
Laupäeval tegime algust MuusikaPlaneedi lugejate poolt koostatud Eesti eurolaulude pingerea tutvustamisega. Nagu lubatud, siis täna heidame pilgu kohtadele 11-20 ja esmaspäeval jõuame TOP 10-ne juurde.
📊 TOP 26: EESTI EUROLAULUD (Kohad 11-20):
#20 Koit Toome “Mere lapsed” | 1998
Eurolaulude tabeli 20. kohale hääletasid MuusikaPlaneedi lugejad 1998. aasta loo “Mere lapsed”, mida esitas Koit Toome. Autorid Maria ja Tomi Rahula ning Peeter Pruuli.
Laul sai otsesaate ajal 37 punkti ja 11. koha, kuid hilisemal punktide korrigeerimisel (Norra esitas oma punktid vigaselt) eemaldati Eestilt 1 punkt ning “Mere laste” lõplikuks tulemuseks jäi 36 punkti ja 12. koht. Maksimumi – 12 punkti – andsid Eestile Soome televaatajad. Lavaesituses osalesid lisaks Koit Toomele ka taustalaulja Mikko Maltis, trummar Jüri Mazurtšak ning kitarrist Ain Varts.
#19 Maarja-Liis Ilus “Keelatud maa” | 1997
“Keelatud maa” on Maarja-Liis Ilusa 1997. aastal esitatud Eesti esinduslaul Eurovisiooni lauluvõistlusel Dublinis. Loo teksti autor on Kaari Sillamaa, muusika kirjutas Harmo Kallaste. Taustalauljatena olid eurolaval Evelin Samuel ja Airi Allvee.
Enne “Keelatud maa” konkursile toomist oli laul lebanud avaldamata kujul Harmo Kallaste sahtlis, kuna helilooja oli selle planeerinud esitada juba 1993. aasta konkursile solist Janika Sillamaale. Laul aga jäi avaldamata ning Kallaste otsustas veel kord vana looga õnne proovida: tegi kodustuudios uue seade, laulis ise ning pääses Eesti eelvooru. Hiljem Maarja-Liis Ilusa esituses laul rearranžeeriti ning saavutati mäekõrgune võit Hanna Pruuli esitatud 2. koha saanud loo “Üksik hing” ees. Eurovisiooni lõppkontserdi jaoks rearranžeeriti laul taas, seadele lisati orkester.
Euroopa finaalis Dublinis pälvis “Keelatud maa” 8. koha, saades maksimumi – 12 punkti – Itaalialt. 10 punkti andis Inglismaa.
#18 Malcolm Lincoln & Manpower 4 “Siren” | 2010
Kaheksateistkümnendaks platseerus pala pealkirjaga “Siren”, mis esindas Eestit 2010. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Oslos. Loo esitasid duo Malcolm Lincoln ja taustakvartett ManPower 4.
Esitajad astusid lavale kolmandana võistluse esimeses poolfinaalis. Kui riikide ekspertžüriid asetasid Eesti laulu 9. kohale (64 punkti), siis Euroopa rahvahääletusel pälvis “Siren” eelviimase, 16. koha (22 punkti). Tulemuste liitmisel, nagu nõudsid võistluse reeglid, sai Eesti 39 punktiga 14. koha ega pääsenud finaali (milleks olnuks tarvis pääseda esikümnesse).
Eurovisiooni 2010. aasta esimese poolfinaali esimese kolmandiku jooksul esitatud laulud, sh “Siren”, olid rahvusvahelises telepildis ebasünkroonsed – tehniline ebatäpsus kutsus esile mõningast kriitikat, ent ometigi pääsesid mitmed laulud finaali ka kontserdi algupoolelt.
#17 Tanja “Amazing” | 2014
Oleme jõudnud positsioonini 17! “Amazing” on Tanja Mihhailova laul, mis esindas Eestit 2014. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Taanis Kopenhaagenis, kuid finaali paraku ei jõudnud.
Laul pääses Eesti Laulu finaali esimese poolfinaali võitjana. Lavaesituses tegid peale solisti kaasa taustalauljad Marilin Kongo, Kaire Vilgats ja Marvi Vallaste ning tantsija Argo Liik.
#16 Evelin Samuel & Camille “Diamond of Night” | 1999
“Diamond of Night” on laul, mis esindas Eestit 1999. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Jeruusalemmas. Meloodia autorid on Priit Pajusaar ja Glen Pilvre, sõnad kirjutas Maian-Anna Kärmas. Laul sai 90 punkti ja pälvis 6. koha ning kõlas laval viimasena – 23ndana.
Esitajad olid Evelin Samuel (laul), Camille (viiul), Saale Kivimaker (harf), Maian-Anna Kärmas (taustvokaal) ja Anneli Tõevere (taustvokaal). Esitajate valget tooni lavarõivad disainis moelooja Arne Niit.
Eesti Eurolaulu finaali pääses laul eestikeelsena, kuid finaali televoorude ajaks tõlgiti lugu inglise keelde. Eestikeelne versioon pealkirjaga “Langevate tähede aeg” (autor Kaari Sillamaa) avaldati alles 1999. aasta suvel, paar kuud pärast võistlust Jeruusalemmas.
#15 Kreisiraadio “Leto svet” | 2008
Kohal number 15 on “Leto svet”, mis esindas Eestit 2008. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Serbia pealinnas Belgradis.
Muusika ja sõnad kirjutasid Priit Pajusaar, Glen Pilvre, Peeter Oja, Hannes Võrno, Tarmo Leinatamm. Loo esitas Kreisiraadio.
Lugu esitati vigases, üksikute horvaadikeelsete sõnadega vene keele mõjudega serbia keeles, samuti saksa ja soome keeles.
Eurovisiooni lauluvõistlusel laul poolfinaalist edasi ei pääsenud. Kreisiraadiole pandi süüks labasust ja läbimõtlemata lavaesitust, mehed on hiljem tunnistanud, et nad poleks pidanud sellise “naljanumbriga” Eurovisioonile minema.
https://www.youtube.com/watch?v=ew5KlYs0e_k
#14 Sahlene “Runaway” | 2002
“Runaway” esindas Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel 2002 Tallinnas. Loo meloodia autorid olid Pearu Paulus, Ilmar Laisaar ja Alar Kotkas, sõnad kirjutas Jana Hallas, esitas rootslanna Sahlene.
Lugu esitati finaalõhtul Saku Suurhallis järjekorras kaheksandana ning jagas hääletuse lõppedes 111. punktiga koos Suurbritanniat esindanud looga “Come Back” 3.-4. kohta. Maksimumi andsid Eestile 2 riiki – naabrid Rootsi ja Läti.
Sahlene seisis lavaesituse ajal eurolava küljes olnud catwalk‘il ning kandis valgest nahast lõhikuga seelikut, nahast toppi ja kõrgeid valgeid nahksaapaid. Lavakostüümi oli Sahlene’ile disaininud Jana Hallas.
Koos Sahlene’iga viibis Saku Suurhalli laval 5-liikmeline ansambel, mis koosnes kolmest rootslasest (kellest üks oli lauljanna vend) ning kahest eesti muusikust (trummar Jüri Mazutšak ja taustalaulja Jelena Juzvik).
#13 Birgit Õigemeel “Et uus saaks alguse” | 2013
Positsioonil number 13 asub Birgit Õigemeele esitatud “Et uus saaks alguse”, mille viisi autor on Mihkel Mattisen ja sõnad kirjutas Mihkel koos Silvia Soroga. Loo produtseerisid Mihkel Mattisen ja Timo Vendt ja selle masterdas 2012. aasta detsembris Sonicmedia stuudios Siim Mäesalu.
Birgit Õigemeel pääses Eesti Laulu finaalist selle lauluga võistlema Malmösse Eurovisioonile. I poolfinaalist pääseti edasi 10. kohalt ning Eurovisioonil lauluvõistluse 2013 suures finaalis sai laul 20. koha.
Laulu lavaesituses osalesid peale Õigemeele kolm taustalauljat: Lauri Pihlap, Kaido Põldma ja Raimondo Laikre.
#12 Neiokõsõ “Tii” | 2004
Võrukeelne laul “Tii” esindas Eestit 2004. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel İstanbulis.
Laulu meloodia autorid on Priit Pajusaar ja Glen Pilvre, sõnad kirjutas Aapo Ilves.
Loo esitas kvintett Neiokõsõ; lugu pälvis 57 punkti ning jäi poolfinaalis 11. kohale, sellega jagas Eesti Iisraeliga esimest kohta, mis finaali ei pääsenud.
#11 Getter Jaani “Rockefeller Street” | 2011
Esimesena jäi esikümnest välja hitimeistri Sven Lõhmuse loodud “Rockefeller Street”, mis esindas Eestit 2011. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel Düsseldorfis Saksamaal.
Koos Getteriga esinesid Eurovisiooni lauluvõistlusel taustalauljad Marilin Kongo ja Anna Põldvee ning taustatantsijad Ahto Paasik, Eghert-Sören Nõmm ja Ahti Kiili.
Laul võistles teises poolfinaalis, jõudis 9. kohale ja pääses finaali. Finaalis sai see 44 punkti ja platseerus eelviimasele, 24. kohale.
“Rockefeller Street” valiti Raadio 2 iga-aastasel “Aastahiti” auhinnagalal kodumaistest lugudest 2011. aastal 14. kohale.
Milliseks kujunes eurolaulude TOP 10, teeme teatavaks esmaspäeval, 26. augustil!