
Tõnu Kaljuste (kuvatõmmis YouTube'i kanali Orchestral Tools videost)
Tallinna linnavalitsus tegi linnavolikogule ettepaneku anda tänavu Tallinna vapimärk dirigent Tõnu Kaljustele ning linna teenetemärk kümnele inimesele.
“Tallinnale omistatud UNESCO muusikalinna tiitel on saadud aastatepikkuse järjepideva töö tulemusel, milles on olnud oluline roll ka visionäärist dirigendil Tõnu Kaljustel,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart. “Dirigent esitati vapimärgi kandidaadiks viljaka tegevuse eest Tallinna jäädvustamisel maailma muusikakaardile ja panuse eest pealinna kõrgetasemelisse muusikaellu.”
Kõlvarti sõnul tunnustatakse vapi- ja teenetemärkidega inimesi, kes on andnud kaaluka ja pikaajalise panuse Tallinna arengusse. “Muuhulgas on Tõnu Kaljuste asutanud Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri, mis tähistas hiljuti ka 30. sünnipäeva. Tänavu otsustasime, et vapimärgiga tunnustatakse ainult ühte inimest aastas, mis näitab veelkord, kui palju me väärtustame Tõnu Kaljuste tööd,” lausus ta.
Tallinna Filharmoonia kunstiline juht Tõnu Kaljuste on lisaks juhatanud tunnustatud koore ja orkestreid Euroopas, Austraalias ja Ameerikas. Ajalukku minev saavutus on Grammy võitmine 2014. aastal parima kooriesituse kategoorias Arvo Pärdi teose “Adam’s Lament” eest. Alates 2004. aastast on Kaljuste tema enda asutatud projektiteatri Nargen Opera kunstiline juht, tema eestvedamisel toimub alates 2006. aastast Nargenfestival.
Tallinna vapimärgi võib linnavolikogu teenekale inimesele anda linna erilise austusavaldusena. Vapimärgi andmise taotlusi on õigus esitada linnavolikogu komisjonidel, fraktsioonidel, linnavolikogu ja linnavalitsuse liikmetel ja linna ametiasutustel. Taotlused esitatakse kirjalikult linnavalitsusele iga aasta 31. märtsiks. Alates 1997. aastast on vapimärk antud 35 inimesele.
Teenetemärkide kandidaatide kohta esitab linnavalitsus ettepanekud, mis on linnavalitsus läbi arutanud. Teenetemärgi andmise taotlusi said esitada linnavolikogu komisjonid, fraktsioonid, linnavolikogu ja linnavalitsuse liikmed ning linna asutused 31. märtsiks. Tallinna teenetemärke on antud alates 1995. aastast 446 inimesele.
Tänavu esitatakse Tallinna teenetemärgi kandidaadiks botaanikaaia peadendroloog Olev Abner Tallinna haljastuse pikaaegse uurimise ja tutvustamise eest; Tallinna Laste Turvakeskuse psühholoog Oljona Damaskina saavutusterohke ja pikaajalise pühendunud töö eest linna sotsiaalvaldkonnas; noortekeskus Vihasoo juhataja Irina Djatšenko pikaaegse ja süsteemse panuse eest mitteformaalse hariduse arendamisse pealinnas; Eesti Meremuuseumi direktor Urmas Dresen uue meremuuseumi ja Lennusadama loomise ning hindamatu panuse eest Tallinna kui merelinna kuvandi tugevdamisse; liikuvusekspert Mari Jüssi aastatepikkuse panuse ja Tallinna linnaga tehtud koostöö eest säästva linnaplaneerimise, ohutu liikuvuse ja transpordi arendamisel; Tallinna humanitaargümnaasiumi direktor Luule Kösler pikaajalise ja pühendunud juhtimistöö eest humanitaargümnaasiumis ning panuse eest Tallinna hariduselu ja eestikeelse õppe edendamisse; laulja Boris Lehtlaan kauaaegse ja pühendunud töö eest Tallinna kultuurielu rikastamisel ning Tallinna lastehaigla toetamise eest; skulptor Jaak Soans suure panuse eest Tallinna avaliku ruumi rikastamisse monumentaalkunstiga; Junior Achievement Eesti juhatuse liige Epp Vodja silmapaistva panuse eest Eesti üldhariduses süsteemsele ettevõtlusharidusele aluse panekus; Vene Teatri näitleja Liilia Šinkarjova pikaajalise loomingulise tegevuse ja suure panuse eest etenduskunstide valdkonnas.
Vapimärgi ja teenetemärgi andmise otsustab linnavolikogu. Tunnustused annavad autasustatavatele üle linnavolikogu esimees ja linnapea 15. mail Estonia kontserdisaalis.