
Robert Traksmann (foto: Kaupo Kikkas)
18. novembril Tartus Heino Elleri Muusikakoolis ja 19. novembril Tallinnas MUBA suures saalis soleerib Tallinna Kammerorkestri “Kontsertmeistrite” sarjas Eesti noorema põlvkonna viiuldaja Robert Traksmann.
Robert Traksmann on Berliinis õppinud viiuldaja, keelpillikvarteti M4GNET, ansambli Trio ’95 ja Tallinna Kammerorkestri liige. Viiulisolistina alustas ta praegust hooaega Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri hooaja avakontserdil.
Kontserdi tuumikuks on suurteos “Surm ja tütarlaps”, mille Schubert enda varasemalt kirjutatud lied-i teemal keelpillikvartetile komponeeris.
Robert Traksmanni sõnul on tegemist erilist jõudu täis teosega, kuhu “Schubert, kes oli sel ajal umbes minuvanune noormees, valab oma ahastuse, valu aga ka oma mahukad teadmised ning tahtejõu võideldes noil noodiridadel elu paratamatuima osa – surmaga. Teose lõpetab pöörane tarantella, mis on hullust, surma ja maaniat peletav tants. Tänases reaalsuses, kus need kolm tunduvad meilegi ärevusttekitavalt lähedal tiirlevat, ei saa ühtegi tõrjetaktikat kasutamata jätta.”
“Soovin kontserdiga näidata kahe suurkuju – Mozarti ja Schuberti – loomingus hetki, mis erinevate eluperioodide tõttu võivad püstitada kuulajas küsimuse, et kas on üldse tegemist sama heliloojaga. Kontsert pakub kuulamiskogemuse, kus just neile heliloojatele omaselt on kõrgeim fookus piiritu väljendusrikkusega meloodiatel,” jätkas solist.
Koos Tallinna Kammerorkestriga esitab Robert Traksmann lisaks Mozarti “Serenata notturna” ja “Adagio ja fuuga” ning Schuberti Rondo A-duur.
Robert Traksmann mängib Eesti Pillifondile kuuluval Giuseppe Gagliano ja tema venna Antonio ühistööna valminud viiulil (1775–1780) Joseph Artur Vigneron’ poognaga (1890).
Tõnu Kaljuste algatatud sari “Kontsertmeistrid” jätkab Eesti uue põlvkonna keelpillimängijate tutvustamist ka uuel aastal. 21. jaanuaril astub publiku ette Hans Christian Aavik ja 18. veebruaril Andres Kaljuste.
- Robert Traksmannist
Robert Traksmann alustas viiulimänguga 4-aastaselt õpetaja Tiiu Peäske juhendamisel. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli ja seejärel Berliinis Hanns Eisleri Muusikakõrgkooli nii bakalaureuse- kui ka magistrikraadiga professor Kolja Blacheri juhendamisel. Ta on täiendanud end ka Ulrike Danhoferi, Florian Dondereri, Arvo Leiburi, Jüri Gerretzi, Robert Rozeki ja Ivry Gitlise meistrikursustel. Alates 2022. aasta kevadest on Robert Traksmann Tallinna Kammerorkestri koosseisuline viiuldaja. Varem on ta teinud koostööd selliste koosseisudega nagu Kölni Gürzenich-orkester, Berliini Filharmoonikute Karajani Akadeemia orkester, Eesti Festivaliorkester, Vox Clamantis, YXUS Ensemble jt. Solistina on ta esinenud Tallinna Kammerorkestri, Saksa Noorte Sümfooniaorkestri (Tübingen), Pärnu Linnaorkestri, Virumaa Kammerorkestri, Haapsalu Festivaliorkestri, Tallinna Muusikakeskkooli keelpilliorkestri ja sümfooniaorkestri ees. Aktiivse kammermuusikuna on Robert Traksmanni seni kõige pikaajalisem koostöö olnud trios koos Rasmus Andreas Raide ja Marcel Johannes Kitsega, kellega on esinetud Eesti tähtsaimates kontserdimajades ja võidetud auhindu festivalidel.