KURJAM SAI VALMIS AJALOOLISE VIDEOTRILOOGIA

Sügisel pärast pikka pausi uue albumi “Surm tappis ära” avaldanud ansambel Kurjam on sel aastal muusikasõpradeni toonud juba kaks muusikavideot – “1227” ja “Surm tappis ära”. Jõuludeks valmis aga ajaloolise rahvuslik-dekadentliku triloogia kolmas osa, mis kannab pealkirja “Vanapaganist”.

“See lugu räägib viimasest Eesti paganast, kes kõigile välismaailma mõjutustele vastu paneb. Ja kuna nüüd on jõuluaeg kätte jõudnud, siis ühendasime jõulud kah video temaatikaga,” selgitab loo autor Marko Sigus, kes otsustas praeguste ja tulevaste fännide harimiseks igast triloogia loost ka põhjalikumalt rääkida.

Kurjami ajalooline rahvuslik-dekadentlik triloogia koos selgitustega:

“1227”:

Just sellel aastal tungisid “Henriku Liivimaa kroonika” andmetel 20 000 ristirüütlit Muhumaa territooriumile ja asusid saarlaste muinaslinnust piirama.

Kroonik räägib enamus oma kroonikat väga kiitval toonil kristlaste marodööritsemisest ja metslaste mõnitamisest. Muidugi sundis selline asi laulu kirjutama, et asju õiges valguses näidata!

Siis aga kostis paganate hukatuse nutt ja hala
kristlased tungisid linnusess tapsid kõik rahva maha
ja mis kõige hullem tharapita välja viskasid majast
saarlased ilma jumalata elavad sellest ajast

Lõpuks pöörati kõik paganad vägisi ristiusku ja algas masendav aeg…

“Surm tappis ära”:

Silme eest jooksevad mööda pimeda keskaja barbaarsed sajandid ja võimas morbiidne meloodia kõlab nagu varakristlik palvelaul katedraali raskete võlvide all!

Kui oli keskaeg pime
elu oli sünge ja julm
ei olnud mingi ime
kui inimese ära tappis surm

Kui religioon oli kõrgfaasis ja väljamõeldud jumalaga inimeste lollitamine ja hirmutamine jätkus, juhtus üks asi, mis ei olnud väljamõeldis. SURM personifitseerus ja tuli inimese kujul Maa peale.

Just sellepärast niipalju inimesi katku, koolerasse, pidalitõppe, tüüfusse, struumasse ja muudesse jälkidesse haigustesse maha kärvaski…

“Vanapaganist”:

…on lugu soome-ugri mehest, kes on elanud üle kogu eestlaste 800 aastase pikkuse orjaaja!

Erakul on soode ja metsade taga majapidamine, hoovis on kaev, mille põhjas lendavad kured ja kustkaudu pääseb otse Toonelasse.

Toonela kirjeldus on võetud M. J. Eiseni raamatust “Eesti mütoloogia” 1919. Seal saab Manala ehk Toonela kohta lugeda järgmist:

“Ennemuistsete juttude järele kujutab vana rahvas enesele elu maa all niisamasugusena kui maa peal ette. Seal on metsad ja põllud, orud ja mäed, hobused, lehmad, lambad, metsloomad, isegi jõed ja ojad. Ainult hämarus valitseb Manalas.”

Loo finaalis lööb Vanapaganistis välja seni varjus olnud esteetiline külg…

ükspäev kubjas tuli külla
tahtis kepiga lüüa
selle inimhinge ülla
otsustas ta ära süüa
inimrasvast küünlad ta süütas
lauale tõstis inimliha prae
inimese pealuust õlut rüüpas
see oli ilus aeg

…ja teeb endale ühe romantilise õhtu.

Viimane laul ja seega kogu triloogia lõpeb positiivse noodiga!

Muideks, Kurjami uuele muusikavideole “Vanapaganist” saab poolthääli anda ETV2 edetabelisaate Eesti TOP 7 koduleheküljel.

Lisa kommentaar

See lehekülg kasutab Akismet'i rämpsposti tõkestamiseks. Uurige, kuidas teie kommentaarandmed töödeldakse.