastaja on Leedu uue põlvkonna lavastaja, Leedu Rahvusooperi tiimi liige Agnė Ambrozaitytė.
Balletigrumaanidele: Eesti-Soome koostöös sündinud “Flesh”
17. augustil on festivaliprogrammis kordusena laval Narva ooperipäevade eelmise aasta menutükk Eesti rahvusooperi esitantsija ja koreograafi, Eesti presidendi noore kultuuritegelase preemia laureaadi Jevgeni Gribi ning Soome vabakutselise balletiartisti Jack Trayleni loodud ballett “Flesh”.
Lavastaja Jevgeni Gribi sõnul käsitleb “Flesh” keha ja hinge koostööd. Selle väljendamiseks on kasutanud autorid nii klassikalise balleti kui ka kaasaegse tantsukunsti väljendusvahendeid. “Puudutus on kogemus ning tunda tähendab elada. Tantsu keel on universaalne ja võimaldab edasi anda mõtteid väga erinevatest emakeeltest. “Flesh” on ühtviisi nii Eesti kui ka meie põhjanaabrite balletilavade teos, loodud siin ja sealpool Soome lahte,” ütles Jevgeni Grib.
Depeche Mode’i ja Murakami loomingu austajatele: kaasaegne ballett “Another world”
18. augustil etendub festivali raames Narva Kreenholmis Depeche Mode’i muusikal ja Haruki Murakami romaanil “Hard-Boiled Wonderland and the End of the World“ põhinev ballett “Another world”. Ballett on pärjatud PixelAWARDS digitaalse loomemajanduse auhinnaga (2012) ning seda esitab Leedu ambitsioonikas kaasaegse balleti teater Baltic Ballet Theatre.
Kahetunnine etendus ühendab endas erinevad kunstižanrid ja pakub elamusi sümbolitest, filosoofiast, kujunditest ning hoogsast muusikast. Paljud tantsijad on ka ise Depeche Mode’i fännid ning trupp leiab üksmeelselt, et lavalt kõlavates laulusõnades ja meloodiates on palju draamat, mille edasiandmine tantsus nõuab pingutust ning jätab unustamatu mulje.
“Selles etenduses on trupi koosseisu laval elukutselised veteranid ning nendega koos mitmed värskelt balletikooli lõpetajad, võtavad vapralt vastu väljakutsed teistsuguses balletilavastuses.” Trupp tegutseb Leedus Vilniuses ning selle peamiseks tantsustiiliks on uusklassikaline ballett, ütleb etenduse lavastaja ja koreograaf Marija Simona Šimulynaitė.
Ooperigurmaanidele: armukolmnurk kuulsa näitlejannaga ehk “Adriana Lecouvreur”
19. augustil esietendub Narvas menukas ooper “Adriana Lecouvreur”, mille keskmes on värvikas armukolmnurk kuulsa näitlejanna, tema aristokraadist austaja ja endise armukese vahel.
Itaalia helilooja Francesco Cilea ooper “Adriana Lecouvreur” tuuakse lavale Narva meeskonna ja Leedu kaasaegse muusika ja videokunsti trupi NB8 ART koostöös. “Lavastajateks oleme kutsunud Gjorgji Petrushevski ja Dejan Proshevi, kellest viimane on Makedoonia Ooperi- ja Balletiteatri kunstiline juht. Solistide hulgas on Arena di Verona ooperifestivalil esinenud Vitaliy Kovalchuk ning Leedu Rahvusooperi juhtiv bariton Steponas Zonys. Adrianat mängib Narva ooperipäevade publikule varasemast tuttav Leedu sopran Julija Karaliūnaitė,“ rääkis festivali kunstiline juht Julia Savitskaja.
Narva ooperipäevad toimuvad 16.–19. augustil ning lisaks põhiprogrammile on võimalik kohapeal osaleda ekskursioonidel ja vaadata Sasha Rottsi ja Hilda Kahra näitust “Solid plot”. Lähem info www.narvaopera.ee/programm.
Narva ooperipäevadest
166 aasta eest loodud Euroopa suurima tekstiiliettevõtte — Kreenholmi Manufaktuuri koori juhatas omal ajal Eesti armastatud laulja Georg Otsa vanaisa. Nüüd kõlab hõrgult historitsistlikus keskkonnas iga aasta septembris tänapäevane ooper ja saab nautida nüüdisballetti nii Eestist kui lähiriikidest. Narva Ooperipäevadel kohtuvad ida ja lääs, ajalugu ja tänapäev, aristokraadid ja boheemlased, mahajäetud tööstushoonete ümber puhuvad maailma muusikateatri värskeimad tuuled. Kreenholmi asulas on tunda nii tsaariaegset fluidumi, nõukogude pidulikkust kui tänast kosmopoliitsust. Seal ühineb julge avangard parimate traditsioonidega.
Festivali algataja on Narva päritolu ooperilaulja Julia Savitskaja, kes on korraldanud festivali aastast 2015. 2018. aastal pälvis Julia Savitskaja Narva ooperipäevade korraldamise eest Eesti Kultuurkapitali preemia “Kultuuripärl” ja 2022. aastal Narva linna professionaalse kultuuritegija tiitli muusika valdkonnas.