
Sam Shepherd ehk Floating Points (foto: Dan Medhurst)
Järgmisel nädalal nii Tallinnas kui ka Narvas toimuv Tallinn Music Week (TMW) kulmineerub laupäeval, 7. mail pealavaga Kreenholmi manufaktuuris, mida esitleb festival Station Narva. Ăśles astuvad Briti elektroonilise muusika produtsent Floating Points ja minimalistliku r’n’b artist Tirzah, Genka & DEW8 koos Briti Blah Recordsi räpparitega eesotsas Lee Scottiga, Taani MC Black Daniels ja kodumaise alternatiivse r’n’b artist manna.
Briti muusik, helilooja ja produtsent Sam Shepherd ehk Floating Points alustas muusikalist tegevust 2008. aastal. Neuroteaduste vallas haritud mehe debĂĽĂĽtalbum “Elaenia” (2015) ĂĽletas lõhe post-dubstepi laine ja klassikalise muusika vahel ning “Crush” (2019) viis ta juba Londoni Printworksi festivali peaesinejaks. Floating Pointsi mullu ilmunud paljukiidetud album “Promises” on 46-minutiline, kosmilise progeroki elementidega teos, millel teevad kaasa legendaarne jazzisaksofonist Pharoah Sanders ja Londoni sĂĽmfooniaorkester. Seda plaati iseloomustas Resident Advisor kui “ĂĽht suurimat kaasaegset jazzialbumit” ning see pälvis nii ĂĽleilmse kui ka Eesti kriitika tunnustuse, jõudes muuhulgas nii ERR kultuuriportaali kui ka Eesti Ekspressi Areeni aasta parimate albumite edetabeli esinumbriks. Sel kevadel on talt ilmunud soolosinglid “Grammar” ja “Vocoder”. Floating Pointsilt on Kreenholmis oodata tantsulist setti.
Londoni päritolu õrnade, minimalistlike armastuslaulude meistri Tirzah kohta on öeldud, et ta muusika kõlab ühtagu nagu r’n’b või soul ja samas ka nagu indie. Laiema avalikkuse täheleanu pälvis Tirzah Mica Levi produtseeritud debüütalbumiga “Devotion” (2018) ning mulluse albumi “Colourgrade”, intiimsed post-popi ja r’n’b sketšid ning minimalistlikud tekno-rütmid kujundasid ümber harjumuspäraseid arusaamu ilusast ja inetusest, tuues talle üleilma muusikameedias võrdlusi nii Laurie Andersoni kui ka Trickyga.
Ühe möödunud aasta parima Eesti albumi “Oleg” autorid Genka ja DEW8 teevad Kreenholmis enneolematu etteaste, võttes kampa Briti hiphopi leibli Blah Records põhitegijad, eesotsas selle asutaja ja kunstilise juhi Lee Scottiga. Põhja-Inglismaa underground hiphopi skeene üks hinnatumaid ideolooge, räppar, produtsent ja kirjanik Lee Scott tuleb Narvasse koos oma plaadimärgi kõvemate tegijatega: räpipuntide Cult of The Damnedi ja Levelzi liikme Black Joshi, vabastiili-riimi meistri Sleazy F Baby, veteran-MC Tony Broke’i ning Blah’ soundi määrajast heliinseneri ja produtsendi Reklews’iga.
Esinejate nimistut täiendavad ka Maasai päritolu Taani d’n’b MC Black Daniels ning Eesti uuekooli alternatiivse r’n’b artist manna oma õhulise vokaali ja bassiste biitidega.
TMW 2022 Station Narva lava programm:
Laupäev, 7, mai, Kreenholm
19.30 Festivaliala avatud
Pealava
20.30–21.15 Genka & DEW8 “OLEG” x Blah Records (UK) esitleb: Lee Scott, Black Josh, Sleazy F Baby, Tony Broke, Reklews
21.45–22.30 Tirzah (UK)
23.00–01.00 Floating Points (UK)
Baarilava
21.15–21.45 manna
22.30–23.00 Black Daniels (DK)
Kontserdid toimuvad Kreenholmi sisehoovis välitingimustes, soovitatakse rõivastuda vastavalt ilmale.
Kreenholmis on avatud ka Narva kunstiresidentuuri/NARTi residendi Jaakko Autio heliinstallatsioon “Piiril / Rajalla”, mida TMW Station Narva publik saab kogeda igal täistunnil ajavahemikus kl 20–23. Paciuse hümnist inspireeritud teos tõstatab küsimusi identiteedist, rahvustest ja inimestevahelisest ruumist.
Kreenholmi sissepääsu vastas asuvas Narva kunstiresidentuuris on südaööni avatud kohvik ning EKA ja Viini kunstiakadeemia tudengite koostöönäitus “Where is the body?”. Manufaktuuri lähistel asuvast Gerasimovi palee varemetest möödudes saavad teelised osa ka EKA tudengite valgusinstallatsioonidest “Piirivalgus”.
TMW 2022 Station Narva õhtu piletid on alates tänasest müügil Piletilevis. Esimesed 50 piletit maksavad 25 eurot, edaspidi 35 eurot. Telia klientidele kehtib 20% soodustus.
Sissepääsu tagavad ka TMW festivalipass (aprilli lõpuni 59 eurot, edaspidi 65 eurot) ja PRO pass (hind aprilli lõpuni 175 eurot, edaspidi 200 eurot). TMW passid on müügil TMW veebipoes.
TMW 2022 toimub kolmapäevast reedeni, 4.–6. maini Tallinnas ja nädalavahetusel, 7.–8. mail Narvas. Viiendat sünnipäeva tähistav Station Narva esitleb laupäeval, 7. mail Kreenholmi manufaktuuris festivali pealava. Tallinn-Narva ühendfestivaliga tähistatakse ühtsust ja koosolemist.
Festivalil esineb ligi 200 artisti 30 riigist Euroopast, Kanadast, USA-st ja Aafrikast. Tallinna kontserdid toimuvad 5.–6. mail vanalinnast Telliskivi Loomelinnakuni. ning 7. mail Narvas Rugodivi kultuurimajast Ro-Ro klubi ja Kreenholmini.
Festivali mitmekesisuse partner on Telia Eesti, strateegiline partner muusikavaldkonnas Music Estonia, partnerid ja toetajad Telliskivi Loomelinnak, Viru Keskus, Go Travel, Ida-Viru Turismiklaster, Tallink, Go Hotel, Meresuu ja Briti Nõukogu. Meediapartnerid on Postimees, Kanal 2, Põhjarannik, Raadio 2 ja Raadio 4.
Festivali toetavad nii Tallinna kui ka Narva linnad, Riigikantselei, Kultuuriministeerium, Integratsiooni Sihtasutus, Kultuurkapital, Nordic Hotel Forum ja Visit Estonia.
TMW rahvusvahelisi tegevusi, mille eesmärk on tutvustada Eestit kui atraktiivset sihtkohta muusika- ja kultuurihuvilistele, toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.