TALLINN MUSIC WEEK ESIMESED ARTISTID AVALIKUSTATUD! PROTO AVASTUSTEHASE JA POPULAARSE PETERBURI LOOMELINNAKU SEVKABEL PORT ESITLUSÕHTUL NOBLESSNERI VALUKOJA NOBELI SAALIS ESINEVAD A PLACE TO BURY STRANGERS (US), SHORTPARIS (RU) JA JOENSUU 1685 (FI)

MODULSHTEIN (foto: Aleksandr Zedeljov)

25.–29. märtsil toimuv uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week (TMW) avalikustas esimesed muusikaprogrammi artistid, kes astuvad üles laupäeval, 28. märtsil Noblessneri valukoja Nobeli saalis. Peterburi loovkeskuse Sevkabel Port ja festivali Stereoleto kureeritud kontserdiõhtu nimekaimad esinejad on kuulus USA müraroki kooslus A Place To Bury Strangers, rahvusvaheliselt laineid lööv Shortparis Venemaalt ja psühhedeelse rocki bänd Joensuu 1685 Soomest. Kontserdiõhtut esitleb PROTO avastustehas.

TMW 2020 esitleja on Telia.

Alates tänasest, 29. jaanuarist on Piletilevis müügil kontserdiõhtu üksikpiletid. Esimesed sada piletit on müügil soodushinnaga 25 eurot, järgmised piletid hinnaga 30 eurot.

TMW 2020 festivalipassid hinnaga 55 eurot ning festivali ja konverentsi ühispassid hinnaga 175 eurot on müügil TMW veebipoes shop.tmw.ee.

Tänavuse TMW üheks uueks toimumispaigaks on Noblessneri valukoja Nobeli saal, kus Peterburi loovkeskus Sevkabel Port koos festivaliga Stereoleto esitlevad nii industriaalse kõlaga maailmanimesid kui ka uue ajastu helisulamite loojaid meilt ja idanaabrite poolt.

Õhtu rahvusvaheliselt tuntuim esineja, New Yorgi kitarristi, laulja ja kitarriplokkide meistri Oliver Ackermanni juhtimisel üle tosina aasta tegutsenud A Place to Bury Strangers (APTBS) astub Eesti publiku ette esmakordselt. Shoegaze’i kajadest ja tumedast post-pungist mürakollaaže meisterdav üksus on saanud kurikuulsaks eeskätt oma ülivaljude ja ettearvamatute kontsertidega. Tihtipeale loob bänd uusi lugusid otse laval, kuulajaid ja helitehnikuid proovile pannes. “Meile meeldib viibida hetkes, mil kõik peaks justkui metsa minema ning muuta see esinemise parimaks osaks,” ütleb Ackermann.

Ent oma suure eeskuju The Jesus and the Mary Chaini kombel mõistab ka  APTBS müralaviinidesse peita nakkavaid popmeloodiaid ning nende viimane, 2018. aastal ilmavalgust näinud täispikk album sisaldab lisaks tavapärasele audiorünnakule ka teravaid päevapoliitilisi väljaütlemisi.  

Venemaa uue alternatiivmuusika kuumimaid ekspordiartikleid Shortparis esitleb Nobeli saalis oma mullu Universal Russia plaadimärgi alt ilmunud albumi “Tak Zakalyalas’ Stal” (“Nii karastus teras”) kava. Oma esinemistel rockikontserdi ja antiiktragöödia vahelisi piire lammutava grupi rahvusvahelise tuntuse alguspunktiks võib pidada nende plahvatuslikku etteastet 2017. aasta TMW festivalil, mida kajastades tõdes Briti nädalaleht Observer: “Post-punk on siiski veel elus ja terve ning pesitseb Venemaal.”

Hüpnootilise müra lahmakatest ilu vormiv Joensuu 1685 vallutas Soome tormijooksuga aastal 2008. Vahepeal lagunes põhjanaabrite psühhedeelse rocki suurlootus küll eri liikmete sooloprojektideks, ent 2018. aastast on nad oma kajapedaalid ja võimendid taas üheskoos põhja vajutatud.

Ukraina uute uljate naisartistide laine kuulsamaid esindajaid Luna (kodanikunimega Kristina Viktorovna Bardash) saabub Nobeli valukotta oma mulluse menualbumi “Транс / Trance” 90ndate massikultuuri viidete ja šiki melanhooliaga pikitud pop-hällilauludega. 

Eestlasi esindab Peterburi muusikaõhtul Vene Teatri muusikajuhi Aleksandr Žedeljovi ansambel MODULSHTEIN, liites ambiendi ja IDM-i helid filigraanse kokkumängu ja uuenduslike visuaal-lahendustega.

TMW 2020 kogu muusikaprogramm ning Sevkabel Porti ja Stereoleto esitlusõhtu ülejäänud esinejad avalikustatakse 4. veebruaril. 

Sevkabel Porti ja Stereoleto esitlusõhtu kuraatoritest ning toimumispaigast lähemalt: 

Sevkabel Port (Sevkabeli sadam) on Peterburi Vassiljevski saarele endise Sevkabeli tehase territooriumile rajatud kaasaegne loomelinnak, milles asuvad tänaseks muuhulgas promenaad, rulapark, näituseangaarid ja kontserdiklubi Morse ning leiavad aset mitmed festivalid, nende seas Stereoleto. Lisainfo: sevcableport.ru

Aastast 2002 aset leidev Venemaa esimene sõltumatu muusikafestival Stereoleto on tänaseks kujunenud üheks sajast Peterburi sümbolist Ermitaaži, rippsildade ja jalgpalliklubi Zenit kõrval. Festivalil on teiste seas esinenud Massive Attack, Crystal Castles, Nick Cave and the Bad Seeds, David Byrne, Future Sound of London ja Tommy Cash. Lisainfo: bestfest.ru

Sevkabel Porti ja Stereoleto kontserdiõhtu toimumispaigas Noblessneri Nobeli saalis asus ajalooliselt värviliste metallide valukoda. Noblessneri valukojas mullu sügisel avatud ja kogu Euroopas ainulaadne PROTO avastustehas toob külastajani kümned uuenduslikel tehnoloogiatel põhinevad atraktsioonid ja Jules Verne’i ajastu leiutiste atmosfääri. Lisainfo: prototehas.ee

Noblessner on Lennusadama kõrvale endisse Tsaari-Venemaa tähtsaima allveelaevade tehase territooriumile rajatud sadamalinnak. Inimestele ja merele avatud linnakus on suurejoonelise arhitektuuriga ajaloolised tööstushooned, rannapromenaad, jahisadam ning kodude ja äripindade uusarendus. Lisainfo: noblessner.ee

TMW 2020 muusikaprogramm koondub peaasjalikult Põhja-Tallinna Telliskivi Loomelinnakusse ja Noblessneri sadamalinnakusse ning uute põnevate toimumispaikadena on kavasse lisandumas ka Fotografiska Tallinn ja Kai kunstikeskus.

Muusikafestivali kõrval on TMW põhiprogrammis ka 27. ja 28. märtsil Eesti Kunstiakadeemias aset leidav konverents, mille fookuses on uue ajastu muusikatööstus ja kestliku arengu tegevussuunad. TMW kavas on ka tasuta linnalava kontserdid, kunsti- ja disainiprogramm, avalikud vestlused, muusikalised töötoad lastele ning ettevõtmised avalikus linnaruumis.

TMW 2020 esitleja on Telia. TMW rahvusvahelisi tegevusi, mille eesmärk on tutvustada Eestit kui atraktiivset sihtkohta muusika- ja kultuurihuvilistele, toetatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.

TMW festivali korraldab Shiftworks OÜ koos paljude partnerite ja kaaskorraldajatega. Muusikaprogrammi korraldus teostub koostöös agentuuriga Damn.Loud. TMW konverentsi ja muusikatööstuse arendusprogrammide partner on Music Estonia.

Lisainfo: tmw.ee

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.