
Fairmusi tiim (allikas: Fairmus)
Detsembris tähistab kodumaine muusikaidu Fairmus oma teise tegevusaasta täitumist. Kui Fairmusi esimese aasta fookuses oli voogedastusplatvormi tehniline arendamine, siis teine tegevusaasta võimaldas keskenduda muusikavaliku laiendamisele. Fairmusi COO, džässlaulja Susanna Aleksandra Veldi aitas selgitada, kuidas Fairmus erineb teistest platvormidest ja miks võiks kohalikku muusikat just sealt kuulata.
1. Kuulaja kuutasu jaotub ainult nende artistide vahel, keda nad kuulavad
Kas teadsid, et kui kuulad muusikat suurtel voogedastusplatvormidel, siis sinu makstud kuutasu läheb jaotamisse kõigi sealsete artistide vahel? Jah, ka nende vahel, keda sa päriselt isegi ei kuulanud. Valdav osa suurtest voogedastusplatvormidest kasutavad pro rata tulujaotussĂĽsteemi. “See tähendab, et maksvate kasutajate kuutasu pannakse ĂĽhte patta ning jaotatakse enim kuulatud lugude vahel ära. Seega, vähemtuntud või väiksemast riigist pärit artistid ning nišimuusikud võitlevad kuulamiste pärast suurte, rahvusvaheliste superstaaridega või väga suure rahvaarvuga riigi artistidega,” selgitas Fairmusi COO ja džässlaulja Susanna Aleksandra Veldi.
Fairmus kasutab aga teist tulujaotussĂĽsteemi, mida nimetatakse user centric ehk kasutajakeskseks. “See tähendab, et maksvate kuulajate kuutasu jaotatakse ära vaid nende artistide vahel, keda nad päriselt kuulavad,” lisas Veldi.
2. Muusika ĂĽleslaadimine on artistide jaoks tasuta
Kui mitmetel suurtel platvormidel võib maksta ĂĽhe loo ĂĽleslaadimine umbes kĂĽmme eurot, siis Fairmus on loonud platvormi, kus artist saab seda teha tasuta. Susanna Aleksandra Veldi sõnul ei ole loogiline, et mõnel voogedastusplatvormil on muusika kuulamine kĂĽll tasuta, kuid loo ĂĽles laadimine on artisti jaoks tasuline. “Paljudel on justkui arvamus, et muusika kuulamine peaks olema tasuta, samal ajal kui artisti jaoks on muusika ĂĽles laadimine tasuline. Meie tahame seda mõtteviisi muuta ja teha muusikute jaoks oma muusika avaldamine võimalikult taskukohaseks ning ka mugavamaks,” lausus Veldi.
3. Esimene kodumaine muusikale suunatud voogedastusplatvorm
Spotify, Apple Music ja Amazon Music on juba suured rahvusvahelised tegijad, omaette tehnoloogiagigandid. Fairmus on aga kodumaine voogedastusplatvorm. See tähendab, et pragune fookus on ka kodumaisel muusikal ja artistidel. Susanna Aleksandra Veldi sõnul on Fairmusi ĂĽks eesmärkidest kogukondade loomine. “Eesti muusikud on maailmatasemel, kuid kahjuks ei jõua väga paljud kohalikud laulud raadioeetrisse. Samal ajal on suurtel voogedastusplatvormidel meeletult muusikat ning tihti ei leia kohalik kuulaja kohalikku artisti ĂĽles. Ăśritame oma platvormil seda muuta ning luua ka riigipõhise lähenemise,” rääkis Veldi.
4. Fairmusi ĂĽks asutajatest on olnud tegevmuusik ĂĽle 15 aasta
Fairmusi ĂĽks asutajatest, tegevjuht Reigo Ahven on olnud tegevmuusik ĂĽle 15 aasta. See tähendab, et ta on kursis muusikamaailma köögipoolega ning teab, millised on praeguste voogedastusplatvormide puudujäägid artisti jaoks. Eriti kerkisid need probleemid esile koroonaajal, mil paljude artistide ĂĽks peamisi sissetulekuallikaid, live-esinemised jäid ära. “Kui räägime muusikaplatvormidel muusika kuulamisest, siis tavakasutaja jaoks ei olegi seal mingit probleemi. Hea kvaliteediga muusika pole kunagi olnud nii kättesaadav ja taskukohane kui praegu. Probleem on just muusikutel, kelle hulgas praeguste voogedastusplatvormide tulujaotussĂĽsteem tekitab nurinat. Fairmus on loodud muusikutelt muusikutele, sest me näeme ja tunneme ka ise neid kitsaskohti, mis praegune sĂĽsteem on tekitanud,” selgitas Susanna Aleksandra Veldi.
5. Fairmusi tiimis on mitu tegevmuusikut
Reigo Ahven, Susanna Aleksandra Veldi ja Pille-Riin Karro tegelevad Fairmusi ĂĽlestöötamisega, kuid samal ajal on nad ka aktiivsed muusikud. “Muusika on meie kõigi ĂĽhine sĂĽdameasi. Me armastame seda luua, kontserte anda ja ka seda kuulata. Aga muusikutena soovime, et muusika kuulamise eest jaotatav tasu oleks võimalikult läbipaistev nii artisti kui ka kuulaja jaoks. Seepärast proovime Fairmusi abil luua muutust, mida artistid on nii kaua oodanud. Nii ehk jätkub muusikutel tahet oma muusikat erinevatele platvormidele ĂĽles laadida ja nii saavad ka muusikasõbrad oma lemmikuid otse toetada,” rääkis Veldi. Lisaks tasakaalustavad tiimi kogemuste pagasiga ettevõtjad, tootearendajad ja -ehitajad.

Fairmus on Reigo Ahvena, Tõnis Kivisilla, Juko-Mart Kõlari ja Kristjan Ulsti poolt loodud muusikarakendus, mille eesmärk on viia kokku kohalikud artistid ja kuulajad globaalselt, seistes samal ajal muusikute läbipaistvama tasustamise eest.