VILJANDIS JAGATI ETNOKULPE, PUULUUP JA JALMAR VABARNA VÕITSID KOLM AUHINDA

Viimati täiendatud kell 22:10

Eesti Pärimusmuusika Keskus, Raadio 2 ja ETV2 korraldasid reede õhtul Viljandis Pärimusmuusika Aidas taaskord pärimusmuusika auhindade jagamise, sedapuhku juba kümnendat korda. See on ainus tunnustus pärimusmuusika vallas, kus otsustajaks on rahvas. Kõige edukamad olid tänavu 2014. aastal loodud ansambel Puuluup (pildil) ning muusik Jalmar Vabarna – mõlemad võitsid kolm auhinda. 

Puuluup võidutses kategooriates: aasta debüütplaat, aasta uusfolgi artist + Raadio 2 erikulp. 31-aastane Jalmar Vabarna kuulutati aasta artistiks ning koos oma bändiga Zetod pälvis ta ka aasta muusiku ja aasta loo auhinnad.

Sellel aastal flirtis Etnokulpide lavastusmeeskond ideega, mis oleks kui pärimusmuusika oleks keelatud? Nii oli loodud sürreaalne maailm, kus tõepoolest pärimusmuusika ongi keelatud, seda maailma nägid kohapealne publik ja televaatajad eelkõige vaheklippide kaudu. Kulpide jagamisest tegi otseülekande ETV2, saatejuhid olid Karl Robert Saaremäe ja Rait Õunapuu. Kordust näeb ETV2-st laupäeval, 6. oktoobril kell 22:30.

Etnokulpide žürii oli sel aastal koosseisus: Ando Kiviberg, Anne Erm, Avo Kartul, Celia Roose, Maarja Soomre, Margus Haav. Esmakordselt valis ühe kategooria – aasta album – ainult žürii, rahval seal hääletusõigust polnud.

Puuluup "Süüta mu lumi"Etnokulpide võitjad:

Aasta uusfolk artist: Puuluup “Süüta mu lumi”
Aasta lugu: Zetod “Ilmarikas”
Ehe pärimusmuusika: Kihnu Virve “90”
Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulp: Heino Sõna
Aasta album: Cätlin Mägi “Mu pill on parmupill”
Aasta debüütplaat: Puuluup “Süüta mu lumi”
Raadio 2 erikulp: Puuluup
Aasta muusik: Jalmar Vabarna
Aasta artist: Zetod “Läksi liina”

Õnnitlused võitjatele! 💐

Etnokulbid 2018

MuusikaPlaneedi otseblogi oli täna õhtul selline:

21:13 Teleülekande lõpp.

21:11 Tänavused laureaadid tulevad oma kulpidega lavale, et teha ühispilte.

21:08 Pidu kestab Viljandi Pärimusmuusika Aidas küll hommikuni, kuid teleülekande lõpetuseks esineb Kihnu Virve oma pereansambliga.

Etnokulp 2018: Kihnu Virve pereansambel

21:03 Auhinnad jagatud, musitseerib Leesikate pillirühm “Õs via”.

Õs via

21:00 Aasta artistiks kuulutatakse sel aastal 15-ndat sünnipäeva tähistanud populaarne ansambel Zetod.

20:59 Etnokulbid 2018 on jõudnud finišisirgele. Viimane kategooria on: aasta artist.

Aasta artist on selline ansambel või solist, kes terve aasta vältel on olnud aktiivne, hoidnud pärimusmuusikat pidevalt püünel, ajanud oma asja ja nii saavutanud uue taseme muusikas üldiselt ja pärimusmuusika valdkonnas kitsamalt. Kusjuures plaadi väljaandmine on ainult üks osa põhjusest, miks just see artist on möödunud aasta säravaim.

Nominendid on:

Zetod “Lätsi liina”
Tormis Quartet “Tormisele”
Puuluup “Süüta mu lumi”
Mari Kalkun “Ilmamõtsan”
Cätlin Mägi “Mu pill parmupill”

20:55 Aasta muusik on Jalmar Vabarna, kes musitseerib paljudes ansamblites, neist tuntuimad Trad.Attack! ja Zetod. Jalmarit saalis kohal ei ole, sest viibib Trad.Attack!-iga Jaapanis.

20:53 Veel on jäänud kaks kategooriat. Neist esimene kannab nime: aasta muusik. Auhinna annab üle Heidy Purga.

Aasta muusik on ennast viimase aasta vältel pannud palju proovile, viinud oma oskused ja muusika uuele tasemele. Just see kategooria tunnustab isiklikku arengut ja tõstab üles isiksuse tähtsust tänapäeva pärimusmuusikas.

Nominendid on:

Cätlin Mägi
Mari Kalkun
Juhan Uppin
Maarja Nuut
Jalmar Vabarna

20:49 Ja Puuluubile taas üks kulp, seekord Kristo Rajasaarelt saadud Raadio 2 erikulp.

20:45 Aasta debüütplaadi kulbi saab kollektiiv Puuluup, mis koosneb kahest muusikust: Ramo Teder, kes on sooloartistina Pastacas, ja Marko Veisson, kes on ka antropoloog ja õppejõud. Hiiu kandleid elektroonikaga ristav Puuluup kõigub pärimuse ja uute muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, undergroundi ja popiga.

Nende pärjatud debüütplaat kannab pealkirja “Süüta mu lumi”.

Etnokulbid 2018: Puuluup

20:43 Dirigent Rasmus Puur annab üle aasta debüütalbumi auhinna.

Debüüt ehk esmakordne avalik esinemine. Debüütplaat on koosluse täiesti esimene plaat, see avardab piire, kompab pärimusmuusika avaraid võimalusi ning laiendab kuulaja meeli. Aasta debüütplaat tekitab isu, inspireerib ja päris kindlasti ei jäta kedagi külmaks. Kui sa ei ole veel neid kuulanud, siis nüüd on viimane aeg!

Nominendid on:

Puuluup “Süüta mu lumi”
Rasmus Kadaja “Kadajane”
Tintura “Ebaõiglase uni”
MandoTrio “Ilma sünnib”
Etnosfäär “A mis tuu om”

20:37 Etnokulpide žürii esinaine Anne Erm teatab, et žürii üsna üksmeelse otsusega võidab aasta parima albumi auhinna pärimusmuusik ja parmupillientusiast Cätlin Mägi, oma kolmanda sooloalbumiga “Mu pill on parmupill”.  

Cätlin on öelnud: “Eeskujudeks lugude loomisel on olnud Liisa Kümmel Torist, Hans Dreiman Vändrast, Sido Nikita Setomaalt, Jaan Palu Kihnust, Torupilli Juss Hiiumaalt ja paljud teised toredad laulikud ja pillimehed läbi aegade.”

Etnokulbid 2018: Cätlin Mägi

20:31 Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa annab üle erikulbi kandlemängijale Heino Sõnale.

Etnokulp 2018: Heino Sõna

20:27 Peale seda, kui Virve on oma tahtmist saanud ja laval veidi ka laulnud, tuleb lavale torupilli- ja kandlemees Lauri Õunapuu, et esitada pala “Pihkva ja Petseri tantsulood”.

20:21 Eheda pärimusmuusika auhinna võitis legend juba oma eluajal – Kihnu Virve, albumiga “90”. Virve ütleb, et tal on kulbi üle väga hea meel, kuna ta on sellist laadalt otsinud ja pole leidnud.

Etnokulp 2018: Kihnu Virve

20:19 Juba on jõutud kolmanda kategooria juurde: ehe pärimusmuusika. Kulbi annab üle Jaanus Tepomees.

Ehe pärimusmuusika on peaaegu töötlemata kõige traditsioonilisem muusika. Seda kuuleb külapidudel, kui pillimees tantsu käima tõmbab, aga ka siis, kui mõnda regilaulu üheskoos lauldakse. See on see muusika, kust kõik saab alguse, meie emakeel, see päris-päris pärimusmuusika. Kõige ausamal, armsamal ja ehedamal moel!

Nominendid on:

Paberits & Tirmaste “Wilepillitükk”
Kihnu Virve “90”
Rasmus Kadaja “Kadajane”
Juhan Uppin “Pikk lugu”
Heino Sõna “Kandlemängija Heino Sõna”

20:17 Aasta looks tunnistatakse Setomaa folkrokkpundi Zetod jõuline meestelaul “Ilmarikas”, mis pärit nende kevadel ilmunud albumilt “Lätsi liina”.

20:15 Peale teist vaheklippi liigutakse uue kategooria juurde: aasta lugu. Auhinna annab üle edukas Viljandi sportlane Kaspar Taimsoo.

Aasta lugu ongi Sinu lemmiklugu. See pala on võitnud kuulaja südame, võtnud mõistuse ja pugenud südamesse. Sa ümised seda vabadel hetkedel ning ikka ja jälle avastad enda jalad tatsumas just aasta loo rütmis. Tead ju küll, millest räägime!

Nominendid on:

Lepaseree “Kolm tütart”
Mari Kalkun “Mõtsavele mäng”
Zetod “Ilmarikas”
Cätlin Mägi “Koka nokast”

20:10 Uusfolgi artisti auhinna annab üle aasta prokurör Steven-Hristo Evestus, kulbi omanikuks saab Puuluup, mis koosneb kahest muusikust: Ramo Teder, kes on sooloartistina Pastacas, ja Marko Veisson, kes on ka antropoloog ja õppejõud. Hiiu kandleid elektroonikaga ristav Puuluup kõigub pärimuse ja uute muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, undergroundi ja popiga.

Etnokulbid 2018: Puuluup

20:08 Aeg esimene kulp üle anda! Esimene kategooria on: Aasta uusfolk artist.

Uusfolk ehk pärimusmuusika sugemetega või pärimusmuusikast inspireeritud muusika. Mida hajusam on piir pärimus- ja popmuusika vahel, seda laiem ka aasta uusfolk artisti kategooria. Nii võibki olla siin eranditult autorilooming, mis siiski inspireeritud pärimusest, aga ka tänapäevases kastmes arhailine muusika.

Nominendid on:

Tintura “Ebaõiglase uni”
Puuluup “Süüta mu lumi”
Mari Kalkun “Ilmamõtsan”
Etnosfäär “A mis tuu om”
Cätlin Mägi “Mu pill parmupill”

20:05 Esimene vaheklipp teemal: mis saaks siis kui Eestis oleks pärimusmuusika keelatud?

Etnokulbid 2018

20:04 Lavale tulevad õhtujuhid Karl Robert Saaremäe ja Rait Õunapuu. Laval on ka Kihnu Virve ja Heino Sõna.

20:00 ETV2-s algas otseülekanne Viljandi Pärimusmuusika Aidast, kus tänavu on Etnokulpide jagamisel kõige suuremad võidulootused kollektiivil Puuluup ja muusikul Mari Kalkunil. Mõlemad on nomineeritud lausa neljas kategoorias, neist kolm kattuvad. Kolme kulbi omanikuks võib täna õhtul saada pärimusmuusik, arranžeerija, produtsent ja õpetaja Cätlin Mägi.

Kuna kolmel kategoorial nominatsioone pole – aasta album (žürii otsus), Raadio 2 erikulp ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse erikulp, siis näis kellele need tunnustused omistatakse. 🙂

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.