
Ave Tölpt (foto: Anke Ellik)
“UNESCO muusikalinnaks olemise võib kokku võtta ĂĽhe väga lihtsa, aga samas väga ambitsioonika eesmärgiga: et Tallinn oleks maailma kõige parem koht, kus muusikat teha ja sellest osa saada,” rääkis abilinnapea Kaarel Oja.
Tallinna Linnavalitsus kutsub kokku UNESCO muusikalinna nõukogu, mis asub ellu viima Tallinna muusikalinna strateegiat aastateks 2022-2025. Nõukogusse kuulub lisaks kahele linnavalitsuse liikmele 10 muusikavaldkonna mõjuisikut ja selle tööd korraldab Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet.
“Muusikalinna tiitlile kandideerimine oli suurepärane näide linna ja muusikavaldkonna koostööst. Selles protsessis sai ĂĽheskoos loodud väga tugev programm, mida oleme hakanud nĂĽĂĽdseks ka ellu viima. Muusikalinna nõukogu kokku kutsumine on valdkonna tipptegijate ja oluliste organisatsioonide ning linna vahelise koostöö järgmine samm,” lisas Oja.
Nõukogu hakkab muuhulgas tihendama muusikasektori ja linna koostööd
Muusikalinna nõukogu peamised ülesanded saavad olema muusikalinna tegevuskava prioriteetide sõnastamine, muusikasektori ja linna koostöö tihendamine ning linnale muusikalinna strateegiast tulenevate eesmärkide täitmiseks ettepanekute tegemine.
Nõukogu koosseisu hakkavad kuuluma Tallinna kultuurivaldkonda koordineeriv abilinnapea, Tallinna haridusvaldkonda koordineeriv abilinnapea, Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali nõukogu esindaja, SA Eesti Kontsert esindaja, Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna esindaja, festivali Tallinn Music Week korraldaja esindaja, MTÜ Music Estonia kontserdikorralduse haru Live Music Estonia esindaja, MTÜ Music Estonia esindaja, MTÜ Eesti Muusikanõukogu esindaja, Tallinna Muusika- ja Balletikooli esindaja, Laulu- ja Tantsupeo sihtasutuse esindaja ning Tallinna Filharmoonia kunstiline juht. Lisaks on nõukogu töösse eksperdina kaasatud UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni peasekretär.
Music Estonia tegevjuhi Ave Tölpti sõnul on muusikalinna nõukogul muusikasektori tegijate hulgas suur roll muusikalinna eesmärkide saavutamisel. “Kõik nõukogu liikmed moodustavad kokku väga hea terviku, olles kaasatud linna ja muusikasektori vahelise usalduse loomisesse ning sellega muusikalinna projekti õnnestumisse. Oluline on olla toeks, mitte valdkonna sees ĂĽksteisega konkureerida. Usun, et nõukogu peamine roll, ĂĽlesanne ja väljakutse on teha linnale tarku ettepanekuid muusikalinna eesmärkide täitmiseks ja luua strateegiliselt hea plaan meie valdkonna mitmekĂĽlgseks arenguks läbi muusikalinna vaate.”
Tallinn esitas taotluse UNESCO loovlinnade võrgustikuga liitumiseks 30. juunil 2021 ning 8. novembril 2021 kuulutas UNESCO välja 12 uut muusikalinna, teiste hulgas ka Tallinna.
Visioon – Tallinn kui roheline maailmalinn maailmatasemel muusikaga
Muusikalinn Tallinna visioon on pakkuda rohelises maailmalinnas maailmatasemel võimalusi luua ja nautida muusikat kogu selle mitmekülgsuses. Võrgustiku liikmeks kandideerides lubas Tallinn keskenduda muusikasektori üldisele strateegilisele toetamisele: tagada piisavad rahalised vahendid, inimressurss, võrgustikud ja partnersuhted.
Muusikalinna strateegiast 2022–2025 tulenevalt on Tallinna kui muusikalinna pikaajalised strateegilised eesmärgid parandada muusikamaastiku kui terviku kvaliteeti, professionaalsust, mitmekesisust ja rahvusvahelisust; avastada, arendada ja toetada uusi muusikatalente mitmetasandilise muusikaõppe ja noore publiku kaasamise kaudu; muuta muusika kõigile kättesaadavamaks ning likvideerida erivajadustest, vanusest, rahvusest või asukohast tulenevad ebavõrdsused ja takistused; julgustada kestliku kultuuriturismi taastamist ja arendamist; muuta Tallinn ühistel väärtustel põhinevaks, paremaks ja kaasavamaks kogukonnaks; ning toetada elujõulist ja kestlikku muusikatööstust, uuendusi digitaalse võimekuse arendamisel.
Eesmärkide elluviimiseks kavandatud muusikalinna tegevuskava 2022–2025 koosneb kuuest teemaprogrammist: järgmise põlvkonna muusika, muusikaline Tallinn, klassikalised helid, muusika tulevik, loovlinnade ühendus ja loovuse mõju.