
Paavo Järvi ja Estonian Festival Orchestra (foto: Kaupo Kikkas)
12. juulil algab Pärnus muusikafestival, mis toob tänavu kokku üle 350 muusiku. Kõrgetasemelist kontserdiprogrammi, mida BBC nimetas sel aastal Euroopa parimate klassikalise muusika festivalide hulka, dirigeerivad Neeme Järvi, Paavo Järvi ja Kristjan Järvi.
Rahvusvaheliselt tunnustatud kollektiividest astuvad muusikafestivalil üles Läti kammerorkester Sinfonietta Rīga Neeme Järvi dirigeerimisel, Baltic Sea Philharmonic ja dirigent Kristjan Järvi ning Eesti Festivaliorkester koos dirigent Paavo Järviga. Viimane valmistub lisaks kontserttegevusele Pärnus ka augustis algavaks Euroopa turneeks ning salvestab uut plaadimaterjali.
“Maailmaklassika kõrval on Pärnu muusikafestivalil olulisel kohal ka Eesti autorite looming. Samuti jätkab festival traditsiooni tuua igal suvel Pärnus maailmaesiettekandele üks uus teos Eesti heliloojalt. Sel aastal alustab kodupubliku ees teekonda maailma kontserdilavale Jüri Reinvere uudisteos “Narride laev” (“On the Ship of Fools”), mis on kirjutatud festivali tellimusel ning mille me ka Pärnus plaadile salvestame,” rääkis Pärnu muusikafestivali kunstiline nõustaja Paavo Järvi.
“Rekordiline festivalil osalevate muusikute arv annab märku, et Euroopa kultuurielu on pärast vahepealset sunnitud pausi taas õitsele puhkenud. Paljud, kes varem käinud, tulevad siia sel suvel tagasi. Pärnu on koht, kus nii laval kui ka mujal luuakse muusikute vahel uusi sõprussuhteid; siin on muusikaline kohtumispaik, mis külvab seemneid tulevastele põlvkondadele,” sõnas Paavo Järvi.
Tippklassi solistid, kes sel aastal Pärnu muusikafestivalil esmakordselt osalevad, on legendaarne Iisraeli-Ameerika viiuldaja ja vioolamängija Pinchas Zuckerman, Kanada tšellist Amanda Forsythe, Eesti sopran Mirjam Mesak, Prantsuse oboemängija François Leleux ja Türgi pianisti Fazıl Say. Varem festivalil käinud maailmanimega muusikutest on Pärnus taas solistina laval pianist Zee Zee ja klarnetist Matthew Hunt. Nende kõrval on lavalaudadel arvukalt Eesti muusikuid, kes astuvad üles nii solistidena kui ka kammerkoosseisudes: Theodor Sink, Triin Ruubel, Marcel Johannes Kits, Andres Kaljuste, Paula Ernesaks, Hanna-Liina Võsa, Sandra Uusberg, Erkki Otsman, Oliver Kuusik, Elina Nechajeva, Robert Traksmann, Katariina Maria Kits, Kaija Lukas, Leho Karin jpt.
Kolm Eesti noort dirigenti Arp Eerik Reindla, Kasper Joel Nõgene ja Valle-Rasmus Roots osalevad sel aastal Pärnu muusikafestivali Järvi Akadeemia noorte muusikute haridusprogrammis. Neid näeb festivalil kontserte juhatamas kõrvuti teiste tulevikulootustega Euroopast. “Järvi Akadeemia on näidanud end tõelise dirigentide kasvulavana, siin on osalenud nii mõnigi täna maailma suurtel lavadel karjääri tegev uue põlvkonna dirigent. Kursust juhendavad Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi ja Leonid Grin,” ütles Pärnu muusikafestivali tegevjuht Kristjan Hallik.
Muusikafestival toimub Pärnus 12.–21. juulil ning eelkontserdid 11. juulil Arvo Pärdi Keskuses ja Tallinna Jaani kirikus. Festivali kõik kontserdid on jälgitavad ka Pärnu Muusikafestivali TV kaudu veebiaadressilt: https://parnumusicfestival.tv/pmf
Pärnu muusikafestivali kuulamissoovitused
- Pärnu muusikafestivalile eelneval päeval, 11. juulil toimub koostöös Arvo Pärdi Keskusega kontsert Arvo Pärdi Keskuses. Lisaks annab festival samal õhtul kontserdi Tallinna Jaani kirikus. Esitamisele tuleb Arvo Pärdi “Mein Weg” (“Minu tee”), Galina Grigorjeva “Molitva” (“Palve”) ja Mozarti sümfoonia nr 31 “Pariisi sümfoonia”. Esinevad Eesti hinnatud interpreet, ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Sink ja Järvi Akadeemia Sinfonietta. Kontserti juhatavad Järvi Akadeemia noored dirigendid.
- Avakontserti dirigeerib maestro Neeme Järvi. 12. juulil õhtul avatakse pidulikult XIII Pärnu muusikafestival Pärnu kontserdimajas, mis on järgmised kümme päeva festivali peamine toimumiskoht. Avakontserti juhatab Neeme Järvi. Läti kammerorkestri Sinfonietta Rīga esituses kõlab Haydni sümfoonia nr 45 “Lahkumissümfoonia” ja Mozarti Divertisment nr 1. Lisaks on kontserdil kavas Haydnist inspireeritud Madis Järvi uudisteosed.
- Lavale astuvad uue põlvkonna noormuusikud Eestist ja välismaalt. 13. juulil esinevad Pärnus Järvi Akadeemia meistrikursustel osalevad noored dirigendid ja keel- ning puhkpillikursuste õpetajad. Kohal on Järvi Akadeemia Sinfonietta 31-pealine koosseis. Kontserdi solist on tšellist Theodor Sink ning erinevate ansamblite koosseisudes saab kuulda Järvi Akadeemia meistrikursuste õpetajate, hinnatud tegevmuusikute esinemist. Kavas on Tõnu Kõrvitsa, Galina Grigorjeva, Straussi, Hindermithi, Gounod’ ja Mozarti looming. Dirigeerivad Järvi Akadeemia dirigeerimiskursuse noored dirigendid.
- Tasuta saksofonikontsert Pärnu Raekojas. Lisaks toimub 13. juulil festivali raames tasuta kontsert Pärnu Raekojas. Esinevad Eesti Saksofoniorkester ja saksofonikvartett Quattro Quarti dirigent Johan van der Lindeni juhatusel. Kavas on Veljo Tormise süit muusikast filmile “Kevade”, Erkki-Sven Tüüri “Illusion”, Tõnu Kõrvitsa “Maastikud öisest rongist” ning Schnittke, Yoshimatsu, Hahni ja van der Lindeni looming. Solistina teeb kontserdil kaasa sopran Elske te Linder.
- Nostalgiakontsert Pärnu Vanalinna Põhikoolis. Veel annavad 13. juuli õhtul Pärnu Vanalinna Põhikoolis kontserdi viiuldaja Triin Ruubel ja vioolamängija Xandi van Dijk koos Pärnu Linnaorkestriga dirigent Mikk Murdvee juhtimisel. Kavas on Pärnust pärit noore helilooja Alisson Kruusmaa ning klassikute Farrence’i ja Mozarti looming. Vanalinna Põhikooli saal oli Pärnu Linnaorkestri algusaastatel kollektiivi peamine kontserdikoht.
- Kristjan Järvi kontsert “Babylon Pärnu” põhineb seriaali Babylon Berlin muusikal. 14. juulil naasevad Pärnus lavale dirigent Kristjan Järvi ja Baltic Sea Philharmonic, et pakkuda esmakordselt elavas ettekandes publikule elamust uuest kontserdiprojektist “Babylon Berlin Live”. Kontsert põhineb kultusseriaali Babylon Berlin muusikal ning solistidena teevad kaasa Hanna-Liina Võsa, Sandra Uusberg, Erkki Otsman, Oliver Kuusik ja Elina Nechajeva.
- Paavo Järvi dirigeerib Jüri Reinvere uudisteost ja esitleb kolme nimekat solisti. 15. juulil ja 16. juulil ehk kahel õhtul järjest annavad dirigent Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester kontserdi kodupublikule. Kavas on Jüri Reinvere uudisteose “Narride laev” maailmaesiettekanne, mida mängitakse mõlemal õhtul. Lisaks astuvad publiku ette kolm maailmanimega solisti: laupäeval klassikalavade legend Pinchas Zukerman vioolal ja Kanada päritolu Amanda Forsyth tšellol, kes sageli tuuritavad koos Ameerikas, Euroopas ja Aasias, ning pühapäeval Eesti üks edukaimaid sopraneid, Baieri Riigiooperi solist Mirjam Mesak.
- Esilinastub uus dokfilm Neeme Järvist. 17. juuli pärastlõunal esilinastub Pärnu Apollo kinos dokfilm “Neeme Järvi. Dirigent”. Film jälgib rahvusvaheliselt tunnustatud ja rahva poolt armastatud dirigendi tööd viimasel neljal aastal Eestis, Prahas, Viinis, Glasgows ja Ameerikas. Neeme Järvit iseloomustavad tema pereliikmed, sõbrad, nimekad solistid, teiste hulgas maailma üks parimaid viiuldajaid Joshua Bell, kes on Pärnu muusikafestivali lavadel esinenud kahel aastal. Režissöör Erik Norkroosi film linastub ka 18., 19., ja 20. juulil Pärnu Apollo kinos.
- Eesti tunnustatud keelpillimängijad mängivad rariteetsetel pillidel. Pillifondi Gala toob 17. juuli õhtul Pärnus publiku ette hinnatud solistid ja Eesti kõige rariteetsemad ja põnevama kõlaga keelpillid. Mängivad solistid Robert Traksmann, Katariina Maria Kits, Kaija Lukas, Theodor Sink ja Leho Karin. Nendega koos on laval Eesti Festivaliorkestri kontsertmeister Florian Donderer ja Pärnu Muusikafestivali kammerorkester. Kontserdil kõlab muusika, mis on kirjutatud 250 või rohkem aastat tagasi – sama vanad on ka pillid, millel sel õhtul mängitakse. Kontsert toimub koostöös Eesti Pillifondiga.
- Öökontsert naaseb Pärnu muusikafestivali programmi. Mõned aastad peeti pausi, kuid eelmisel aastal, pärast järjekordselt pea südaööni kestnud kontserti otsustati traditsioon taastada: 17. juulil kaks tundi enne südaööd algab Pärnu muusikafestivali öökontsert. Avalooks mängivad Kuninganna Elizabethi konkursi kõrgete kohtade laureaadid pianist Zee Zee (5. koht, 2013) ja tšellist Marcel Johannes Kits (3. koht, 2022) Rahmaninovi sonaati G-duur. Seejärel musitseerib Zee Zee koos viiuldajate Sha Katsourise ja Artur Podlesniy, vioolamängija Andres Kaljuste ja tšellisti Benjamin Nyffeneggeriga, mängides Amy Beachi klaverikvintetti fis-moll, mis on oluline teos Ameerika kammermuusika repertuaaris. Los Angeles Timesi poolt “kaasahaarava, kirgliku ja puhta kunsti väljenduse kehastuseks” nimetatud Zee Zee osaleb Pärnu muusikafestivalil solistina teist korda.
- Kontsert Ammende Villas kutsub lapsi muusikale. 18. juulil keskpäeval toimub Pärnus Ammende villas iga-aastane lastekontsert, kus Järvi Akadeemia vaimus tutvustatakse erinevaid pille ning mõningaid neist on lastel võimalik ka proovida.
- Eesti Festivaliorkester paneb välja duod, triod, kvintetid, sektsetid ja septetid. 18. juuli õhtul toimub Pärnus Kammergala, kus publiku ette astuvad Eesti Festivaliorkestri mängijad erinevate kammeransamblite koosseisudega. Kõlab muusika, mida mängijad ise väga naudivad: Erkki-Sven Tüüri “Sünergia”, Dvoraki kvintett Es-duur, Tšaikovski “Mälestus Firenzest”, Johann Strauss II “Keisri valss”, Florence Price’i “Adoration” ja York Boweni ballaad. Gala solistide koosseis on niisama rahvusvaheline kui orkester ise: Signe Sõmer ja Matthew Hunt (klarnetid), Alec Frank-Gemmill ja Paula Ernesaks (metsasarved), Triin Ruubel, Emma Yoon, Eva Bindere, Lisanne Altrov, Benjamin Baker, Adela Bratu, Triinu Piirsalu, Sharon Roffmann, Grace Lee (viiulid), Liisa Randalu, Sandra Klimaite, Xandi van der Dijk, Sanda Zickgraf, Andres Kaljuste, Marius Järvi (vioolad), Theodor Sink, Benjanim Nyffenegger, Thomas Ruge, Mara Botmane (tšellod), Maria Luisk (flööt), Martine Värnik (oboe) ning Mika Chang ja Kärt Ruubel (klaverid). Enne, kui festivali kahe suure lõppkontserdiga kulminatsioonini jõuab, on Kammergala just sobiv hetk suure orkestri mängijatega lähemalt tutvumiseks.
- Järvi Akadeemia annab lõppkontserdi. 19. juulil taaskohtuvad Pärnu festivali laval kõik Järvi Akadeemias osalejad. Laval on noored muusikud Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkestris ning Järvi Akadeemia dirigeerimiskursuse noored dirigendid, nende hulgas kolm Eesti noort dirigenti Arp Eerik Reindla, Kasper Joel Nõgene ja Valle-Rasmus Roots. Kontserdi solist on Euroopa üks juhtivaid klarnetimängijaid Matthew Hunt, kes on Pärnu muusikafestivalil kohal mitmendat suve. Kontserdil kõlab Artur Kapi avamäng “Don Carlos”, Johann Straussi II “Kunstniku elu” ja Claude Debussy Esimene rapsoodia. Järvi Akadeemia ehk õpitoad noortele muusikutele on oluline osa festivalil toimuvast, mis panustab muusikute järelkasvu nii rahvusvaheliselt kui ka Eestis professionaalse muusiku tee valinud noorte hulgas.
- Järvi Sessions vol 4 võtab vaatluse alla dirigentide hirmu vigade ees. 20. juuli pärastlõunal toimub Pärnu kontserdimajas Kristjan Järvi, Paavo Järvi ja Neeme Järvi osalusel neljas kontsert-vestlus sarjast Järvi Sessions. Kohtumine, mille alapealkiri on “Hirm vigade ees”, käigus jagavad kolm dirigenti oma kogemusi dirigeerimise, loomingu ja juhtimise vallas. Jutuajamises keskendutakse ka küsimusele, kuidas kartus ja kõhklused piiravad kunstilist loovust, kuidas vabaneda hirmust ja saavutada muusikas tõeline mängulisus.
- Lõppkontserdid ovatsioonide ootuses. 20. ja 21. juuli Pärnu muusikafestivali kahte viimast kontserti dirigeerib Paavo Järvi ning kummalgi õhtul soleerib Eesti Festivaliorkestri ees üks nimekas solist. Prantsuse oboemängija, meie aja üks parimaid François Leleux mängib esimesel lõppkontserdil Pärnu publikule Straussi Oboekontserti D-duur ning Euroopa ja Ameerika orkestritega arvukalt koos musitseerinud Fazıl Say esituses saab pühapäevasel lõppkontserdil kuulata Beethoveni klaverikontserti nr 3. Sellele lisaks esitavad Eesti Festivaliorkester ja Paavo Järvi mõlemal õhtul publikule Arvo Pärdi teost “Kollaaž teemal B-A-C-H” ja Tšaikovski sümfooniat nr 1 “Talveunelmad”. Kümme päeva Pärnus tähendab Eesti Festivaliorkestrile mitte ainult kontsertideks valmistumist, vaid ka uue muusika salvestamist ning valmistumist augustikuiseks Euroopa turneeks.
Pärnu muusikafestival on üks tuntumaid rahvusvahelisi klassikalise muusika festivale Eestis, mis ühendab Järvi Akadeemia ehk õpitoad noortele muusikutele, kõrgetasemelise kontsertprogrammi ja Paavo Järvi juhtimisel ja juhatamisel tegutseva Eesti Festivaliorkestri, mis on üles astunud kontserdimajades üle Euroopa, samuti esinenud BBC Promsil Royal Albert Hall’is. Orkester esineb alati kord aastas kodupubliku ees Pärnus, Pärnu muusikafestivalil.