
KollaaĹľ: Anne Veski, Karl-Erik Taukar, 5MIINUST
Aastavahetus saabub Vabaduse väljakul Anne Veski, Karl-Erik Taukari, 5MIINUST ja Tiit Kikase suure muusikalise laseretendusega.
Linna suurim aastavahetuse pidu algab 31. detsembril kell 22 Vabaduse väljakul. Lavale astuvad tuntud Eesti artistid Anne Veski, Karl-Erik Taukar Band ja ansambel 5MIINUST.
Ansambli 5MIINUST liige Kristjan Jakobson (artistinimega Estoni Kohver) ütles, et bänd pakub läbilõiget oma loomingust. “Me ei keskendu vaid oma viimaste aastate loomingule, esitame ka varasemat, mil olime otsesema ja märksa järsema ütlemisega,” ütles Jakobson. “Alustasime 2015. aastal kiiretempolise räppansamblina. Eelmise aasta lõpu plaadiga näitasime juba mõtlikumat laadi. Inimene ju kasvab ja areneb, muutub tõsisemaks ja nii mõnedki asjad ei tundu endale enam nii huvitavad.”
Tänavune suvine lugu “Vamos” oli ansamblil taas ĂĽsna kiireloomuline ja tantsuline – kas võib loota, et linnaväljakule tulijad kĂĽlma kartma ei pea ja naha soojaks saavad? “Sooja saab! Suvist Ibizal tehtud lugu aga tuleb võtta pigem naljana, rohkem iseenda paroodiana,” lausus Jakobson. “Laulame uusaastaööl “Erootikapoodi”, “AluspĂĽkse” ja “?mis sa tegid” ehk siis neid varasemaid lugusid kindlasti!”
Järgmise aasta plaanidest rääkides on kindel see, et emakeelsed laulud jäävad endiselt esiplaanile. “Anname endale aru, et oleme eestlased ja teeme muusikat eelkõige eestlastele,” rääkis Jakobson. “Elagu nad siis siin Eestis või väljaspool. Emakeeles laulda on lihtne ja hea! Sõnavara on meie keeles mahukas.”
Tiit Kikas kirjutas muusika
Südaööl asendab tavapärast ilutulestikku algav laseretendus, mis kestab ligi kümme minutit. Valgusetenduse ja selle muusika on spetsiaalselt aastavahetuse kontserdi jaoks loonud helilooja Tiit Kikas. Etendus koosneb muusikasse sünkroniseeritud liikuvatest valgustest ning laserkiirtest. “Valguskiired on asetatud ümber Vabaduse väljaku ning laserkiired on suunaga lavalt (mis asetseb Vabaduse samba kõrval – toim) Jaani kiriku poole,” rääkis Kikas. “Laval mängin ka maailmas suhteliselt haruldast instrumenti. Laserharf on seekord võimsama valgusjõuga kui kunagi varem, selleks tuuakse Eestisse spetsiaalsed laserid piiri tagant. Valgus ja laserid on kõik programmeeritud väga täpselt sünkrooni muusikaga, tänu millele tekitab tervik vägagi filmiliku tunnetuse. Tõsi on see, et lähtusingi muusikat kirjutades valguse ja laserite mängust, kujutades seda endale ette kui filmi ning loodavat muusikat kui filmimuusikat.”
Kikase sõnul on ettevalmistus olnud pikk, kuna etendus koosneb rohketest tehnilistest ja kunstilistest detailidest ning koostöös programmeerijate ja valguskunstnikega on valminud üheksaminutiline tervikteos. “Valgusetendusega alustame täpselt kell 23.57 ning ka uue aasta saabumine on programmeeritud loosse täpselt sekundi pealt sisse,” ütles Kikas. “Muusikat luues arvestasin ka sellega, et kuna publikuks on umbes 10-15 000 inimest, siis peab seal olema kindlasti igaühele midagi, ning samas ka mingi ühine ürgne ja siduv muusikakeel, mis kõnetaks ning tõstaks aastavahetuse meeleolu ka kunstiliselt veidi kõrgemasse sfääri.”
Etenduse valguskujunduse on teinud Priidu Adlas, laserid on programmeerinud Romek Sirila.
Pöörlevad kuused
Proto avastustehases avatakse 20. detsembril pöörlevate kuuskede näitus, mis jääb avatuks 4. jaanuarini. Maagilises võlumetsas keerleb avastustehase programmipealiku Sireli Uusmaa sõnul laes ja põrandal 40 jõulukuuske. “Võlumetsa loomist inspireerisid meie pöörlevad karussellid,” rääkis Uusmaa. “Uuelgi väljapanekul oleme eri tasandeil pöörlevad kuused kombineerinud erisuguste karussellidega. Kuused on ehtsad ja leiutajate keskusena nuputame, kuidas nad kahe nädala jooksul keerlevana ka kenasti värsked püsiksid. Karussellidele saab istuda, oleme kõiges mõelnud kogu perele ja kõik väljapaneku mängulised installatsioonid on koos kogemiseks.”
Avastustehase leiutajate laboris kohtuvad jõulurõõm, unistused ja teadus. Ise ehitades saab selgemaks seegi, mis maailma meie ümber pöörlema paneb.
Pileti väljapaneku külastamiseks saab osta kohapealt.
Kaisuloomadest kuusk lastele
Erilisi kuuski saab pühade ajal imetleda üle linna. Raekoja platsi keskse jõulukuuse kõrval tasub üles otsida soojades kuldsetes toonides, Hollandi floristi Peter Boeijkensi ehitud viguriga jõulukuusk Rotermanni kvartalis. Samuti Noblessneri peaväljaku suurte punaste jõulukuulidega ehitud kuusk, mille kaunistasid sistustusbrändi Shishi disainerid. Lennusadama jõulukuused on Shishi meistrid kavandanud meremaailma jaoks.
Eesti suurimat, põhjamaiselt lihtsat rookuuske saab vaadata Tallinna turismiinfokeskuses (Niguliste 2). Vahvaid jõulukuuski leiab mitmest muuseumistki. Näiteks lastemuuseumi Miiamilla pehme kuusepuu on valminud kaisuloomadest, mille seas leidub karusid, jäneseid, hobuseid, koeri, kasse ja isegi üks roheline konn. Vabaõhumuuseumi jõulukülas on igal majapidamisel omanäoline eri ajastute stiilis kaunistatud puu. Köstriaseme talus on tõmmatud kuusk lakke, Härjapea talu aga ehib 1930. aastate stiilis jõulukaunistustega puud.
Paksu Margareeta suurtükitorni kaunistab mereteemaline jõulupuu, mille ehete hulgast leiab nii laevu kui ka klaasujukeid. Kalamaja muuseumi kasvuhoones võib jõulupuult leida mitmesuguseid köögitarvikuid, sest kaunistused said inspiratsiooni Kalamaja köögis toimunud ühistest kokkamisüritusest “Kalamaja maitsed”. Loodusmuuseumi hoovis aga saab näha looduslike ehetega kaunistatud jõulupuud.
Linnaelumuuseumi kaupmehemajas on tänavu koguni kolm jõulupuud, kõige traditsioonilisem kohe muuseumi sissepääsul esimesel korrusel. Majast leiab ka ainult täiskasvanutele mõeldud jõulupuu, mille ehted on valminud töötubades näituse “Kõlvatu Tallinn” laadis. Fotomuuseumi jõulukuusk on inspireeritud sajandivanusest interjöörifotost ja tänapäeva leedtehnoloogiast. Toredaid jõulukuuski saab näha ka Neitsitornis jm.
Muinasjutud vanalinnas
Samuti tasub vanalinnast otsida valgus- ja heliinstallatsioonide abil ellu äratatud armastatud muinasjutte, mis vanalinna hoove ja tänavaid kaunistavad. “8. jaanuarini on veel kord põhjust tulla vanalinna ja hakata mängima otsimismängu,” rääkis Kesklinna vanem Monika Haukanõmm. “Meie nimetame seda Muinasjutuhoovideks. Tasub piiluda eri hoovisoppidesse ja varjulistesse paikadesse, kust võib eest leida mõne vahva loo, kuulda vanade uste krägisemist, salapäraseid sosinaid või hoopis lummavaid helisid. Kui tekib uudishimu, tasub võtta vanalinna kaart, kuhu muinasjutuhoovid peale kantud. Soovitan seda teha õhtustel aegadel koos perega, kui juba valgusmängu tuled säramas. Selliseid muinasjutuhoove võib sel aastal vanalinnast leida tervelt kaheksa! Muinasjutuhoovid selle pärast, et iga hoov räägib oma loo, oma muinasjutu.”
Sõpruse kino ees näiteks leiab Tuhkatriinu tõlla, kuhu saab ka printsessi kombel sisse istuda. Muinasjutulise ehise on saanud veel Hopneri maja hoov, Prantsuse instituudi hoov, Katariina kiriku hoov, Raekoja tänav, Rohelise turu park Pikal tänaval ning Saiakangi tänav.
Samuti tasub vanalinnast üles otsida ligi 40 jõulusõime. Näitus jääb avatuks küünlapäevani ehk 2. veebruarini.
Lase rakette ohutult või loobu paugutamisest hoopis!
- Linn soovitab tänavu ilutulestiku vahele jätta. Kui otsustad siiski rakette lasta, osta neid vaid vastavat luba omavalt edasimüüjalt, mitte suvaliselt isikult turult, tänavalt või internetist.
- Pürotehnilisel tootel peab olema CE-märgistus ja kasutusjuhend, lisaks peab pakend olema väliste vigastusteta. Kui pärast ilutulestiku soetamist jääb silma, et tootel on mõlgid või näiteks veekahjustused, siis tuleb see ostupunkti tagastada.
- Enamik pürotehnilisi tooteid on mõeldud kasutamiseks vaid täisealistele – vanusepiirang on märgitud iga toote pakendil. Mitte mingil juhul ei tohi pürotehnikat ise ümber ehitada.
- Paugutamiseks tuleb valida sobiv ja ohutu koht, kaugel hoonetest ja sõidukitest, ning aeg. Toesta pürotehnikat näiteks lume või liivaga, et toote süütamisel tekkinud reaktsioonide jõud ei paiskaks raketti kummuli. Ilutulestikule tule andmiseks piisab ühest inimesest. Jälgi, et teised seltsilised oleksid sel hetkel võimalikult kaugel, ära kummardu toote kohale ning tagane kohe, kui oled selle süüdanud. Kui pürotehnika pärast süütamist ei rakendu, tuleb enne sellele lähenemist oodata vähemalt 15 minutit. Enne kasutatud toote prügikasti viskamist tuleb veenduda, et rakett on täielikult kustunud ja jahtunud.
Mida võib jõulude ja aastavahetuse ajal Tallinnas teha?
- Põhja-Tallinn korraldab 20. detsembril kell 18 Peeteli kirikus (Preesi 5) tasuta jõulukontserdi, kus esineb Ott Lepland. Kavas on artisti enda pühademeeleolust kantud looming, aga ka traditsioonilised jõululaulud. “Loodame kontserdiga luua jõulumeeleolu ning soovida üksteisele kaunist pühadeaega,” ütles linnaosavanem Manuela Pihlap. Kiriku uksed avatakse kell 17.30.
- 21. detsembril kella 12-16 on Haabersti päevakeskuses toidutootja Hiiumaa Köök ja Pagar toodete müük. Pakutakse sülti ja pasteeti, jõulukeeksi, leiba-saia, piparkooke jm, mida tavapäraselt saab ainult Hiiumaal poodidest. Kell 13.30 saab päevakeskuses osta käsitööna valminud jõulukaarte.
- 21. detsembril kell 13 esitavad Põhja-Tallinna sotsiaalkeskuses (Sõle 61a) jõululaule Hanna-Liina Võsa ja Olav Ehala. Info ja registreerimine tel 613 8885.
- Haabersti päevakeskuses (Õismäe tee 24) annab 21. detsembril kell 14 jõulukontserdi Türnpu meeskoor, mõtisklusi jagab laulude vahele Tallinna Jaani koguduse õpetaja praost Jaan Tammsalu.
- Lasnamäe sotsiaalkeskuses (Punane 36) annavad Hanna-Liina Võsa ja Olav Ehala jõulukontserdi 21. detsembril kl 15. Info ja registreerimine tel 621 8998 või 5301 0410.
- Jõuluvana Ardi ootab 21. detsembril kella 16-18 huvilisi Löwenruh’ pargis.
- Lasnamäe linnaosa valitsus koostöös Lasnamäe Ökosaunaga korraldavad 21. detsembril talvise pööripäeva puhul tasuta saunapäeva. Kella 11-20.30 Ökosaunas (Pae 19-2) toimuv talve alguse tähistamise üritus on osalejatele tasuta, kuid vajalik on eelregistreerimine. Registreeruda saab nii elektrooniliselt kui tel 645 7750. Valida on neli vahetust: 11-13, 13.30-15.30, 16-18,18.30-20.30). Kaasa ujumisriided ja vahetusjalanõud.
- 26. detsembril kell 16 Nõmme kultuurikeskuses tasuta kontsert, esineb käsikellade ansambel Campanelli. Lavale astub 13 kellamängijat 186 kellaga, kõlab ka teadaolevalt kõige esimene jõululaul 16. sajandist ning Mariah Carey jõululaul.
- 27. detsembril kell 18 toimub Nõmme Rahu kirikus (Võsu 5) Maarja-Liis Ilusa tasuta aastalõpukontsert.
- “Aastalõpp renessanssmuusikaga” toob 27. detsembril kell 19 raekotta 400 aasta tagust jõulumuusikat tegema plokkflöödiansambli Gamut Consort. Piletid Fientas ja pool tundi enne algust kohapeal.
- 29. detsembril kell 19 kõlab jõulukontsert Hopneri majas (Raekoja plats 18), ooperilauljanna Maria Veretenina esitab džässistandardeid inglise, vene ja eesti keeles. Sissepääs pidulikus rõivastuses ja maskides. Piletid Piletilevist.
- 30. detsembril kell 18 Jaani kirikus kammerkoori Voces Tallinn aastalõpukontsert Messias. Piletid Piletilevist.
- Aastalõpp raekojas toob 31. detsembril kell 15 ja kell 17 kuulajate ette Triin Ruubeli viiulil, Kaija Lukase vioolal, Theodor Sinki tšellol, Siret Lusti kontrabassil ja Sten Heinoja klaveril. Piletid Piletilevist ja pool tundi enne algust kohapeal.
- 31. detsembril kell 22 astuvad Vabaduse väljakul lavale Anne Veski, Karl-Erik Taukar Band ja ansambel 5MIINUST. Tervitussõnad kõlavad kell 22, misjärel algab kontsert. Enne südaööd pöördub president tavapäraselt uusaastatervitusega rahva poole ERR-i videoülekande vahendusel. Südaööl algab ligi 10 minutit kestev laseretendus. Aastavahetuse kontsert lõpeb kell 1.
- Haabersti Õismäe tiigi ääres sel aastal uue aasta ilutulestikku ei korralda, küll aga toimub suurejooneline uusaasta kontsert. Rahvast oodatakse kohale kell 23. Esinevad Benassi Bros feat. Dhany ning Eduard Toman.