
RÜÜT (foto: Jana Solom)
Sel neljapäeval, 8. detsembril kell 22 annavad ansambel RÜÜT ning produtsent Sander Mölder Estonia kontserdisaalis esmakordselt ühise öökontserdi, kus kuulajad viiakse helirännakule suvisesse augustiöösse. Kontserdi muusikasse on põimitud ka uue instrumendi loomise häkatonil valmistatud helikasti sumedaid bassihelisid.
Kontserdi muusikaloome peamiseks sisendiks oli augustiöine suvi Eestis ning kogu helide maailma selle ümber. Mõndadest elementidest nimetas produtsent Sander Mölder ritsikaid, linnulaulu, kosmilist tähesära, kitarri kandehelisid ning ansambli RÜÜT lauljate harmoonilisi kooskõlasid. “Minu tavapärasest salvestatud materjalist on selles muusikas vähem biite ning rohkem suuri ja laiu atmosfääre ambient muusika poole,” täpsustas Mölder.
Initsiatiiv ühine kontsert teha tuli ansambli RÜÜT poolt. “Tõmbusime Sandri muusika poole just väljakutse otsimise mõttes, sest kuigi oleme ansambliga oma muusika väljendamiseks valinud naturaalsed instrumendid, kõlasid pärimuslikud lood nagu näiteks “Mina elan Muhu saares” Mölderi pärimustöötlustes väga põnevalt. Tahtsime teada, milline uus maailm tekib, kui meie muusika elektrooniliste töötlustega põimub,” kommenteeris ansambel RÜÜT liige Maili Metssalu.
Öökontserdil on muuseas Sander Mölderi ja Rüüdi poolt kasutusel täiesti uus ning spetsiaalselt nende jaoks leiutatud puidust instrument. Nii uus, et sellel pole isegi veel nime. Eesti Leiutajate Liidu juht Aarne Toomsalu: “Kindlasti tuli uue instrumendi leiutamise idee Rüüdi poolt, nad on otsinguline ansambel, kes soovib autentset ja ainulaadset kõlavärvi saavutada arhailisel ja looduslikul viisil. Meiepoolne lahenduskäik oli osalemine Garage 48 poolt korraldatud häkatonil nimetusega “Puidu tulevik”, 10-liikmelise meeskonna leiutis osutus Sander Mölderi ja Rüüdi poolt valituks. See on spetsiaalselt valitud ja eritingimustes kuivatatud puidust resoneeriv kast, mille kaanele sisselõigatud puidust sälgud toimivad kui pillikeeled. Kontserdil instrumenti füüsiliselt ei näe kuid kuuleb produtsent Sander Mölderi poolt sämpeldatuna.”
RÜÜTi muusika võlu peitub mitmekülgses ja otsingurikkas lähenemises eesti ja maailma pärimusmuusikale. Ansambli muusika toetub küll pärimusele, kuid liigutab end juba tänapäevase maailma mitmekesisuses. Nõnda sünnivad regilauludele ja vanadele pillilugude töötlused ja omalooming. RÜÜTi teine stuudioalbum “Kadakad” ilmus 2017. aastal. Sellega kandideeris ansambel kolmele Etnokulbi auhinnale – parim lugu (“Ilus ole”), parim album (“Kadakad”) ja parim artist. Ansambli järjekorras kolmas stuudioalbum on juba küpsemas.
Sander Mölder on mitmekesise muusikalise tausta ja laia käekirjaga helilooja, muusikaprodutsent. Tšellistina alustanud Mölder on tänaseks erinevates rollides ja muusikalistes koosseisudes astunud üles paljudel lavadel üle maailma – muuhulgas Londonis Royal Albert Hallis, Hispaanias Primavera festivalil ja Open’er festivalil Poolas, Ühendkuningriikides, Kanadas, Jaapanis ja mujal. Koos produtsent Peeter Ehala ja kunstnik Kaspar Tamsaluga veavad nad plaadifirmat TIKS. Lisaks on Sander loonud muusikat ooperile, balletidele, mitmetele sõnalavastustele ning tuntud brändide reklaamidele nii Eestis kui välismaal.