
Tember Blanche (pressifoto)
Kolmapäeval, 30. märtsil kell 20.00 saab vaadata tasuta online üritust “Rideri päev – Live muusikatööstuse kohanemine”, milles Ukraina popartististid ROXOLANA, KOLA, Tember Blanche ja Disappeared Completely jagavad paneelis oma mõtteid ja tundeid ning räägivad praegu asetleidvatest projektidest.
Venemaa alustas kallaletungi Ukrainale 24. veebruaril 2022. Riigist, mille rahvaarv on üle 44 miljoni, on tänaseks lahkunud umbes 3,6 miljonit inimest. Muusikud, kes on jäänud ei ole negatiivsed vaid vastupidi – nad leiavad head igas päevas ning võimalusel jätkavad muusika kirjutamist. “See ei ole nii, et on sõda ja on meie elu. Meie elu ongi sõda. Iga muusik tunneb praegusel hetkel palju. Me näeme uudiseid, videosid, kuuleme sireene ja püssipauke. Meil kõigil on midagi öelda ning me ütleme vahel samu asju erineval viisil,” sõnab Ukraina popartist ROXOLANA, kes vaid paar kuud tagasi oli Eurovisiooni lauluvõistluse Ukraina eelvooru finaalis TOP 8 artisti seas.
Kuigi muusikud on oma kodudest lahkunud ning neil ei ole stuudiot või instrumente, pole see neid veel takistanud loominguga tegelemast. “Ma kirjutan lugusid, kui ma seda ei teeks, siis sureksin, sest mu peas on väga tugevad mõtted,” ütleb KOLA, kes on samuti võistelnud Eurovisiooni Ukraina eelvoorus. “Enne muretsesin, et ma ei oska kirjutada laulusõnu suurtele sotsiaalsetele probleemidele, sest ma ei tunne neid enda sees, kuid nüüd on otsustanud venelased mind sellega aidata,” räägib Oleksandra Hanapolska duost Tember Blanche pooleldi naljatledes ja jätkab: “laulusõnad sõjast kirjutavad ennast ise”.
Artistid on tänulikud kõikidele riikidele, kes on Ukrainale abi osutanud ja usuvad neisse. Nad loodavad, et abi ei lõpe kuni võit on välja kuulutatud. “Me tõesti väga loodame, et meid ei peeta mingisuguseks riigiks Venemaa all. Me oleme alati oma mentaliteedilt olnud eurooplased,” ütleb bändi Disappeared Completely vokalist Kriklya Marina. ROXOLANA lisab: “Me kardame kõige enam, et inimesed väsivad ära ning kaotavad huvi. Et sõda on midagi, mis toimub kusagil kaugel. See on meie kui muusikute jaoks ka tähtis, et toimuvat näidata ja sellest võimalikult palju rääkida”. Nad kõik tunnevad, et Ukraina kultuuri ja muusika jagamine on suur toetus. Vladyslav Lahoda Tember Blanchest: “Me teame, et meie lugu on mängitud raadiojaamades Eestis, Leedus, Saksamaal ja Portugalis ning see on meie jaoks väga tugev toetus”.
Rideri päev on tasuta online üritus, mille on loonud Eesti startup Ridline (www.ridline.com) selleks, et meelde tuletada ning rõhutada kommunikatsiooni ja koostöö tähtsust muusikatööstuses. Üritusele saab registreeruda aadressil https://riderday2022.eventbrite.com. Sellel aastal toimub kokku 3 paneeli, milles osalevad professionaalid kuuest erinevast riigist.