
Palaye Royale (pressifoto)
Järgmisel kevadel, 3. märtsil 2023 annab Tallinnas Helitehases oma esimese Eesti kontserdi fenomenaalne trio Palaye Royale. “Meie rolliks on alati olnud pakkuda pelgupaika inimestele, kes meie muusikat kuulavad,” ütleb bändi trummar Emerson Barrett. “Me tahame jätkuvalt luua maailma, kuhu inimesed saavad põgeneda, kus nad saavad end taasluua, kui elamine on nad hävitanud.”
Palaye Royale muusikat, mida on striimitud üle poole miljardi korra, võib kirjeldada kui segu brit-popist, glämmrockist ja art-pungist. Aga nende karjääri algus ei olnud kindlasti lihtsate killast. Las Vegases sündinud vennad Remington Leith (vokaalid), Sebastian Danzig (kitarr) ja Emerson Barrett (trummid) jõudsid murdeealistena Los Angelesi ning murdsid läbi halastamatu Los Angelesi rokiskeene. Sellesse perioodi jäi ka autos elamise aeg, kuid õige pea olid nad juba kontsertide peaesinejad ning tuuritasid selliste maailmanimedega nagu Yungblud. On vähe bände, kes oleksid suutnud noorema põlvkonna südameid sedavõrd vallutada, kui seda on suutnud just nemad.
Trio neljas täispikk album “Fever Dream”, mis on andnud nime ka maailmaturneele, viib meid tagasi meeste juurte juurde. Suurem osa albumi muusikast on komponeeritud klaveril ning kuulaja kogeb emotsionaalset karusselli, pannes mõtisklema inimeseks olemise kogemuse üle. Tegemist on kahtlemata Palaye Royale julgeima ja laiahaardelisema loometööga.
Albumil aitas sündida Grammyle nomineeritud produtsent Chris Greatti, kes on teinud koostööd selliste artistidega nagu Yungblud, Willow ja Grimes. “Fever Dreami” tarbeks võttis Palaye Royale vabaks terve aasta, et eraldatuses selle kallal töötada. Iga lugu vooliti samuti, kui skulptor voolib oma taiest. “Me olime enne pandeemiat olnud tuuril viis aastat järjest,” ütleb Emerson. “Meil lihtsalt polnudki aega omavahel ideid vahetada ja neid lähemalt uurida. See album andis meile võimaluse pea ees oma loomingusse sukelduda – viisil, mida me polnud saanud teha alates oma esimesest plaadist.”
“Fever Dream” võeti linti poiste koduses stuudios. Album on täis läbimõeldud detaile: koorilikud harmooniad, delikaatsed Mellotroni toonid, külluslikud keelpilliseaded. “Selle plaadi tegemine tekitas tunde, et oleme jõudnud tagasi aega, mil me muusikasse armusime, kuid nüüd oleme me üle terve maailma tuuritanud ja meil on palju rohkem kogemusi,” ütleb Sebastian. “Ainus põhjus, miks me selle bändiga alustasime, oli jõuda siia, kus me praegu oleme – aga koos elevusega ajast, mil me Palaye asutasime.”
“Fever Dreami” nimilugu on albumi üks majesteetlikumaid palu – hingestatud eepos, millest õhkub Palaye Royale taasleitud optimism. Loo avab klaverimõtisklus, mis kiirelt moondub aga võidukaks hümniks ja saab selgeks, miks bändile on tekkinud aastatega suisa kultuslik jälgijaskond. “Meie rolliks on alati olnud pakkuda pelgupaika inimestele, kes meie muusikat kuulavad,” ütleb Emerson. “Me tahame jätkuvalt luua maailma, kuhu inimesed saavad põgeneda, kus nad saavad end taasluua, kui elamine on nad hävitanud.”
“See album on eneseusust, enda jõustamisest ning sellest, kuidas saada üle kõigist takistustest, mida elu su teele viskab,” ütleb Remington. “See on esimene kord, kui me päriselt oma muusikale lootusrikkalt läheneme – osaliselt ka seetõttu, et kõigil on ilmselt viimastel aastatel saanud depressioonist küllalt.”
Palaye Royale soontes on alati voolanud rock’n’rolli veri. Puhtalt vajadusest hakkasid nad nooruspõlves oma keldris kontserte andma, kuna nad olid nii noored, et päris klubidesse neid veel esinema ei lubatud. See muidugi tõigi kaasa majast välja viskamise ja autos elamise. Õnneks jäid nad peagi aga silma rockiaristrokraatidele nagu Courtney Love ja Scott Weiland. Esimene plaadileping õnnestus neil sõlmida Sumerian Recordsiga aastal 2015, tänu millele ilmutasid nad oma esimese täispika “Boom Boom Room (Side A)” albumi.
“Lepingut sõlmides oli meil vaid üks soov: minna tuurile,” ütleb Emerson. “Me olime olnud nii paljude metal-bändide soojendajaks, kelle fännid absoluutselt vihkasid meid. Kuid see vormis meid osaliselt esinejateks, kes me täna oleme. Me otsustasime, et peame laval olema nii erakordsed, et sa lihtsalt pead austama seda, millise kire ja energia me oma kunsti investeerime, kui väga pühendunud on sellele kogu meie eksistents.”
Palaye Royale lavasõud on alati erakordsed – sageli ripub Remington prožektorite küljes, mis lisab omakorda elevust. Oma fänne kutsuvad nad Soldiers of the Royal Council (tlk kuningliku nõukogu sõdurid) ja esinemisi alustades seisid nad uksel ning embasid isiklikult iga inimest, kes neid kuulama tuli. “Ka nüüd anname me endast kõik võimaliku, et meil oleks fännidega, kes meid kuulama tulevad, isiklik side. Ükskõik, kui suur on rahvamass,” ütleb Emerson.
Bänd ei suuda lavalaudadele tagasi jõudmist ära oodata. “Me panime selle albumi loomisesse nii palju hoolt ja iga hetk sellest oli meie jaoks imeline elamus,” ütleb Sebastian. “Kuid mitte miski ei ole võrreldav energiaga, mis tekib olles ühes ruumis selle inimeste kogukonnaga, kelle oleme aastate jooksul loonud. Meis juba praegu tekitavad need laulud nii palju emotsioone – ka kõige raskemad ja agressiivsemad laulud – ja mõte sellest, et kõik laulavad neid meiega kaasa ja saame koos hulluks minna… on imeline. Seda ei saa mingil muul moel korrata ja me anname endast kõik, et see juhtuks igal kontserdil.”
Piletid erakordse Palaye Royale Tallinna kontserdile on müügil Piletilevi internetipoes ja müügipunktides.